Poczta Polska od 17 miesięcy odmawia dostępu do infrastruktury pocztowej prywatnym operatorom

Niezależna Gazeta Obywatelska

Poczta opole.plWedług sondażu zrealizowanego przez CBOS 91% Polaków nie podoba się decyzja Poczty Polskiej o odmowie udostępniania placówek pocztowych Niezależnym Operatorom Pocztowym – sieci budowanej przez dziesięciolecia za pieniądze wszystkich Polaków. Możliwość udostępnienia infrastruktury pocztowej dają monopoliście przepisy ustawy uchwalonej przez polski Sejm.

Już 17 miesięcy temu Niezależni Operatorzy Pocztowi zwrócili się do Poczty Polskiej o udostępnienie placówek pocztowych na zasadach komercyjnych. Poczta Polska mimo, że ma ustawową możliwość udostępnienia infrastruktury – odmawia – i tym samym traci możliwość podreperowania kulejących finansów Poczty Polskiej. Poczta Polska woli zwalniać swoich pracowników z powodu utraty kolejnych kontraktów – o czym w liście do pracowników napisał prezes monopolisty – niż zacząć współpracę na zasadach komercyjnych.

Obecnie Niezależni Operatorzy Pocztowi budują własną sieć pocztową. „Czas działa na niekorzyść Poczty Polskiej. Obecnie kończymy budować alternatywną sieć pocztową i kiedy ten proces dobiegnie końca nie będziemy zainteresowani siecią Poczty Polskiej – której pracownicy w wyniku nieroztropnej polityki zarządu Poczty Polskiej stracą pracę” – powiedział Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy PGP S.A.

Sieć Poczty Polskiej była budowana przez kilkadziesiąt lat ze środków publicznych. Dlatego ustawodawca zachęca Pocztę Polską do udostępnienia jej konkurencji. Demonopolizacja rynku to bolesny dla każdego monopolisty proces. W przypadku rynku telekomunikacyjnego ustawodawca nakazał ówczesnemu monopoliście – Telekomunikacji Polskiej – by udostępnił on innym operatorom telekomunikacyjnym – budowaną przez lata ze środków publicznych – sieć. I ostatecznie to stało się faktem, teraz nikt nie wyobraża sobie, że na rynku działa jeden dyktujący ceny operator telekomunikacyjny.

„Wierzymy, że wreszcie Poczta Polska zorientuje się, że współpraca z Niezależnymi Operatorami Pocztowymi jest dla Poczty Polskiej szansą na większe przychody, a dla jej pracowników szansą na zachowanie miejsc pracy. W interesie zagrożonych zwolnieniami pracowników Poczty mam nadzieję, że zarząd Poczty Polskiej wreszcie skorzysta z rozwiązań przewidzianych w ustawie zanim będzie dla jej pracowników za późno” – powiedział Kądziołka.

pgpsa

Komentarze są zamknięte