„Zapal znicz pamięci” w Praszce [akcja obywatelska]

Niezależna Gazeta Obywatelska

zniczOdbędzie się już piąta edycji akcji „Zapal znicz pamięci”. Jej celem jest uczczenie pamięci Polaków, ofiar terroru niemieckiego, zamordowanych na terenach włączonych w 1939 r. do Trzeciej Rzeszy.

Zasady akcji „Zapal znicz pamięci” są proste, w południe 20 października trzeba zapalić znicz w miejscach egzekucji (i pamięci narodowej związanych z martyrologią) obywateli polskich na ziemiach wcielonych w 1939 roku przez Niemców do III Rzeszy, a potem  przesłać zdjęcie na adres [email protected], które zostanie opublikowane na specjalnej stronie internetowej radia.

Zainicjowana przez Oddział IPN w Poznaniu oraz Radio Merkury akcja „Zapal znicz pamięci” odbędzie się już po raz piąty. We wspólnym projekcie uczestniczą rozgłośnie radiowe oraz oddziały Instytutu w Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Gdańsku i delegatura w Bydgoszczy. Czy można tę akcję przenieść do woj. opolskiego, pytamy Arkadiusza Karbowiak.

– „Do września 1939 r. Praszka była miastem granicznym należącym do Polski. 1 września zajęli je Niemcy, a w październiku zostało przyłączone do III Rzeszy, a konkretnie do Warthegau (Wartheland). Przeniesienie tej akcji na Opolszczyznę jest możliwe, ale tylko w odniesieniu do Praszki. Reszta województwa należąca przed wojną do Rzeszy w ramach tej akcji się nie mieści” – ocenia Karbowiak

Może w tym roku do akcji dołączą mieszkańcy Praszki i okolic, dzięki Państwa obywatelskiej postawie. Proszę informować w komentarzach, gdzie planujecie się spotkać.

Przypominamy, że na ziemiach wcielonych do Rzeszy zamordowano tylko do końca 1939 roku – 40 tysięcy osób, przedstawicieli elit społeczeństwa II Rzeczypospolitej, panował tam znacznie większy terror niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Tegoroczna edycja akcji „Zapal znicz pamięci” ma na celu również przypomnienie o masowych wysiedleniach ludności polskiej i żydowskiej z terenów przyłączonych do Rzeszy do Generalnego Gubernatorstwa, w latach 1939-1941 wysiedlono stamtąd ponad  414 tys. osób.

Więcej szczegółów na temat akcji „Zapal znicz pamięci”:

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/poznan/akcja-medialno-edukacyjna-zapal-znicz-pamieci-v-edycja-poznan,-20-pazdziernika-2013

oprac. TK, IPN.gov.pl

Komentarze są zamknięte