Kościół bł. Jana Pawła II poświecony w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!”

Redaktor Obywatelski1

KOściół Krakowów W niedzielę 23 czerwca kard. Stanisław Dziwisz w obecności Episkopatu Polski i licznie zgromadzonych mieszkańców Krakowa poświęcił kościół bł. Jana Pawła II w krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!”.

„Świątynia ta oraz całe Centrum Jana Pawła II <Nie lękajcie się!> jest przede wszystkim wyrazem wdzięczności Bogu za wyjątkowego syna narodu Polskiego, który w naszym pokoleniu został wybrany następcą św. Piotra, pasterzem Kościoła Powszechnego i nowym przywódcą współczesnego świata” – podkreślił metropolita krakowski.

„<Centrum> jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II, ale także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie nam zostawił. To dziedzictwo nadal inspiruje Kościół oraz miliony uczniów Chrystusa na całym świecie – dodał ksiądz kardynał.

Zdaniem hierarchy <Centrum> „nie jest pomnikiem, ale ważnym miejscem spotkania z osobą Jana Pawła II, z jego myślą, jego duchem, z jego świętością”.

„Tu będziemy zawsze wolni od lęku i tu będziemy starać się uwalniać ludzi od lęku i zagrożeń współczesnego świata” – deklarował kard. Dziwisz.

W okolicznościowym kazaniu ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy przypomniał, że Błogosławiony Jan Paweł II symbolicznie powrócił do Krakowa przed dwoma laty w znaku relikwii krwi, które zostały uroczyście wprowadzone do Sanktuarium w Centrum <Nie lękajcie się!> (kościół dolny – przyp. red.).

Poświęcony i oddany dziś do użytku kościół górny powstał na planie ośmioboku. „Zastosowane przy budowie świątyni rozwiązania zbliżają go do stylu architektury Rzymu i Krakowa”- tłumaczą budowniczowie świątyni.

W wykończeniach wnętrza dominuje kamień oraz beton architektoniczny. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa – dzieło o. Marko Ivana Rupnika SJ – uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, twórcy mozaik m. in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.

Do kościoła prowadzą odlane z brązu drzwi przedstawiające postać bł. Jana Pawła II, któremu towarzyszą święci i błogosławieni wyniesieni przez Niego na ołtarze.

Niedzielnym wydarzeniom poświęcenia kościoła towarzyszyły obchody 50-lecia kapłaństwa kardynała Stanisława Dziwisza – ordynariusza archidiecezji krakowskiej, biskupa Jana Zająca – kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i biskupa Tadeusza Rakoczego – ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej.

Wspominano także 25-lecie sakry biskupiej kardynała Kazimierza Nycza – ordynariusza archidiecezji warszawskiej oraz jubileusze krakowskich biskupów pomocniczych: Jana Szkodonia (25-lecie sakry biskupiej), Grzegorza Rysia (25-lecia święceń kapłańskich) i Damiana Muskusa OFM (20-lecie kapłaństwa).

W godzinach popołudniowych uczestnicy uroczystości wzięli udział w Pikniku Rodzinnym. Były koncerty zespołów muzycznych, pokazy jednostek Policji, Straży Pożarnej, Wojska oraz Służby Medycznej, a także inne atrakcje dla dzieci.

 o. Jan Maria Szewek

lz

 

  1. Irena
    | ID: eaf1e831 | #1

    Nasz Wielki Rodak błogosławiony Jan Paweł II będzie zbliżał wiernych do Pana Boga.Piękny kościół.Piękna uroczystość.

Komentarze są zamknięte