„Byty subtelne” Jerzego Nowosielskiego w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Autor Obywatelski1

nowosielskiOd ubiegłego piątku 25 października do 24 listopada można w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oglądać wystawę malarstwa Jerzego Nowosielskiego „Byty subtelne”. Wystawa eksponuje dzieła Nowosielskiego z okresu kształtowania się stylu charakterystycznego dla jego malarstwa, a zarazem stanowi próbę odczytania tej twórczości w kontekście nowych mediów w sztukach wizualnych.

Tytuł wystawy – „Byty subtelne” – nawiązuje do tego etapu w życiu Jerzego Nowosielskiego, kiedy to po zakończeniu drugiej wojny światowej, w świecie doświadczonym okrucieństwem, szukał swojego miejsca w wymiarze fizycznym i duchowym. Artysta – pomimo kilkuletniego okresu ateizmu w swoim życiu – głęboko odczuwał potrzebę metafizyki, duchowości, i poszukiwał jej w różnych sferach. Termin „byty subtelne” pojawił się u Nowosielskiego w latach 40. XX wieku na określenie duchowości związanej z poszukiwaniem sensu tworzenia. Artysta sformułował wówczas własną definicję obrazu – „jako posłannika treści z innych obszarów […] będącego bytem subtelnym”. W tym okresie powstały najcenniejsze płótna artysty: Bitwa o Addis Abebę, Zima w Rosji, Skrzydło Archanioła (prace te stanowić będą główną oś ideową wystawy w Opolu). Konstruowanie obrazów zgodnie z geometrią ikon, a zarazem w duchu awangardowej abstrakcji stało się wkrótce potem charakterystyczną cechą, wyróżnikiem twórczości Nowosielskiego.

Jednym z zamierzeń projektu jest próba reinterpretacji malarstwa Jerzego Nowosielskiego, zaprezentowanie nowoczesnego, wolnego od schematów, spojrzenia na twórczość mistrza w kontekście współczesnego rozwoju sztuk wizualnych. Ważnym elementem idei wystawy jest odczytanie jego twórczości z perspektywy duchowości początków XXI wieku i ukazanie recepcji jego dzieł we współczesnej sztuce polskiej.

Specjalna architektura wystawy, autorami której są Anna-Maria Karczmarska oraz Mikołaj Małek, nawiązuje do abstrakcji Jerzego Nowosielskiego, co przyczynić się ma do uatrakcyjnienia wizualnej i koncepcyjnej strony ekspozycji.

Ważnym elementem projektu jest program edukacyjny: konferencja o współczesnym malarstwie, warsztaty, oprowadzanie, film dokumentalny, opisy edukacyjne, publikacja. Uczestnictwo we wszystkich tych formach aktywności na wystawie jest bezpłatne.

BP, MW

  1. Irena
    | ID: 356fa59a | #1

    Warto zwiedzać wszelkie wystawy malarskie. Ile piękna i dobra tkwi w Człowieku,widzimy na obrazach.

Komentarze są zamknięte