Oświadczenie Posła Patryka Jakiego ws. referendum dot. sprzedaży ECO

Autor Obywatelski3

Patryk Jaki_Solidarna PolskaOd kilku tygodni trwa zbiórka podpisów pod projektem przeprowadzenia referendum w sprawie sprzedaży przez miasto Opole kontrolnego pakietu akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Choć jestem bardzo krytyczny wobec intencji organizatorów akcji, wykorzystujących sprawę szkodliwej decyzji Prezydenta Zembaczyńskiego do prowadzenia kampanii wyborczej swojego kandydata na prezydenta miasta, to z meritum sprawy nie mogę się nie zgodzić. Sprzedaż ECO to zła decyzja dla miasta i jego mieszkańców, którzy w tak kluczowej sprawie mają prawo wypowiedzieć się w referendum.

Co oznacza dla Opolan sprzedaż ECO?

Po pierwsze prywatyzacja spółki to wyższe ceny ciepła dla Opola. Nowy właściciel, kierując się zyskiem będzie mógł dowolnie podwyższać opłaty. Jest wysoce prawdopodobne, że za rok będziemy płacić za ciepło nawet kilkadziesiąt procent więcej. Po drugie sprzedaż ECO to pozbycie się spółki, oddającej do budżetu miasta kilka milionów złotych rocznie. Wpływy te z roku na rok wzrastają Prywatyzacja to także nieuniknione zwolnienia w celu maksymalizacji zysków prywatnego właściciela oraz prawdopodobna utrata wpływów z podatków, odprowadzanych według jego siedziby.

Ponadto w ciągu ostatnich lat Energetyka Cieplna Opolszczyzny zainwestowała ponad 100 mln złotych w innowacje i rozwój, budując m.in. nowoczesny system paneli słonecznych do wytwarzanie energii odnawialnej. Inwestycje te przyczyniały się do unowocześniania spółki, podniosły jej wartość kosztem części dywidendy, jakie miasto mogło w tym czasie otrzymać. Biorąc pod uwagę, fakt, że ze względu na kryzys gospodarczy cena spółki musi być dzisiaj zaniżona – decyzja o prywatyzacji w tym właśnie momencie nie ma żadnych racjonalnych przesłanek poza krążącym na opolską Platformą Obywatelską widmem porażki w zbliżających się wyborach samorządowych.

Prezydent Zembaczyński podejmuje nieracjonalną decyzję. Próbując ratować swoje tonące ugrupowanie polityczne, ceną za to obarcza wszystkich mieszkańców miasta. Nie może być na to zgody. Dlatego zachęcam do poparcia inicjatywy referendum w sprawie sprzedaży pakietu większościowego ECO. Akcję można wspierać do 20 czerwca.

Patryk Jaki
Poseł na Sejm RP

 1. Irena
  | ID: 5a10d026 | #1

  Prezydent podejmuje decyzje szkodliwe dla Opola.Udaje niewiniątko.Do sądu nie wstawił się ani on, ani jego adwokat.A sedziowie czekali na tych „Bohaterów” a my wszyscy na nich płacimy.Za ten stracony dzień sedziów, winni oboje zapłacic. Elektrownie chca sprzedać poniżej jej wartości.Nalezy to zgłosić prokuratorowi i wykazać jakie aktywa podwyższyły wartość Elektrowni.Będzie to ważne przy sprzedaży. Nie rozumie,że PGE,które w 63% jest spółką Skarbu Państwa podejmuje decyzje przynoszące straty regionowi.Natomiast zarząd PGE to nieuczciwi karierowicze, którzy obłowią się na prywatyzacji.Oto cała tajemnica miłościwie nam panującej partii miłości PO-PSL.

 2. Karol542
  | ID: 077b5666 | #2

  Popierałbym prywatyzacje ECO, gdyby nie to, że podobno jest zyskowna. Najpierw powinno się sprywatyzować te, które nie przynoszą zysków, a dopiero później brać się za te, które zysk przynoszą. No, chyba, że Opole jest już tak sprywatyzowane, że tylko pozostały ECO i podobne, ktore przynoszą miliony zysków rocznie.

 3. Irena
  | ID: 1bea0ec5 | #3

  @Karol542. To jest ból.To co jest dochodowe sprzedają,wręcz dają prawie za darmo,a Polacy nie mają pracy. Ale musisz wiedzieć,że z kazdej prywatyzacji urzędnicy miejscy,powiatowi,wojewodzcy maja 10 procent wartości ze sprzedaży.Fabryki nie są ich własnością,więc nie zależy im za ile te polskie podmioty sprzedadzą I tak i tak – jakiś ochłap dostaną.I tyle, aż tyle.

Komentarze są zamknięte