Zaproszenie na pielgrzymkę opolskim odcinkiem Drogi św. Jakuba Via Regia

Autor Obywatelski1

7434113_droga-sw-jakuba-via-regia-z-krakowa-do-piekar-slaskich--idziemy-dalej_1Biuro Nyskiej Drogi św. Jakuba zaprasza na pielgrzymkę opolskim odcinkiem Drogi św. Jakuba Via Regia w dniu 19 października. Do przejścia będzie 18 km z Dobrzenia Wielkiego do Skorogoszczy. Pielgrzymkę rozpocznie Msza Święta w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Nysie o godzinie 8.00.

Dobrzeń Wielki był przez długi czas jednym z najważniejszych miejsc pątniczych na Górnym Śląsku. Pielgrzymów ściągał przede wszystkim kościół św. Rocha. Wieś posiada aż trzy zabytkowe kościoły i warto zobaczyć je wszystkie.

Odcinek biegnący do kolejnej miejscowości leży w otulinie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. W sąsiedztwie szlaku znajduje się użytek ekologiczny Gęsi Staw z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin. W Mikolinie znajduje się rokokowy dwór Saurów i późnobarokowa kaplica tej rodziny.

W sercu Skorogoszczy znajduje się kościół św. Jakuba Apostoła, zbudowany w 1852 roku. Z miejscowości wywodzi się wybitny franciszkanin, ojciec Dominik ze Skorogoszczy (1588-1670). Był orientalistą, tłumaczem, znawcą kultury i religii krajów Wschodu. W Rzymie wydał m.in. pierwszą w Europie gramatykę potocznego języka arabskiego. Ostatnie lata życia spędził w klasztorze hieronimitów w Escorialu (Hiszpania), tam też jako pierwszy tłumaczył Koran na języki europejskie.

Człowiek rodzi się, aby chodzić. Jesteśmy stale w drodze i musimy opuścić to, co znamy i posiadamy, by szukać tego, czego jeszcze nie znamy i nie posiadamy. (Józef Bremer SJ, Santiago de Compostela. Pielgrzymim krokiem).

Zapisy:
Biuro Nyskiej Drogi św. Jakuba
ul. Bracka 18
48-300 Nysa
77 448 46 70
Wpisowe: 20 zł

Hanna Honisz
Asystentka Biura Prasowego Diecezji Opolskiej

Komentarze są zamknięte