90 procent regionalnych czasopism i portali w tym NTO, będzie należeć do niemieckiego wydawcy

Niezależna Gazeta Obywatelska24

NTO - HeimatUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta właśnie zgodził się, aby Polskapresse odkupiła od Mediów Regionalnych należących do brytyjskiego koncernu Mecom – wszystkie jego gazety lokalne, tygodniki i portale internetowe. Decyzją polskiego urzędu powstał w Polsce, także regionalnej – monopol informacyjny. Niemiecki monopol. Dotychczas własnością Polskapresse było 49, 8 procenta gazet i portali regionalnych. UOKiK swoją decyzją pozwolił na przejęcie kolejnych 36, 8 procent. Decyzja urzędu podporządkowanego rządowi Donalda Tuska oznacza ni mniej ni więcej, jak zdobycie kompletnie monopolistycznej pozycji koncernu, do którego należy m. in. „Dziennik Zachodni”, mocno wspierający autonomistów z RAŚ. Teraz koncern z bawarskiej Passawy dzięki uprzejmości ich ludzi w Warszawie przejął: „Dziennik Wschodni” (ten musi sprzedać w ciągu roku), „Echo Dnia”, „Gazetę Codzienną Nowiny”, „Gazetę Lubuską”, „Gazetę Pomorską”, „Gazetę Współczesną”, „Głos – Dziennik Pomorza”, „Kuriera Porannego”, „Nową Trybunę Opolską”. Oprócz tego może kupić trzy tygodniki darmowe i dwa płatne oraz 50 internetowych serwisów informacyjnych. Ta decyzja oznacza, że w niemieckich rękach znalazło się 90 procent czasopism i portali internetowych w regionach, jak łatwo zauważyć, głównie zachodniej i północnej Polski. W Polsce doszło do sytuacji niespotykanej w żadnym kraju europejskim. Monopol informacyjny w regionach, a także bardzo duży w mainstreamie, np. poprzez portal Onet.pl, przeszedł na niemiecką własność. W kraju działają cztery potężne koncerny niemieckie. Bardzo wielu Polaków zaglądając do czasopism nie wie już, czy ma do czynienia z puntem widzenia Berlina, czy Warszawy. Ekspansja niemieckiego kapitału na naszym rynku mediów może doprowadzić nie tylko do narzucenia obcych kulturowo treści i wzorców komunikowania, ale także do ograniczenia pluralizmu poglądów, opinii czy wartości – mówił kilka lat temu dla tygodnika „Wprost” Zbigniew Oniszczuk, socjolog i prasoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego. W sierpniu tego roku poseł PiS Ryszard Terlecki powiedział portalowi Stefczyk.info, że rozmawiał z prezes UOKiK o transakcji, dzięki której niemiecki koncern zdobędzie monopolistyczną pozycję na rynku mediów regionalnych. Dostał wówczas odpowiedź, która go zaniepokoiła. Władze UOKiK wyjaśniły mu bowiem, że badają jaki wpływ na pozycję monopolistyczną będzie miał Polskapresse w całym kraju, a tu – jak na razie – nie dominuje. Mam złe przeczucia w tym względzie – powiedział wówczas poseł. I miał niestety rację.

Sławomir Sieradzki, za: KMN.info.pl

UOKiK: Decyzja o połączeniu Polskapresse i Mediów Regionalnych

Prezes UOKiK wydała zgodę na przejęcie przez Polskapresse kontroli nad spółką Media Regionalne. Transakcja może się jednak odbyć pod pewnymi warunkami – przede wszystkim sprzedaży Dziennika Wschodniego

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, Prezes UOKiK
Komentarz Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel, Prezes UOKiK

Uczestnicy koncentracji zajmują się m.in. wydawaniem  prasy, głównie dzienników regionalnych, drukiem gazet oraz sprzedażą powierzchni reklamowej w mediach drukowanych. Polskapresse należy do grupy kapitałowej Verlagsgruppe Passau, wydaje m.in. Express Ilustrowany, Dziennik Bałtycki, Dziennik Polski, Gazetę Krakowska, Kurier Lubelski, Gazetę Wrocławską. Media Regionalne to spółka zależna Mecom Holdings. Wydaje m.in. tytuły, takie jak: Gazeta Lubuska, Dziennik Wschodni, Nowa Trybuna Opolska czy Kurier Poranny. Transakcja ma polegać na przejęciu przez Polskapresse wyłącznej kontroli nad spółką Media Regionalne.

Analizując skutki planowanego przejęcia Urząd badał wpływ koncentracji na konkurencję na rynkach lokalnych, obejmujących obszar poszczególnych województw. Większość gazet wydawanych przez obie spółki skupia się bowiem głównie na tematyce dotyczącej regionów. Nie konkurują zatem z tytułami ogólnopolskimi, ani z mniejszymi lokalnymi, które zajmują się np. wydarzeniami z jednego lub kilku powiatów.  Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji w województwie lubelskim na dwóch rynkach – dzienników regionalnych oraz regionalnej reklamy prasowej. Polskapresse wydaje na tym obszarze Kurier Lubelski, natomiast Media Regionalne – Dziennik Wschodni. To największe gazety w regionie i dwie z trzech, które ukazują się na terenie całego województwa. Ich jedynym konkurentem jest Gazeta Wyborcza z lokalnym dodatkiem, której udział liczony sprzedażą egzemplarzową oraz przychodem ze sprzedaży jest jednak znacznie  niższy. Uczestnicy koncentracji posiadają również największe udziały na rynku regionalnej reklamy prasowej w tym województwie.

gazetaUOKiK: Decyzja o połączeniu Polskapresse i Mediów Regionalnych

Prezes UOKiK zgodziła się na przejęcie przez Polskapresse wyłącznej kontroli nad Media Regionalne po spełnieniu przez Polskapresse określonych warunków.   Polskapresse w ciągu roku od wydania decyzji musi sprzedać Dziennik Wschodni oraz domeny dziennikwschodni.pl i e-dziennikwschodni.pl. W szczególności dotyczy to prawa własności do wymienionego tytułu i stron www oraz do znaków towarowych. Sprzedaż musi nastąpić na rzecz inwestora, który posiada niezbędne zaplecze techniczne i organizacyjne. Kupujący musi być spoza grupy kapitałowej przejmującego oraz zaakceptowany przez Urząd. Jeśli nabywca nie będzie dawał  gwarancji dalszego prowadzenia dziennika regionalnego – Prezes UOKiK odmówi jego akceptacji.  Do czasu sprzedaży Polskapresse będzie musiała zapobiec osłabieniu rozpoznawalności i dostępności Dziennika Wschodniego, m.in. poprzez utrzymanie objętości oraz dotychczasowego charakteru dziennika i domen internetowych.

Urząd co trzy miesiące ma być informowany o realizacji wszystkich części nałożonego warunku.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Oceniając koncentrację Prezes Urzędu może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata. Od 2004 roku jest to 17. rozstrzygnięcie  nakładające obowiązki na zgłaszającego transakcję oraz drugie w tym roku na 135 wydanych w 2013 r.)

Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

za: UOKIK.gov.pl

 1. svatopluk
  | ID: 0a1a7880 | #1

  No to dni samodzielnej NTO policzone. Będzie dadatkiem do Gazety Wrocławskiej czy Dziennika Zachodniego?

 2. Irena
  | ID: 6be38e3f | #2

  Bardzo zła informacja. Pozbawienie możliwości kształtowania polskiej opinii publicznej w gazetach .przez sprzedaż ich Niemcom jest skandalem.

 3. ely
  | ID: 246fe3d4 | #3

  PO to polska partia ???

 4. z Niemodlina
  | ID: d52537da | #4

  Swego czasu gdy Anglicy lub Włosi (już nie pamiętam dokładnie kto ) chcieli kupić średnionakładowy niemiecki „Die Welt” ówczesny Kanclerz Gerhard Schroder powiedział ” po moim trupie”. W POlsce uznany zostałby za faszystę, mohera i oszołoma. Przerażenie człowieka ogarnia kiedy czyta takie informacje, do czego to zmierza ???? Jak długo takie rzeczy będą miały miejsce w POlsce?? jest jakaś szansa na normalność czy już jesteśmy przegrani, sprzedani i sPOniewierani ???

 5. hanys
  | ID: a0f5f671 | #5

  i co w tym dziwnego czy szokującego??

 6. Piotr
  | ID: 063e3e12 | #6

  Wystarczy przestać kupować przez pół roku i padną a na ich miejsce powstaną nowe

 7. Zbulwersowany
  | ID: 2eb807bd | #7

  A kto każde czytać te gazety? Kto zabrania Polakom utworzenia swoich mediów i nie sprzedawania ich? Zwykły kapitalizm i tyle. Albo się rozwijasz, albo się konkurencji sprzedajesz. Jak widzę z komentarzy problemem jest nie monopol, tylko to że akurat złowrodzy NIEMCY kupili. Gdyby kupił jakiś Anglik to nie byłoby problemu. Oszołomstwo i tyle.

 8. Irena
  | ID: 6be38e3f | #8

  @Zbulwersowany. Masz racje.Nie czytać gazet,które są obce.Utworzyć swoje,polskie media.Ale zeby aż oszołomstwo?? To przesada.

 9. z Niemodlina
  | ID: d52537da | #9

  @Zbulwersowany

  Musiałbyś się raz jeszcze urodzić, żeby Nas zrozumieć. Właśnie,właśnie, oszołomstwo :) pisałem o tym w pierwszej wypowiedzi :) :) sądzisz,że jesteś mądrzejszy od Nas ??? Gdyby obcy kapitał wykupił niemieckie media może zauważyłbyś problem i zrozumiał nasze obawy.

 10. svatopluk
  | ID: 43ecfcf4 | #10

  @z Niemodlina
  I tradycyjnie wypowiadacie się na temat o którym nie macie pojęcia.
  W 2005 r. grupa Mecom (jeszcze właściciel NTO) kupiła niemiecką gazetę Berliner Zeitung (i kilka mniejszych) z nakładem 150.000-170.000. I nikt w RFN nie interweniował.

 11. Pejter
  | ID: 11df9499 | #11

  Svatopluk, tu przecież nie chodzi o fakty. Teza jest ważniejsza. Potem nawet można pisać o wspieraniu RAŚ przez DZ…mimo np. kompromitacji DZ wokół Muzeum Śląskiego, gdzie gazeta przestała być medium, a stała się stroną sporu.

 12. grzech
  | ID: d9a19702 | #12

  NIE KUPOWAĆ i niech popadają jak owady po muchozolu.
  Od lat 90 tych mamy postępujące niemczenie polskich ziem, a obecnie także dzięki rękom pół Niemca Tuska. Poprzednie rządy też nic z tym nie zrobiły, więc poseł PiS niech nie krzyczy.

 13. Irena
  | ID: 7b488ad5 | #13

  @ P.grzech. Witaj.Popieram.Nie kupować.Masz racje.Pozdrawiam

 14. noboco
  | ID: d788d3eb | #14

  Kurcze, czegoś nie rozumiem. NTO była do tej pory angielską gazetą, wcześniej norweską. I to było w porządku. Teraz jest w rękach niemieckich i jest be. Prawicowe oszołomstwo :)

 15. z Niemodlina
  | ID: fb110691 | #15

  @noboco

  Może w końcu dobrze byłoby gdyby największe dzienniki regionalne w Polsce były polskimi gazetami ?? Niemcy mają swój Wochenblatt i nie interesuje mnie kto jest jego wydawcą.

 16. svatopluk
  | ID: 58062673 | #16

  GW i Rzepa to gazety z polskim kapitałem. Rozumiem że to świadczy o ich obiektywiźnie i rzetelności (?)

 17. z Niemodlina
  | ID: fb110691 | #17

  @svatopluk

  Nadal nie rozumiesz, my Polacy ( a przynajmniej spora część Polaków ) nie chcemy być w kieszeni obcego kapitału, chcemy być u siebie i to dotyczy nie tylko prasy.

 18. Pejter
  | ID: 11df9499 | #18

  Wochenblatt wydawany jest za pieniądze z polskiego ministerstwa…znaczy polska gazeta :)

 19. svatopluk
  | ID: 58062673 | #19

  z Niemodlina :
  @svatopluk
  Nadal nie rozumiesz, my Polacy ( a przynajmniej spora część Polaków ) nie chcemy być w kieszeni obcego kapitału, chcemy być u siebie i to dotyczy nie tylko prasy.

  A kto każe kupować Polakom gazety z obcym kapitałem?
  Nie musi być Fakt. Jest SE lub GPC
  Nie musi być DZ lub NTO. Jest GW, Rzepa, GP, NaszDziennik, etc.

 20. z Niemodlina
  | ID: fb110691 | #20

  @Pejter

  No widzisz jak dobrze w tej POlsce macie, nie to samo co Polacy.

 21. Pejter
  | ID: 11df9499 | #21

  No mają w Polsce relatywnie dobrze, tak jak Polacy :) Sporo polskich czasopism jest dotowanych przez różne ministerstwa, wydziały kultury, etc. Nie to co śląskie :)

 22. Zbulwersowany
  | ID: 5b019c4d | #22

  @z Niemodlina: Chłopie nie wiem w czym masz problem. Zabrania Ci ktoś samodzielnie myśleć? Czerpiesz swoją wiedzę o życiu wyłącznie podaną przez kogoś? Z reżymowych gazet, tv? Jeśli tak to szczerze współczuję i naprawdę nie widzę problemu w tym, że jakąś firma się sprzedała innej. To normalna praktyka na kapitalistycznym wolnym rynku. Nie podoba się gazeta – nie kupuj jej i nie czytaj.
  @Irena: Oszołomstwem nazywam tylko problem z tym, że niemieckie pochodzenie kapitału jest problemem. Kasa to kasa. Zakładaj swoją gazetę, sprzedaj i przedstawiaj tam swój punkt widzenia

 23. Irena
  | ID: 7b488ad5 | #23

  @ Zbulwersowany. Witaj. Zastanowie sie nad Twoją propozycją Założe własną gazetę. Zobaczymy, czy mi ją zaakceptują, zarejestrują reżimowe,obce instytucje,które w Polsce władze objęły i przejęły rynek prasowy. Obawiam sie,ze tylko pozostanie mi mój punkt widzenia, A gazety kształtują myślenie,,mam tego swiadomość, Gazeta finansowana przez Niemca,pokaze punkt widzenia w danej sprawie typowo niemieckie.Polscy redaktorzy,beda pisali pod dyktando Niemca / ew. Francuza,Anglika / – szefa,w przeciwnym razie zwolnia go z pracy i z głodu padnie ze swoja polską rodzinę , bo innych miejsc pracy nie ma albo sa obce. Zastanów sie ,czy my, Polacy słusznie obawiamy sie Niemców,którzy z innymi obcymi otaczają nas pajęczyną jak pająk muchy. Dobrego dnia

 24. Zbulwersowany
  | ID: 690b6685 | #24

  @Irena: Spróbuj. Jeśli będzie to dobra gazeta to się na rynku utrzyma. Zawsze pozostaje Ci internet. Jest np. taki pan jak Stanisław Michalkiewicz, który ma swoją stronę i tylko to i całkiem dobrze finansowo sobie radzi, tak więc jest na to sposób zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy tradycyjna papierowa gazeta coraz mniej jest kupowana. Zamiast tkwić w mentalności XIX w. i bać się Niemców warto zrobić dla nich przeciwwagę. Jeśli mają kasę (a mają ją, bo zamiast zajmować się głupotami dobrze pracują) to mogą sobie kupować co im się podoba.

Komentarze są zamknięte