Arleta Podolak Mistrzynią ŚWIATA w judo juniorek!

Redaktor Obywatelski3

Arleta PodolakW Ljubljanie na Słowenii odbywają się Mistrzostwa Świata w judo juniorek i juniorów. Dzisiejszy dzień to prawdziwe święto dla polskich zawodniczek, zawodników i kibiców tego sportu za sprawą naszej reprezentantki Arlety Podolak występującej w kategorii wagowej do 57 kg., która w rewelacyjnym stylu zwyciężyła swoje walki eliminacyjne, między innymi pokonując już po 15 sekundach Bekky Livesey z Wielkiej Brytanii w walce o wejście do ścisłego finału.

Walka finałowa miała swoją dramaturgię dlatego, że bardzo mocna zawodniczka z Kanady Catherin Beauchemin Pinard postawiła naszej Arlecie wysokie wymagania w walce o złoto i już w pierwszej fazie objęła prowadzenie.

Nie mniej jednak nie podcięło to skrzydeł naszej zawodniczce i skutecznie zaatakowała swoją koronną techniką uchi  mata ( rzut przez podbicie nogi od wewnątrz ) rzucając ją na plecy i uzyskując wysokie prowadzenie określane w punktacji jako waza ari. Kanadyjka jednak nie zamierzała oddać złotego medalu bez walki i zaczęła szaleńczo atakować rzutami w stójce i akcjami w parterze. Kilkakrotnie, jak mówi się potocznie w świecie sportów walki … miała ją na widelcu ale nasza reprezentantka odpierała ataki i taktycznie nie wdawała się w bijatykę aby nie stracić przewagi.

Arleta PodolakDotrwała do syreny sygnalizującej koniec walki i tym samym została Mistrzynią Świata ! Oprócz wspaniałej postawy Arlety mieliśmy jeszcze inne powody do zadowolenia … Karolina Pieńkowska występująca w kategorii wagowej do 52 kg. zajęła wysokie piąte miejsce, świetnie radząc sobie zwłaszcza w eliminacjach, które przeszła jak burza ! Niestety przegrała dwie najważniejsze walki … o wejście do finału i o trzecie miejsce, przez co musiała zadowolić się piątą pozycją.

Przypomnijmy, że na trwających mistrzostwach będą również opolskie akcenty, ponieważ już w piątek wystąpi w wadze do 81 kg. nasz Tomasz Szczepaniak, który niedawno został wicemistrzem Europy juniorów, dlatego wiążemy z jego występem duże nadzieje. Zawodniczkom gratulujemy sukcesów ale czekamy na więcej !

Autor: Bartłomiej Cybruch http://trener1.blog.pl

 1. Irena
  | ID: 2ce20b8c | #1

  Judo. Ciekawa dyscyplina, raczej męska,ale jak widać doskonale odnajdują się w niej kobiety. Serdecznie gratuluję medalu,czekam na następne. Trenerowi dziękuję.

 2. Trener
  | ID: 56fb6d9b | #2

  Pani Irenko muszę się przyznać, że w latach 70 i 80 – tych, kiedy judo kobiet zaczynało nieśmiało swoją karierę to ja byłem zagorzałym przeciwnikiem tego i nie lubiłem nawet oglądać zawodów kobiet, a co dopiero ćwiczyć z nimi, ale muszę obiektywnie przyznać, że w tej chwili jest to pełnoprawna dyscyplina, a na pewno są przypadki kiedy dziewczyny są lepsze od chłopaków nawet w bezpośredniej konfrontacji, być może nie dotyczy to równorzędnych przeciwników w kategorii seniorów, gdzie siła jednak przeważa po stronie mężczyzn, ale w dzieciach i młodzieży niejednokrotnie dziewczyna daje lekcje chłopakowi ! Pozdrawiam !

 3. Irena
  | ID: 4e45428a | #3

  @ P. Trener. Podobnie rzecz się ma w dyscyplinie zimowej czyli w skokach narciarskich.Obserwuje bacznie zmagania dziewczynek w skokach na nartach. Często chłopakom dają lekcje. Odwzajemniam pozdrowienia.

Komentarze są zamknięte