Cztery nowe płyty z patriotycznymi utworami Andrzeja Kołakowskiego

Autor Obywatelski

kolakowskiNakładem wydawnictwa Antyk Marcin Dybowski ukazały się dwie dwu płytowe publikacje zawierające patriotyczne piosenki Andrzeja Kołakowskiego. Twórczość Kołakowskiego, pomimo stylu wykonania podobnego do Jacka Kaczmarskiego, odbiega treścią i przesłaniem od akceptowanej przez elity politycznie poprawnej poezji śpiewanej. Kołakowski jest bardem patriotycznym, i się swojej tożsamości nie wstydzi.

Dwu płytowa publikacja „Requiem dla poległych” zawiera dwadzieścia jeden najnowszych utworów pieśniarza. Utworów dobrze znanych widzom telewizji Trwam. Kołakowski dzieli się w swej twórczości, z słuchaczami, swoim postrzeganiem zrywów i tragedii narodowych, od powstania styczniowego, przez losy żołnierzy wyklętych, do katastrofy smoleńskiej.

Drugi dwu płytowy album „Ktoś nam zabrał młodzieńcze marzenia” zawiera dwadzieścia sześć utwór starszych, z lat 80. i 90. W swych piosenkach Kołakowski porusza zagadnienia egzystencjalne, przestrzega przed zatraceniem się w świecie współczesnym, przed uleganiem skorumpowanej władzy.

Andrzej Kołakowski urodził się w 1964 roku. Działalność opozycyjną rozpoczął już jako licealista. W drugiej połowie lat 80. działał w Liberalno Demokratycznej Partii Niepodległość. Pisywał do podziemnych czasopism – „Gazety Politycznej”, „Niepodległości”, „Antyku”. Był organizator wielu demonstracji i protestacyjnych głodówek, Zajmował się też kolportażem nielegalnej prasy.
Od 1983 do 1989 studiował na KUL. Po studiach pedagogicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przez 17 lat pracował jako pedagog w ośrodkach wychowawczych i opiekuńczych. Od 2007 jest pracownikiem naukowy w Zakładzie Historii Nauki, Oświaty i Wychowania Uniwersytetu Gdańskiego. Opublikował wiele artykułów w Naszym Dzienników i kilka książek o historii polskiej pedagogiki. Dziś prace naukową łączy z działalnością artystyczną. Udziela się też w Krucjacie Różańcowej.

Jan Bodakowski

Komentarze są zamknięte