Kwestowali dla Żołnierzy Wyklętych

Autor Obywatelski2

1799208_753099721375209_166810346_oW sobotę i niedziele – 1 i 2 marca odbyła się ogólnopolska kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych, zorganizowana przez Fundację Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. W tych dniach w całej Polsce kwestowało ponad tysiąc wolontariuszy. Z zapałem i pełni poświęcenia zbierali datki, które potem przeznaczone będą na dofinansowanie Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w zakresie badań przedgenetycznych i genetycznych m.in. na poszukiwania miejsc pochówku, oględzin sądowo-lekarsko-antropologicznych, izolacji DNA, czy identyfikacji osobniczej.

Statystyczny Opolanin pomyślałby zapewne po przeczytaniu tej notki: „Jak zwykle w Opolu nic nie było”, nic bardziej mylnego! Było i to jak. Na ulicach naszego spokojnego miasta przez dwa dni kwestowało w sumie 15 wolontariuszy: gimnazjaliści, licealiści i studenci. Przeprowadzenia akcji podjęli się Młodzi Konserwatyści z Opola. Równo o godz. 12.00 1 marca pierwsze pary wolontariuszy wyruszyły kwestować na ulicach Opola. W sobotę kwesta trwała do godziny 19.00, kiedy zakończyły się opolskie uroczystości.

Kolejny dzień kwesty był równie aktywny – już od godz. 10.00 wolontariusze dzielnie poszukiwali chętnych do wsparcia Fundacji. Mimo, że wygodniej byłoby wylegiwać się w miękkim fotelu przy niedzielnej lekturze, dzielna młodzież kwestowała wytrwale do godz. 17.00. Jak mówili ostatni schodzący się do „sztabu” wolontariusze, nie mogli się oni doczekać wyników kwesty. Swojej cierpliwość nie musieli jednak wystawiać na ciężką próbę, bo już następnego dnia z rana pojawił się komunikat w którym ogłoszono wyniki kwesty. W dwa dni, piętnastu wolontariuszy zebrało 2080zł i 4 euro. Ten wynik zaskoczył wszystkich. Organizatorzy ogłosili również iż największą sumę datków, czyli 549,22 zł zebrał Fabian Pszon.

Autor i foto: Grzegorz Krukowski

  1. Irena
    | ID: 76a23603 | #1

    Ciekawa fotorelacja. A pomnik postawic,ale delikatny i skromny. Wykleci Zołnierze tacy byli.

  2. Irena
    | ID: 3d040f18 | #2

    „Ku Pamieci. Zołnierze wykleci. ” 1 marca 2014r. -video. Dzieki @NGO

Komentarze są zamknięte