Mocna i Merytoryczna Rada PiS

Redaktor Obywatelski6

WARSZAWA PRACA GOSPODARKA PRZEMYS? DEBATA PISOgłoszony w ostatnią sobotę na Kongresie w Warszawie program Prawa i Sprawiedliwości, spotkał się nie z krytyką ale jak można się było spodziewać z atakami polityków Platformy ale także innych partii politycznych – pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Te ataki charakteryzują się tym, że im są mniej merytoryczne, tym są bardziej agresywne, co więcej wygląda na to, że krytykujący znają ten program nie ze strony internetowej Prawa i Sprawiedliwości ale z omówień w mediach mainstreamowych, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Tymczasem ogłoszeniu programu towarzyszyło powołanie przez Radę Polityczną Prawa i Sprawiedliwości, Rady Programowej pod przewodnictwem profesora Piotra Glińskiego, składającej z wybitnych ekspertów nie związanych bezpośrednio z naszą partią.

Profesor Gliński zaprosił do pracy nad doskonaleniem naszego programu 35 osób ze świata nauki ale także wielu praktyków i wszyscy oni te propozycje przyjęli, choć zapewne zdają sobie sprawę, że taka deklaracja w ich środowiskach, zawodowych nie zostanie przyjęta z entuzjazmem.

W związku z tym, że jestem jednym z współautorów części gospodarczej programu Prawa i Sprawiedliwości, ze szczególnym zainteresowaniem odnotowałem w tym składzie nazwiska ekonomistów w tym tych najbardziej znanych: profesor Grażynę Ancyparowicz, profesora Ryszarda Bugaja i profesora Witolda Modzelewskiego.

Profesor Ancyparowicz i profesor Modzelewski już wcześniej współpracowali z Prawem i Sprawiedliwością, przygotowując między innymi ekspertyzy dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych i nasz projekt ustawy w tej sprawie, a także projekt nowego systemu podatkowego ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych w jednym akcie prawnym oraz nowy projekt ustawy o VAT razem z rozporządzeniami wykonawczymi.

Z kolei profesor Ryszard Bugaj był doradcą ekonomicznym ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego ale od współpracy z Prawem i Sprawiedliwością do tej pory się raczej dystansował, teraz jednak w Radzie Programowej się znalazł.

Zwracam w sposób szczególny uwagę na tego ostatniego eksperta, ponieważ od roku 1989 jest on w Polsce chyba najbardziej wyrazistym przedstawicielem polityki równoważenia rozwoju naszego kraju, a także polityki prospołecznej.

Tak się złożyło, że wczoraj udzielił on krótkiego wywiadu portalowi wPolityce.pl w którym wyłuszcza powody tej decyzji.

Mówi o dwóch argumentach, które do tego uczestnictwa w Radzie Programowej przekonały: „po pierwsze mimo zastrzeżeń jakie mam do Prawa i Sprawiedliwości, to jednak znajduję w założeniach PiS więcej rzeczy i postulatów, które mnie przekonują, niż to co chcą robić inni; druga okoliczność jest taka, że mainstream medialny nie daje równych warunków. PiS jest spychany na margines. Wczoraj zamiast oceny (choćby negatywnej) pomysłów największej partii opozycyjnej, mieliśmy możliwość podziwiać premiera Tuska w roli kibica, który pojawił w miejscowości Kamila Stocha”.

Profesor Bugaj w tej rozmowie zwrócił także uwagę na realność kwoty 1 biliona złotych na inwestycje w ciągu kilku lat.

Ujął to w sposób następujący „jeżeli przyjąć stopę inwestycji w naszej gospodarce wynoszącą ok. 25% PKB (a taką stopę inwestycji w niektórych latach już osiągaliśmy), to mówimy o kwocie około 400 mld zł przeznaczanych na inwestycje rocznie”.

W takim przypadku program 1 biliona na inwestycje można zrealizować w ciągu 2,5 roku, a nie w ciągu 7 lat jak proponuje Prawo i Sprawiedliwość, a więc tego rodzaju wydatki inwestycyjne są jak najbardziej realne.

Z tej klasy ekonomistami jest więc duża szansa na merytoryczną debatę i dopracowanie programu przez najbliższe miesiące w szczegółach, a być może przygotowanie także odpowiednich aktów prawnych aby po przejęciu władzy, szybko je uchwalić i rozpocząć w oparciu o nie realizację naszego programu.

Przy okazji wyrażam nadzieję, że eksperci, którzy zdecydowali się na współpracę z Prawem i Sprawiedliwością, nie zostaną teraz potraktowani przez mainstreamowe media tak jak potraktowani zostali eksperci współpracujący z sejmowym zespołem, który zajmuje się badaniem katastrofy smoleńskiej.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

 1. z Niemodlina
  | ID: a03ee421 | #1

  Jeszcze z 4 lata i może poproszą stronę rosyjską o umożliwienie zbadania resztek wraku :)
  Przydałoby się po 4 latach opublikować w końcu nagrania z JAKA40, póki por. Artur Wosztyl nie popełnił jeszcze samobójstwa.

  http://niezalezna.pl/51952-cztery-lata-po-katastrofie-biegli-kopiuja-czarne-skrzynki-nowe-fakty-ws-nagran-z-kokpitu

 2. Eleonora
  | ID: 26223a9e | #2

  Wobec przedstawianych ” wybitnych ekspertów” mam mieszane uczucia…
  Polecam doskonały artykuł pana Cukiernika:

  http://tomaszcukiernik.pl/artykuly/artykuly-wolnorynkowe/urojenia-profesora-modzelewskiego/

  Prof Gliński…. Modzelewski… Bugaj… socjalizm wiecznie zywy!

  Chyba, że jak zawsze PIS przed wyborami jest pełen zapału, po wyborach- jak zawsze:(
  Przypominam o doskonałym programie pana Cezarego Mecha, o którym zaraz po wyborach zapomniano.
  Becikowe, zasiłki rodzinne i inne prorodzinne zapewnienia
  Co z tego zostało?

 3. Irena
  | ID: 796b9df6 | #3

  Zastanawiam sie,..dlaczego mlodych ..Polaków,.. wykształconych…stokroć lepiej od wskazanych w artykule,majacych … niebywalą energie….,chcących pracować, …..a nie lawirować ,…w polityce,…. nie proponuje ….sie na… stanowiska. Starzy politycy to zasiedziałe towarzystwo,ono nie widzi wrecz nie chce zmian i /np.wprowadzenia JOW/…. i .. tak w koło Wojtek, a państwo niknie w oczach. Zgadzam sie z pania @Eleonora.

 4. Prawy
  | ID: 68bc619a | #4

  @Eleonora

  PO wali po POrtfelu pracownika . Becikowe także chcieli zabrać POstkomuchy.

  PO to Turbo kapitalizm , neo kapitalizm albo bardziej dosadnie piramida kapitalizmu !

  LUDZIE CHCĄ ŻYĆ ! JA BYM ZABRAŁ MUNDUROWYM POłowę 13 PENSJI.

  WYSTARCZY WEJŚĆ NA FACEBOOK I ZOBACZYĆ GDZIE PIESKI I KLOWISZE NA WCZASY JEŻDZĄ.

  KOMOR GŁUPI SIĘ UGIOŁ -MUNDUROWYM TRZEBA BYŁO ZABRAĆ 20% ZA CHOROBOWE – ONI REGULARNIE CHORUJĄ – RAZ DO ROKU !

  NA ULICY CZĘSTO SŁYSZĘ : ” ZA CZASÓW PiSu LEPIEJ SIĘ ŻYŁO ! ! ! „

 5. PRAWOŚĆ
  | ID: 68bc619a | #5

  @Eleonora

  PO wali po POrtfelu pracownika . Becikowe także chcieli zabrać POstkomuchy.

  PO to Turbo kapitalizm , neo kapitalizm albo bardziej dosadnie piramida kapitalizmu !

  LUDZIE CHCĄ ŻYĆ ! JA BYM ZABRAŁ MUNDUROWYM POłowę 13 PENSJI.

  WYSTARCZY WEJŚĆ NA FACEBOOK I ZOBACZYĆ GDZIE PIESKI I KLOWISZE NA WCZASY JEŻDZĄ.

  KOMOR GŁUPI SIĘ UGIOŁ -MUNDUROWYM TRZEBA BYŁO ZABRAĆ 20% ZA CHOROBOWE – ONI REGULARNIE CHORUJĄ – RAZ DO ROKU !

  NA ULICY CZĘSTO SŁYSZĘ : ” ZA CZASÓW PiSu LEPIEJ SIĘ ŻYŁO ! ! ! ”

  PiS UPOMINA SIEO NAJMNIEJSZYCH , PO „BIJE” NAJMNIEJSZYCH

 6. PRAWOŚĆ
  | ID: 68bc619a | #6

  http://www.youtube.com/watch?v=hlWxcTRlAKs

  I CO WYSZŁO – ZŁODZIEJSTWO I KUTENERSTWO, WIEK EMERYTALNY KOBIET, 6-LATKI DO PIERWSZYCH KLAS, ZIEMIE POD UPRAWĘ CHCĄ SPRZEDAWAĆ OBCOKRAJOWCOM ETC …

Komentarze są zamknięte