25 czerwca promocja książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna”, której współautorem jest Janusz Kowalski

Niezależna Gazeta Obywatelska

Janusz_Kowalski (1)Jesteś współautorem biografii Lecha Kaczyńskiego razem z dr hab. Sławomirem Cenckiewiczem jak doszło do tej współpracy?

W 2010 r. w trakcie rozmowy Sławomira Cenckiewicza z Jarosławem Kaczyńskim narodził się pomysł napisania naukowej biografii śp. Lecha Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński był po lekturze wspaniałej biografii napisanej przez Pana Cenckiewicza śp. Anny Walentynowicz pt. „Anna Solidarność”. Wtedy zapytał się autora czy rozważa napisanie również takiej biografii o jego bracie. Kilka miesięcy później Sławomir Cenckiewicz podjął decyzję, że zmierzy się z tym arcytrudnym zadaniem. W mojej ocenie Sławomir Cenckiewicz był jedynym polskim historykiem który mógł tą wielką pracę wykonać. Dlatego zbudował zespół osób których poprosił o pracę nad tym projektem, mając świadomość, że jedna osoba pisała taką biografię kilka lat. Myślę, że z racji moich opolskich doświadczeń samorządowych, rozumieniu jak w praktyce funkcjonuje samorząd terytorialny złożył mi propozycję napisania biografii Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta miasta stołecznego Warszawy w latach 2002-2005.

Jak wyglądała praca nad tą książką?

Lech Kaczyński - biografia [ngopole.pl]Prace nad I tomem trwały kilkanaście miesięcy – pozostali autorzy pisali książkę pod kierunkiem dr hab. Sławomira Cenckiewicza. Było to dla mnie niezwykłe doświadczenie, poznawania i zrozumienia części historii III RP, mając świadomość, że znalazłem się w gronie wybitnych zawodowych polskich historyków młodego pokolenia. Oprócz Pana Cenckiewicza współautorem jest też trójmiejski historyk Adam Chmielecki, o którego ważnej i arcyciekawej książce „Wokół Solidarności”, który zmierzył się z latami 90-tymi w biografii Lecha Kaczyńskiego oraz okresem w Ministerstwie Sprawiedliwości.  A także znakomita Ania Piekarska, pracownik IPN, która opisała jeden z najważniejszych okresów życia Kaczyńskiego – prezesurę w Najwyższej Izbie Kontroli. Właśnie ten okres jest jednym z kluczowych do zrozumienia politycznej drogi, jego poglądów na funkcjonowania państwa i dokonywanych w późniejszych latach wyborów przez Lecha Kaczyńskiego.

Przybliżasz czytelnikom okres prezydentury Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, co byś przeniósł do Opola z jego pomysłów samorządowych, które udało się mu zrealizować?

Ciekawym pomysłem antykorupcyjnym prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, który warto by rozważyć w każdym polskim mieście i np. w Opolu, było zbudowanie tzw. Wydziałów Spraw Obywateli w każdej warszawskiej dzielnicy. W jednym miejscu warszawiacy po dziś dzień mogą złożyć wniosek czy załatwić ważną dla siebie sprawę. Urzędnik który przyjmuje wniosek nie rozpatruje go merytorycznie. W Opolu jest dokładnie odwrotnie. Składając np. wniosek o przydział mieszkania komunalnego poznaje się urzędników, którzy będą decydować w tej sprawie. Nie trzeba chyba dowodzić, że stwarza to niezdrową sytuację. Sam urzędnik poddawany jest pewnej naturalnej emocjonalnej presji obywatela, tracąc tak ważną w tej sprawie bezstronność. Nie chcę jednak dokonywać porównań dalszych – każde miasto jest inne.

zaproszenie - spotkanie - slawomir-cenckiewicz-w-opolu - 25-06-2013Warto jednak prześledzić jak w ciągu 1130 dni Lech Kaczyński odbudował na mapie Europy pozycję Warszawy jako stolicy silnego i dumnego państwa. Jestem przekonany, że wielu czytelników zaskoczyć może ten rozdział. W powszechnej świadomości Kaczyński funkcjonuje bowiem tylko i wyłącznie jako twórca Muzeum Powstania Warszawskiego, co było oczywiście jego wielkim dziełem zmieniającym politykę historyczną III RP. Lech Kaczyński uporządkował w warszawskie finanse i procesy inwestycyjne, w niespotykanej dotąd skali zdekomercjalizował kulturę i dofinansował służbę zdrowia. W tym rozdziale jest także ciekawy opolski akcent – sprawa uchwały sejmowej podjętej w 2004 r. jako odpowiedź na niemieckie roszczenia majątkowe. Za tym ważnym politycznym i prawnym aktem prawnym, którego złożenie pośrednio zainspirowało samorządowców warszawskich do przygotowania słynnego raportu o wojennych  stratach Warszawy, stał poseł kadencji 2001-2005 Pan Jerzy Czerwiński.

 Rozmawiał Tomasz Kwiatek

PS: Zapraszamy na  spotkanie z dr hab. Sławomirem Cenckiewiczem poświęcone promocji książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna” już we wtorek 25 czerwca o godz. 18.00 w Auli Starej Uniwersytetu Opolskiego, ul. Oleska 48 w Opolu. Będzie to też pierwsza okazja do zakupu książki, której wydawcą jest Zysk i s-ka. Patronat medialny nad spotkaniem objęła redakcja NGO.

 

Tylko u Nas: Pierwszy rozdział książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna”, współautorstwa Sławomira Cenckiewicza i Janusza Kowalskiego

Tutaj terminarz trasy autorskiej

Odwiedź także profil książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005” na Facebooku. 

Komentarze są zamknięte