Kartka z kalendarza: dziś mija 38. rocznica śmierci konstruktora lotniczego Stanisława Rogalskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

Stanisław Wojciech Rogalski urodził się 25 maja 1904 r. w Ołomuńcu na Morawach jako najstarszy syn generała Wojciecha Rogalskiego i Marii z Dubskich. Był wybitnym polskim inżynierem i konstruktorem lotniczym, współzałożycielem spółki konstruktorskiej RWD i nauczycielem akademickim na Politechnice Warszawskiej.

W 1926 r. wraz ze Stanisławem Wigurą oraz Jerzym Drzewieckim założył spółkę konstruktorską, która od pierwszych liter nazwisk założycieli przyjęła nazwę RWD. Do wybuchu wojny powstały konstrukcje od RWD-1 do RWD-25; w większości były to lekkie jednosilnikowe samoloty sportowe, szkolne lub turystyczne. Większość była budowana w niewielkich ilościach, masowo produkowano RWD-8, RWD-13 i RWD-14 Czapla. Od 1933 r. zespół RWD projektował i budował samoloty w ramach spółki Doświadczalne Warsztaty Lotnicze (DWL).

Gdy wybuchła II wojna światowej Rogalski udał się do Rumunii, skąd przeniósł się do Francji a następnie do Anglii. Po wojnie, w 1949 r. wyemigrował do USA, gdzie podjął pracę w amerykańskim przemyśle lotniczym, pracując m.in. w wytwórni Grummana. Zmarł 6 lutego 1976 r. w Huntington w USA.

Więcej zobacz: http://lotniczapolska.pl/Przeglad-erwudziakow,1199

Oprac. TK

Komentarze są zamknięte