SDP rusza ze wsparciem dla mediów lokalnych. NGO wspiera projekt!

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Tomasz KwiatekDopiero dziś dokonałem odkrycia. Jestem po lekturze portalu SDP.pl i wywiadu z panią Edytą Żyłą, która dzielnie broni ważnego projektu [tu znajdziesz wywiad].  Właśnie mam przed sobą papierowe wydanie specjalne Foksal 3/5 wydane przez nasze wspólnie tworzone Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. I wczytuję się w założenia projektu współfinansowanego w ramach szwajcarskiego programu współpracy z UE. Tytuł odzwierciedla potrzeby środowiska: „Wzmocnienie mediów lokalnych i obywatelskich sprawujących społeczną kontrolę  nad działaniami władz i instytucji publicznych”.

W skrócie wsparcie dla takich mediów jak nasze pisane z poczucia obywatelskiego, utrzymujące się dzięki reklamom prywatnym, społecznej pracy, które nie biorą pieniędzy od władzy lokalnej, nie czekają na ich przychylności i poklask mają możliwość rozwoju. Niedługo będziemy jako NGO w Opolu obchodzić  3 lata. Już mieliśmy zapowiedzi pozwów z art 212 KK od osoby piastującej funkcję publiczną, nawet próbę wyłudzenia od redakcji pieniędzy w imię ochrony rzekomych dóbr osobistych. Ile redakcji sobie odpuści i stępi ostrze? Pytanie retoryczne.

Zarzut niektórych organizacji branżowych, wynika z prostego faktu. Powiedzmy wprost większość mediów lokalnych żyje w dużej mierze dzięki reklamom od lokalnej władzy. Nie rozumie, albo nie chce zrozumieć założeń projektu. Niezależność jest bezcenna i najważniejsza dla dziennikarza. Jeśli zobaczy prawdziwy dziennikarz, że nie może pisać tego co naprawdę widzi wokoło to zmieni redakcję. Dzięki temu projektowi może mieć taką szansę.

To, że sądy wydają wyroki jak w rosyjskiej ruletce też wiemy. Dlatego jest szansa dla tych, co chcą patrzeć władzy na ręce? Nie chcą zamiatać afer pod dywan? Jak to zrobić po szczegóły odsyłam na Foksal 3/5, sdp.pl i do realizatorów projektu.

Gratuluję pomysłu i realizacji ważnego i potrzebnego projektu! W imieniu redakcji „Niezależnej Gazety Obywatelskiej” w Opolu życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam!

Tomasz Kwiatek
redaktor naczelny
członek SDP

Za: SDP.pl

 1. Irena
  | ID: 4dd0054b | #1

  Pomysł stworzenia przez SDP portalu,jest dla prasy lokalnej słuszny i potrzebny.
  Patrzenie władzy lokalnej na ręce, jak najbardziej wskazane. Nalezy uważnie słuchać głosu z terenu.
  Projekt to strzał w dziesiątkę. ….A pomoc prawna – nieodzowna.Może i sadowe wyroki na dziennikarzy tzw,”czepiających sie władzy”, będą rozsadne i sprawiedliwe.Oby te działania przyniosły zamierzony skutek.

 2. Pixie
  | ID: 5608c701 | #2

  Dobra inicjatywa

 3. TS
  | ID: 24c9755b | #3

  Bardzo dobry pomysł
  Popieram obiema rękami

Komentarze są zamknięte