Najbliższe wydarzenia w Diecezji Opolskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Bp Andrzej CzajaDiecezjalny Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot Katolickich w Winowie. W najbliższą sobotę 19 października w Winowie odbędzie się Diecezjalny Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot Katolickich. Kończy się powoli Rok Wiary, który stwarza okazję do przyjrzenia się formacji w naszych grupach w kontekście naglącej potrzeby nowej ewangelizacji. W programie: 15.00 – Recepcja (liderzy lub odpowiedzialni za grupę zgłaszają „kto, skąd, ile osób”); 15.30 – Przywitanie, zawiązanie wspólnoty; 15.45 – Koronka do Bożego Miłosierdzia; modlitwa wprowadzająca; 16.15 – Konferencja Przez formację ku ewangelizacji – wspólnota miejscem wzrostu (ks. Wojciech Michalczuk – Gliwice); 17.00  – przerwa na herbatę; 17.30 – spotkania w grupach; 19.00 – świadectwa z tegorocznej „Ewangelizacji miast”; 19.30 – Eucharystia pod przewodnictwem bpa Andrzeja Czai.

2.      30-lecie Domu Księży Emerytów w Opolu. Z racji przypadającego w tym roku 30-lecia Domu Księży Emerytów, Biskup Andrzej Czaja zaprasza w sobotę 19 października br. o godz. 14.30 do katedry opolskiej tych wszystkich, którzy jako wolontariusze pracowali przy jego budowie. Będzie to okazja do podziękowania za włożony trud sprzed ponad 30 lat. W katedrze zostanie odprawiona Msza św. w intencji żyjących i zmarłych budowniczych Domu Księży Emerytów, a po niej odbędzie się spotkanie na ul. Kard. B. Kominka.

3.      Światowy Dzień Misyjny. Najbliższa niedziela to Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna Tydzień Misyjny. Kolekta w niedzielę przeznaczona jest na misje. W załączniku zamieszczam list nadesłany przez ks. Roberta Durę z Togo z okazji Tygodnia Misyjnego. W liście podano adres strony internetowej, na której znajdują się zdjęcia z pracy misyjnej ks. Roberta. Zachęcam też do odwiedzenia strony internetowej http://www.misjonarze.opole.pl   Informuję jednocześnie, iż Biuro Misyjne w Kurii Diecezjalnej w Opolu dyżuruje w piątki (w I i III piątek miesiąca – ks. dr Stanisław Klein; w II piątek miesiąca –  s. Dolores Zok; IV piątek miesiąca – przedstawiciel Funduszu Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej).

4. Sympozjum: Liturgiczne przepowiadanie do dzieci – szanse i zagrożenia. Ks. dr Sławomir Pawiński i ks. dr hab. Hubert Łysy, organizatorzy sympozjum na temat: Liturgiczne przepowiadanie do dzieci. Szanse i zagrożenia, które odbędzie się w dniach 21 – 22 października w DDF w Nysie i Opolu – mając na względzie ściśle pastoralną tematykę spotkania zapraszają – do udziału w nim duszpasterzy diecezji opolskiej.

5.      Kolejne rejonowe spotkania Bractwa św. Józefa. Spotkania modlitewno-formacyjne dla członków Bractwa św. Józefa odbędą się w najbliższym czasie wg następującego porządku: 23 października o godz. 18.00 w Raciborzu-Płoniach (rejon Racibórz); 24 października o godz. 17.30 w Starym Koźlu (rejon Kędzierzyn); 26 października o godz. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek); 6 listopada o godz.18.00 w Jełowej (rejon Jełowa) i 8 listopada o godz. 18.00 w Januszkowicach (rejon Krapkowice-Gogolin). W programie spotkania przewiduje się: Mszę św., konferencję formacyjną, nabożeństwo do św. Józefa oraz spotkanie przy herbacie i ciastku.

6.      Konferencja nt. zapłodnienia in vitro. W sobotę 26 października 2013 r. Zespół Ekspertów Episkopatu Polski ds. Bioetyki organizuje  konferencję dotyczącą zapłodnienia in vitro. Konferencja odbędzie się na Wydziale Teologicznym UO przy ul. Drzymały 1a w Opolu. Organizatorzy zapraszają duszpasterzy i wszystkich zainteresowanych do udziału w tym spotkaniu. Szczegóły w załączniku.

7.      30. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę. W dniach 16-17 listopada 2013r. odbędzie się 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę. Uroczystościom przewodniczy Jego Ekscelencja ks. Biskup Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Szczegóły na plakacie w załączniku.

Z Maryją na drogach wiary. Rozważania różańcowe. Klerycy z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu przygotowali kolejny zbiór rozważań różańcowych. Tytuł tego tomiku to: „Z Maryją na drogach wiary”. Alumni przygotowali rozważania dla dorosłych, dzieci przygotowujących się do I Komunii św., kandydatów do sakramentu bierzmowania, chorych i cierpiących oraz innych grup. Krótka, a zarazem bogata treść rozważań sprawia, że świetnie nadają się do wykorzystania w życiu parafialnym. Tomiki są dostępne w Wydawnictwie św. Krzyża w cenie 8 zł.

Łączę wyrazy szacunku,

Hanna Honisz

Asystentka Biura Prasowego Diecezji Opolskiej

 

Komentarze są zamknięte