Kartka z kalendarza: dziś mija 79. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska23

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie pod Wilnem w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Był jednym z najwybitniejszych polskich działaczy niepodległościowych, wybitnym dowódcą wojskowym, charyzmatycznym politykiem, mężem stanu, Naczelnikiem Państwa polskiego w latach 1918-1922 i naczelnym wodzem Armii Polskiej, a od 11 listopada 1918 r. Pierwszym Marszałkiem Niepodległej Polski.

Piłsudski był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej o cechach narodowych, co wpłynęło na niepowodzenie idei komunistycznych w międzywojennej Polsce. W latach 1919-1920 skupił się na obronie odzyskanej przez Polskę niepodległości. W 1922 r. rozczarowany kierunkiem, w jaki zmierzała polska demokracja wycofał się z życia publicznego. W maju 1926 r. przejął władzę na drodze przewrotu i od tej chwili wywierał decydujący wpływ na wszystkie ważniejsze zagadnienia polityczne w kraju. Starał się utrzymać samodzielne miejsce Polski w polityce międzynarodowej.

Józef Piłsudski zmarł na raka wątroby w Belwederze 12 maja 1935 r. (w 9. rocznicę zamachu stanu), o godzinie 20.45. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją jedności narodowej. Ogłoszona została żałoba narodowa. Ciało marszałka złożono w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Przez pewien czas trwały jednak spory pomiędzy władzami duchownymi a świeckimi dotyczące miejsca spoczynku Piłsudskiego. Ostatecznie, 22 czerwca 1937 r., na polecenie metropolity krakowskiego, abp Adama Stefana Sapiehy, trumnę Marszałka przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W 1936 r. serce Piłsudskiego zostało złożone w grobie jego matki na cmentarzu Na Rossie w Wilnie. W mauzoleum Matka i Serce Syna na czarnej granitowej płycie nagrobnej zgodnie z wolą Piłsudskiego wykuto cytaty z Wacława Beniowskiego (u góry) i (u dołu) Juliusza Słowackiego:

u góry:
Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą
Za innych śladem iść tą samą drogą.

u dołu:
Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie.
Tak żyłem.

między nimi:
Matka i Serce Syna

 1. Piotr Rubas
  | ID: 059f8aad | #1

  wstyd…
  niemiecki agent, który uratował bolszewizm…

 2. Piotr Rubas
  | ID: 059f8aad | #2

  morderca, odpowiedzialny za śmierć setek polskich ziemian na ziemiach Kongresówki w 1905-07, którzy nie osiągnęli „mądrości etapu” i nie zachwycili się ideami socjalistycznymi, za co zostali odstrzeleni jak fabrykant łódzki KUnitzer, który mimo niemieckiego pochodzenia czul się Polakiem, wspierał polskie sieroty i ubogich, wspomagał klasztory, łożył z własnych funduszy na rozbudowę tramwajów w Łodzi i ze względu na skromność wracał zawsze z pracy tramwajem – skończyło się to tragicznie ponieważ w czasie rewolucji 1905 został zastrzelony przez PPs-owskiego robotnika za „nieuwzględnianie ideału dyktatury proletariatu”. Skąd my to znamy…

 3. Piotr Rubas
  | ID: 059f8aad | #3

  KREW NAJWIĘKSZEGO POLAKA GEN. TADEUSZA ROZWADOWSKIEGO ZAWSZE BĘDZIE SPOCZYWAĆ NA RĘKACH „RYCERZA KADOSZA” (TYTUŁ MASOŃSKI PANA PIŁSUDSKIEGO – BYŁ WYSOKO POSTAWIONY W MASONERII)

  PO ROZPOCZĘCIU WOJNY DOMOWEJ W POLSCE, KTÓRA TRWAŁA DZIĘKI BOGU TYLKO 4 DNI, NAZYWANEJ EUFEMISTYCZNIE PRZEZ REDAKCJĘ NGOPOLE.PL „PRZEWROTEM ” ZAARESZTOWAŁ BEZPRAWNIE GENERAŁÓW WIERNYCH LEGALNEJ WŁADZY- ROZWADOWSKIEGO, OSTOJĘ-ZAGÓRSKIEGO I PRZETRZYMYWANO ICH BEZWYROKU SĄDU NA ANTOKOLU W WILNIE. ROZWADOWSKI ZOSTAŁ NAJPRAWDOPODOBNIEJ OTRUTY – PO WYJŚCIU Z WIĘZIENIA W ZRUJNOWANYM STANIE ZDROWIA NIEBAWEM ZMARŁ.

  Badający go lekarze stwierdzili z całym prawdopodobieństwem zatrucie arszenikiem (przed wypuszczeniem Generała ściany cali pomalowano – co było w farbie niech każdy sobie dopowie – podobnie zresztą wykończono Korfantego w 1939 r.). Generał zmarł parę miesięcy po wyjściu z więzienia, w podupadłym stanie zdrowia. Władze sanacyjne nie zgodziły się na sekcję zwłok – ciekawe dlaczego? Bały się prawdy?
  Na cmentarz pozwolono wejść tylko najbliższej rodzinie, całość była otoczona przez żandarmerię by potronni nie mogli oddać hołdu Zwycięzcy i prawdziwemu autorowi Bitwy Warszawskiej.

 4. jwp h…
  | ID: a03d3e9f | #4

  @Piotr Rubas
  tak to może szerzej o polityce i knuciu tych – bezprawnie aresztowanych za niewinność – kolego pisz całosc a nie liczysz na to ze wrzucisz zajawkę jaki bee byl piłsudski liczac ze pójdzie w swiat bo czytelnikom nie chce sie drążyć tematu

  ps.

  ja bym ta dzisiejszą hołotę sejmowa też chętnie BEZPRAWNIE POZAMYKAL – powtarzając słowa marszałka mam w d…. ich immunitety

  tylko czekam jak dodasz ze był pedalem i łotrem
  twoi koledzy juz smaruja w necie – RUDY był pedałem

  pozatym koles w polityce licza sie zwyciescy a nie …….

 5. z Niemodlina
  | ID: dbac2c58 | #5

  Twórca Wolnej,Niepodległej Polski. Wielki Patriota. Cześć Jego Pamięci!

 6. Irena
  | ID: 4a875279 | #6

  Twórca Wolnej Niepodległej Polski.Wierny Patriota.Cześć Jego Pamię[email protected] P.z Niemodlina musimy Bohaterów bronić,skoro dla niektórych są kontrowersyjni.

  @P.Piotr Rubas.Skąd taka nieprzychylność?

 7. jwp h…
  | ID: b24aa835 | #7

  @Piotr Rubas
  NO WIDZĘ ZE KOLEGA NIEMA OCHOTY WYJAŚNIĆ WIEC JA OPOWIEM KRÓTKO O WIELKIM POLAKU ROZWADOWSKIM

  w czasie przewrotu majowego którego rocznice mamy dzis szanowny wielki Polak gen, rozwadowski w walkach nakazał urzycie ciezkich karabinów maszynowych oraz bombardowania warszawy –

  załaczyć fotokopie rozkazu ??

  TAK WIEC GEN, ROZWADOWSKI DOSTAL TO NA CO ZASŁUŻYŁ -tyle ze dyskretnie , ten rozkaz w tych okolicznosciach to zwykła zbrodnia wojenna

 8. Gallus anon
  | ID: 92b927de | #8

  Najbardziej nienawidził go Dmowski. Dla mnie to wyraz najwyższego uznania. A dlaczego? Bo Dmowski chciał bratać się z największym wrogiem polskości jakim była Rosja, A Piłsudski z nim walczyć.

 9. kominiarz
  | ID: d4f6ae57 | #9

  Powtórzę swój dzisiejszy komentarz na facebooku do zdjęcia wielkiego Polaka jakim był Piłsudski – zdjęcia umieszczonego nie przez eurozjebów i zwolenników różowych baloników zamieszkałych w Polsce, tylko przez Polaków zamieszkałych tam ,gdzie wiedzą jakie barwy ma Polska – w Chicago. „Jak zwykle – w Stanach pamietają ,w Polsce albo nie chcą pamiętać ,albo opluwają bohaterów dzięki którym są wolni ,a tych którzy oddają cześć bohaterom nazywają faszystami”.
  Dalszy komentarz uważam za zbędny ,bo co niektórzy tutaj sami pokazali kim są. Uważam ,że ktoś taki jak Józef Piłsudski potrzebny jest również i dzisiaj żeby chwycić za mordy te całe sejmowe towarzystwo i pokazać im gdzie jest ich miejsce.

 10. kominiarz
  | ID: d4f6ae57 | #10

  @Gallus anon
  Zarówno Dmowski jak i Piłsudski byli wielkimi Polakami. Na to co ich dzieliło trzeba chyba jednak spojrzeć ponad podziałami i trzeba pamietać jakie to były czasy dla Polski trudne.

 11. Irena
  | ID: fb4c9894 | #11

  @ P. jwp.h… Proszę o fotokopie rozkazu.Dzięki

 12. Piotr Rubas
  | ID: da0829f1 | #12

  Piłsudski to zdrajca…
  Gen. Rozwadowski bronił legalnej władzy, buntowników piłsudasowskich należało zetrzeć z ziemi.
  Mordowali piłsudasi – w czasie zbrodni majowej zginęło ok. 800 osób, oficjalnie podano liczbę połowę mniejszą. Piłsudski za to co zrobił zasłużył na jedno … na hak!

 13. Piotr Rubas
  | ID: da0829f1 | #13

  Do jwph …
  Koleś nie masz pojęcia o historii . Pisząc że w „polityce liczą się zwycięzcy ” sam sobie wystawiłeś laurkę że należysz do cywilizacji turańskiej i nie przestrzegasz norm etycznych w polityce podobnie jak uwielbiana przez ciebie banda pepesiarzy.

  Dla Ireny polecam wyśmienitą książkę Henryka Pająka „Ponura prawda o Piłsudskim”

 14. Piotr Rubas
  | ID: da0829f1 | #14

  Do wszystkich którzy kłamią że Rozwadowski kazał „ostrzeliwać z karabinu maszynowego i bombardować Warszawę”

  Jest to największa manipulacja i ordynarne kłamstwo. Gen. Rozwadowski po prostu dowodził obroną legalnego rządu i wojska wierne Ojczyźnie broniły się strzelając do agresorów. O bombardowaniu to także bajka Piłsudskiego ponieważ Rozwadowski wydał rozkaz lotów patrolujących aby ustalić położenie wojsk piłsudasów. Jeśli jwhp nazywa Rozwadowskiego zbrodniarzem wojennym to dlaczego przetrzymywano go w celi bez postawienia zarzutów?!

 15. Gallus anon
  | ID: 424f02ee | #15

  Wiesz najważniejsze jest to, że Piłsudski, Wojciechowski i Rozwadowski niezależnie od wyniku zamachu majowego starali się ograniczyć rozlew krwi i sami zdecydowali o wstrzymaniu działań (Wojciechowski i Rozwadowski), a potem nie wybijali przeciwników (Piłsudski). Sprawa śmierci Rozwadowski i Zagórskiego wymaga wyjaśnienia.

 16. Irena
  | ID: f84d15c4 | #16

  @P.Piotr Rubas > Dzięki.Poczytam.Trudna ta nasza historia. Pozdrawiam

 17. Piotr Rubas
  | ID: da0829f1 | #17

  Gallus Piszesz nieprawdę twierdząc, że Rozwadowski chciał zaprzestania rozlewu krwi i wstrzymania walki. Tego chciał Wojceichowski wbrew gen. Rozwadowskiemu.
  Rozwadowski chciał walczyć do końca bo wiedział że można dość łatwo pokonać podłych buntowników Piłsudasa ale jako wierny przysiędze wojskowy podporządkował się decyzji Macieja Rataja (który po złożeniu w Wilanowie władzy przez Wojciechowskiego) jako członekl masonerii nakazał natychmiastowe poddanie. Większość piłsudasów była członkami masonerii podobnie jak dzisiaj! świadectwem kim był Piułsudas jest wystawienie honorowej warty przez okupanta hitlerowskiego przed grobem Piłsudskiego na Wawelu po zajęciu Polski przez III Rzeszę w wyniku nieudolnie prowadzonej i przez to przegranej kampanii wrześniowej!!!! Wiele mówią także archiwa austriackie, które jednoznacznie wskazują iż Piłsudski był agentem wywiadów austro-węgierskiego i niemieckiego

 18. Gallus anon
  | ID: 0c3d7c66 | #18

  Te pier… o agenturalnej roli Piłsudskiego powtarzają gnidy deprawujące Piłsudskiego m.in. przedwojenny ONR czy KPP. To, że Hitler szanował Piłsudskiego jest faktem, zaś nie jest (świadczy o tym przemówienie Goringa nad grobem Piłsudskiego) winą zaś ogólnego zapóźnienia Polski i słabości w porównaniu do Niemiec czy też walki na 2 fronty. Więc nie pisz bzdur, że wina Piłsudskiego była przegrana Kampania Wrześniowa, zwłaszcza, że od czterech lat nie żył.

 19. Helmut1984
  | ID: 5b856b4b | #19

  @Piotr Rubas
  proszę nie obrażać Pana Piłsudskiego panie czosnek

 20. JWPH
  | ID: 99413f26 | #20

  DO RUBAS

  w tym filmiku masz oryginalne dokumenty rozkazu rozwadowskiego dotyczacego urzywania ciężkich karabinów maszynowych oraz potrzebie bombardowania pozycji piłsudczyków z powietrza nawet BUDYNKÓW CYWILNYCH – MIAŁ W D….. CYWILI POLAKÓW

  ROZKAZ TEN JEST IDENTYCZNY W SKUTKACH JAK ROZKAZ HITLERA DOTYCZACY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

  http://www.youtube.com/watch?v=6bKkYa28S6Y&feature=player_embedded

  a teraz pozostało ci powiedzieć że to fałszywka piłsudczyków – skad my to znamy bolek też mówi ze wszystkie kwity sb są fałszywkami

 21. Anonim
  | ID: 51a63a82 | #21

  @Piotr Rubas

  Piotrze tyle razy ci powtarzałem: bierz leki. Przecież tyle razy z tobą o tym rozmawiałem: codziennie o 18 zestaw przepisany przez lekarzy! A ty dalej swoje. No i takie są efekty.

 22. | ID: 05db52a4 | #22

  Anonim dla anonimów. Czy wiecie, że uznany prawomocnie za agenta SB TW Lecha Robert „Leszek” Moczulski (kiedyś PPR) ze stadem agentofili złożył kwiaty pod Pomnikiem Czynu Niepodległościowego w Kielcach i nikt nie wytarzał ich w smole i pierzu? To co nie jest zabronione jest dozwolone.

 23. JWPH
  | ID: 3670128a | #23

  @Piotr Rubas
  jak co roku w tej sprawie piszę RUBAS TY WALE S.. PYSK !! OD SIĘ OD MARSZAŁKA PRÓBUJ PO UBLIŻAĆ ŻYWYM JAKEŚ TAKI MOCNY.

Komentarze są zamknięte