Ponoć mamy już koniec kryzysu

Redaktor Obywatelski5

Zbigniew Kuźmiuk / Kuźmiuk.com.pl1. Blisko 2 tygodnie temu koniec kryzysu w Polsce ogłosił sam premier Tusk na spotkaniu z szefami wszystkich stref ekonomicznych w Łowiczu, stwierdzając stanowczo na konferencji prasowej „ewidentnie wszyscy czujemy, że kryzys się kończy”.

Wspomniał także, „że wprawdzie w tym roku mamy poważne problemy z dopięciem budżetu, ale jednocześnie na nowo chcemy rozpędzić gospodarkę”.

Wczoraj z kolei GUS przedstawił wstępne dane dotyczące wzrostu gospodarczego w II kwartale 2013 i według Urzędu wzrost PKB wyniósł 0,8 % w porównaniu do II kwartału 2012 roku.

Jednocześnie podano dane dotyczące wzrostu PKB w ujęciu kwartał do kwartału poprzedniego i w 2013 roku w I kwartale wzrósł on zaledwie o 0,2%, a w II kwartale 0,4%, a więc ma on charakter raczej symboliczny.

2. Ostateczne dane dotyczące wzrostu PKB za II kwartał 2013 roku, a w szczególności rozkład czynników, które na ten wzrost wpłynęły, zostaną podane przez GUS dopiero 30 sierpnia, ale już wczoraj w mediach eksperci sprzyjający rządowi twierdzili, że mamy koniec kryzysu.

Oczywiście z zahamowania trendu spadkowego w gospodarce należy się cieszyć. II kwartał tego roku jest bowiem tym pierwszym od blisko półtora roku, w którym wzrost PKB jest wyższy niż w kwartale poprzednim.

Przypomnijmy tylko, że wzrosty PKB w poszczególnych kwartałach 2012 roku (w porównaniu do analogicznych kwartałów roku poprzedniego), wynosiły odpowiednio: 3,5%; 2,3%; 1,3; 0,7% ,a w I kwartale 2013 roku tylko 0,5%.

Jednak przy tak ciągle rachitycznym poziomie wzrostu PKB trudno jest mówić o zakończeniu kryzysu, zwłaszcza że nawet na horyzoncie nie widać jakiś silniejszych bodźców prowzrostowych.

3. Głębsza analiza tendencji w polskiej gospodarce pokazuje, że nieodpowiedzialna polityka rządu Tuska w ciągu ostatnich kilku kwartałów, wytłumiła najważniejsze krajowe czynniki wzrostu, takie jak konsumpcja i inwestycje, od których zależy blisko 2/3 wzrostu naszego PKB.

Przypomnijmy więc, że w III kwartale 2012 roku wzrost PKB wyniósł tylko 1,3%, ale dodatnio na ten wzrost wpływała jeszcze konsumpcja, ale tylko w wymiarze 0,1 pkt procentowego, ujemnie akumulacja w tym inwestycje, która odnotowała spadek aż o 0,9 pkt procentowego i wreszcie dodatnio wskaźnik eksportu o 2,1 pkt procentowego.

Z kolei w IV kwartale            2012 kiedy wzrost wyniósł tylko 0,7%, konsumpcja wpływała już ujemnie na wzrost w wysokości 0,5 pkt procentowego, akumulacja (inwestycje i zapasy) także ujemnie w wysokości 1,2 pkt procentowego, a wzrost uratował już tylko dodatni wpływ eksportu netto w wysokości 2,4 pkt procentowego co wynikało z wolnego wzrostu eksportu przy znacznie szybszym spadku importu.

W I kwartale tego roku konsumpcja znowu wpływała ujemnie na wzrost w wysokości 0,1%, ujemnie wpływała również akumulacja (inwestycje i zapasy) w wysokości 0,8%, a wzrost ratował dodatni wpływ eksportu netto tym razem jednak już w niższej wysokości 1,4%.

Dodatni wpływ na wzrost PKB eksportu netto wynika jednak głównie z tego, że wprawdzie rośnie eksport ale bardzo powoli, za to bardzo szybko spada import i to właśnie daje duże wartości wpływu eksportu netto na wzrost.

4. Jak już wspomniałem o tych czynnikach wpływających na wzrost PKB w II kwartale tego roku, GUS wypowie się 30 sierpnia ale już dzisiaj wiadomo, że nie ma niestety przełomu ani w zakresie wzrostu konsumpcji ani tym bardziej inwestycji.

Ciągnie nasz wzrost tzw. eksport netto ale głównie dlatego, że zdecydowanie szybciej maleje import do naszego kraju (w I półroczu tego roku import zmniejszył się o 5,3%) co przy minimalnym wzroście eksportu (w I półroczu tego roku eksport wzrósł o 2,5%), daje bardzo korzystne kształtowanie się wspomnianego wskaźnika eksportu netto.

W tej sytuacji koniec kryzysu w Polsce jest niestety raczej medialną hucpą niż realnym zjawiskiem.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

 1. z Niemodlina
  | ID: 02dab99e | #1

  Przydałyby się jakiś konkretny raport stworzony przez ekspertów, którzy mniej więcej obliczyliby ile lat będzie trwała odbudowa i naprawa tego co przez ostatnie 6lat zniszczyła szajka z PO-PSL. Skutki niszczycielskich rządów wnuka Wehrmachtowca odczuwa już 75% społeczeństwa i to po 6latach tych nierządów, dokładnie tyle samo ile trwała okupacja hitlerowska, z tą różnicą,że wnuk Wehrmachtowca zniszczył nasz kraj bez jednego wystrzału.

 2. Irena
  | ID: c8729eea | #2

  @z Niemodlina.Witaj, Masz racje. Ale,w chwili obecnej nie ma dostępu do wszystkich dokumentów,więc niemozliwe jest sporzadzenie rzetelnego raportu. Tylko ten niszczycielski rzad trzeba obalić,urzedników wywalić,posłów postawic przed wymiarem sprawiedliwości.
  pozdrawiam.

 3. Karol542
  | ID: 13303f97 | #3

  z Niemodlina dziadek Tuska został siłą wcielony do wehramchtu. Inna sprawa, że Tusk z Rostowskim doprowadzili do wielkiego zadłużenia i nie przeprowadzili żadnych reform, które mogłyby państwu znacząco pomóc.

 4. Irena
  | ID: c8729eea | #4

  @karol 542 Witaj. Ja im nie wierzę.Ani to,żę Siłą Wcielony Do Wermachtu, tylko że dobrowolnie tam zasilił szeregi i takiej przemocy Synalka Dolada nauczył. Ani tez tego wielkiego długu bez reform.Jedyną.. widoczną.. reformą…. i to…..tuż…tuż…..tuż..jest upadek państwa polskiego.

 5. z Niemodlina
  | ID: 02dab99e | #5

  @Karol542

  Nie został siłą wcielony do wehrmachtu, tak samo jak nikt na siłę nie zmusił go do podpisania volkslisty ( DVL ).

Komentarze są zamknięte