XI Koncert Muzyki Organowej Gierałtowice 2013

Redaktor Obywatelski

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMinęło z górą 11 lat odkąd do Gminy Gierałtowice na dobre zawitała muzyka poważna. Jesień, ta nastrojowa pełna uroku złota, taka nasza jedyna Polska pora roku stała się okazją do organizowania spotkań z tą najpiękniejszą sztuką jaką jest poezja śpiewana i muzyka wielkich kompozytorów. Z roku na rok przybywa entuzjastów i fanów tego gatunku muzyki, tak było i tym razem…

Przyjechałem na rowerze z małej miejscowości pod Rybnikiem, odpowiada starszy pan. Cieszę się, że mogę bywać na waszych koncertach, kocham muzykę, kocham śpiew, nie stać mnie na drogie bilety do filharmonii, czy teatru. Tu u was biorę udział w uczcie w której serwują dania najprzedniejszej marki. Rad jestem ogromnie kiedy spoglądam na tych młodych mistrzów klawiatury. To dla mnie wielkie muzyczne przeżycie, aż chce się żyć dodaje starszy człowiek. Piszcie o tych ludziach, pokazujcie. Ta Gmina jest w posiadaniu wielkiego skarbu, nie zmarnujcie go…

Niedziela 6 października 2013 roku godz. 17.00; Pani dr Janina Rożek, Przewodnicząca Koła Związku Górnośląskiego, wraz z Markiem Sówką, proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w mowie powitalnej otwierają XI koncert Muzyki Organowej w Gminie Gierałtowice. Tradycyjnie już organizatorami koncertu są; Gminny Ośrodek Kultury, Koło Związku Górnośląskiego i parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach. ,,Niechaj muzyka stanie się dialogiem pomiędzy nami w czasach kiedy z takim trudem przychodzi nam się porozumieć”, słowa ks. proboszcza dały początek spotkaniu z tą najpiękniejszą z Muz. J.S. Bach, J. Verdi, W Żeleński, J. Ofenbach, G. Myufata, F. Peeters, G. Young, G. Caccini, A. Bocelli. Muzyka tych wielkich kompozytorów i solistów znalazła się w programie tegorocznego koncertu. Zapraszamy do wysłuchania muzyki sakralnej – choć nie tylko,, muzyki zawsze pięknej, ponadczasowej. Nasi przodkowie dbali o to, aby sztuka związana z sacrum miała zawsze znak przedniej jakości. Dziś mamy okazję wsłuchać się w nią, muzykami którzy wystąpią na dzisiejszym koncercie są młodzi ludzie którzy grają z potrzeby serca. Dziś spotykamy się w tym kościele aby wielbić Boga przez sztukę, dodaje pani dr Janina Rożek. Tegoroczny konkurs rozpoczęła Marta Kogut z Rybnika – zagrała preludium na temat pieśni ,,Święty Boże” Władysława Żeleńskiego. Muzykiem który jako drugi zasiadł przy organach był Rafał Majowski. Jest on absolwentem studium organistowskiego w Katowicach.

Na co dzień sprawuje funkcję organisty w kościele św. Urbana w Paniówkach. Tam też organizuje koncerty o tematyce sakralnej. ,,Muzyka to moja pasja, tak naprawdę wszystko co robię staram się podporządkowywać muzyce”. Razem z nim wystąpili dwaj trębacze brat organisty Michał Majowski i Piotr Szczygieł. Trzeba dodać, że na co dzień panowie grają w orkiestrze dętej KWK Halemba, pan Piotr jest kapelmistrzem. W wykonaniu tria na dwie trąbki i organy usłyszeliśmy utwór ,,Barcarolle” z opery ,,Opowieści Hofmanna”, której kompozytorem był XIX wieczny francuski mistrz Jakub Offenbach. W programie tychże muzyków znalazła się również doskonale wszystkim znana melodia z opery Nabucco Giuseppe Verdiego ,,Chór niewolników”… Kolejnym muzykiem który zaszczycił nas swoją obecnością była mgr Beata Stawowy, osoba to szczególna, na co dzień pełni funkcję dyrygenta chóru ,,Skowronek” w Gierałtowicach, prowadzi wiele zespołów młodzieżowych nie tylko związanych z muzyką poważną, jest pedagogiem, nauczycielką wielu młodych początkujących organistów. Jest osobą cieszącą się ogromnym szacunkiem lokalnej społeczności, doskonale znana w środowiskach mieszkańców gminy i nie tylko. Znana jest również u naszych południowych i zachodnich sąsiadów, tam bowiem często bywa na koncertach ze swoim chórem ,,Skowronek”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPodczas koncertu wystąpiła wielokrotnie. Między innymi zagrała utwór belgijskiego kompozytora pedagoga i organisty Flora Peetersa. W dalszej części koncertu wraz z Mirosławem Marcolem – absolwentem Politechniki Śląskiej i studium organistowskiego zaśpiewali; ,,Ave Maria” Giulio Cacciniego i ,,Benediction” Cliffa Barows’a… Daniel Kuchta należy do grona najmłodszych uczestników koncertu. Jest on uczniem szkoły muzycznej II stopnia w Rybniku. Jest osobą znaną w tutejszym środowisku, na co dzień pełni funkcję organisty gierałtowickiego kościoła. Któż nie zna naszego Daniela, jego grę słyszymy prawie codziennie w naszym kościele. Na początku zagrał preludium i fugę e – moll Jana Sebastiana Bacha… – Robert Nawrat mieszkaniec Przyszowic również jest jednym z najmłodszych wykonawców…. Robert jest uczniem I LO w Gliwicach. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w Gierałtowicach pod okiem Beaty a teraz córki Karoliny Stawowy. W wykonaniu tego młodego muzyka usłyszeliśmy między innymi ,,Małe preludium F – dur Jana Sebastiana Bacha. W dalszej części koncertu wykonał znaną melodię Enio Morricone z filmu ,,Misja”. Towarzyszyła mu Karolina Stawowy która grała na oboju. Karolina jest studentką Cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego na wydziale edukacji artystycznej w zakresie muzyki. Mimo młodego wieku ma na swym koncie wiele koncertów solo jak i w orkiestrach… – Martę Kogut podczas koncertu usłyszeliśmy wielokrotnie. Wspomnieć należy iż jest ona absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, praktykę organmistrzowską odbywała w Berlinie, Oslo i Wiedniu. Niedawno wróciła do Polski i postanowiła wystąpić w tegorocznym koncercie. Wystąpiła w utworze austriackiego kompozytora Georga Muffata ,,Toccata septima”. Utworem który wykonała w dalszej części koncertu był fragment suity organowej,,Aria na strunie G” której kompozytorem był mistrz organów Jan Sebastian Bach… Swą nazwę utwór zawdzięcza niemieckiemu skrzypkowi, który zaaranżował ją tak, aby możliwe było jej wykonanie na dwóch instrumentach; organy + skrzypce. Sam zagrał ją brawurowo tylko na jednej strunie, strunie G. stąd nazwa. Podczas tego utworu Marcie Kogut, towarzyszyła skrzypaczka Anna Leszczyńska – Rożek absolwentka muzykologii Uniwersytetu Poznańskiego. Wielkie muzyczne święto powoli zbliża się do końca. ,,Czas powiedzieć do widzenia”, taki tytuł nosi piosenka włoskiego kompozytora i tenora Andrea Bocellego. Tę melodię znamy wszyscy. Piosenka osiągnęła ogromny sukces na festiwalu w San Remo. Utwór ten usłyszeliśmy w wykonaniu Rafała Majowskiego organy, Michała Majowskiego i Piotra Szczygła trąbki…,,Time to soy goodbye”… – Koncert zakończono wystawieniem Najświętszego Sakramentu, błogosławieństwem i wspólnym odśpiewaniem ulubionej pieśni błogosławionego Jana Pawła II ,,Barka”.

Warto wspomnieć, że w Gminie Gierałtowice muzyka i śpiew chóralny ma długoletnie tradycje, w każdej z sołeckich miejscowości działa towarzystwo śpiewacze. Chór ,,Słowik” w Przyszowicach w roku 2013 obchodził 100 lecie swojego istnienia. Działalność tego towarzystwa rozpoczęła się w trudnym dla Śląska okresie. Był czas kiedy członkowie tego chóru spotykali się potajemnie, w prywatnych mieszkaniach. Towarzystwo śpiewacze dzięki poświęceniu jego członków przetrwało najgorsze czasy okupacji i działa nadal. Gierałtowicki ,,Skowronek” już za rok obchodził będzie swój wielki jubileusz (swoje 100lat), podobnie jak w Przyszowicach i tu członkowie towarzystwa śpiewaczego ryzykowali wiele a jednak chór działał. Wystawiano podobnie jak i w Przyszowicach wiele sztuk teatralnych, zawsze dbano o zachowanie polskości na tym terenie a głównie za sprawą towarzystw śpiewaczych. Rozśpiewana jest Gmina Gierałtowice, Chudów i Paniówki również mają powody do dumy, tam również rozbrzmiewa od wielu lat chóralny śpiew a talentów w tej gminie nie brakowało nigdy. Muzyka to sztuka której piękno aby zostało właściwie przedstawione okupione być musi ciężką pracą i poświęceniem. Muzycy – ludzie którzy potrafią malować piękno tego świata dźwiękiem wydobytym z instrumentów, zasługują na najwyższy szacunek… Talent, to wartość wyższa – Dar Boży… Naszym wspólnym obowiązkiem jest nie zmarnować tego piękna…

Wielka kultura w małych miejscowościach – tak tu było, jest, i daj Boże niech pozostanie. Muzyka łączy – tak bardzo nam dziś tego brak.

Tadeusz Puchałka

Źródło; Na podstawie materiałów programu koncertu; Opracowanie i prowadzenie koncertu dr Janina Rożek.

Foto: Tadeusz Puchałka.

Komentarze są zamknięte