Zakończenie prac nad Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa

Niezależna Gazeta Obywatelska2

okładka książki Tomasza GreniuchaZakończyliśmy prace nad Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa i niebawem, prawdopodobnie już w lipcu, ogłosimy jego założenia – powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Program ma pomóc powstrzymać spadek czytelnictwa wśród Polaków.

Opracowanie przez rząd, wspólnie ze stroną społeczną, wieloletniego programu na rzecz czytelnictwa i wprowadzenie go w życie to jeden z postulatów Paktu dla Kultury, podpisanego w maju 2011 r.

Program ma na celu promocję czytania, poprawienie społecznego wizerunku książki, zwiększenie zakupów książek dla bibliotek, a także stworzenie platformy cyfrowej ułatwiającej dostęp do książek i czasopism.

W 2012 roku pilotażowy projekt programu stworzyło ministerstwo kultury, jednocześnie swój projekt Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa sporządził Komitet Społeczny Paktu dla Kultury.

2012.02.07-Protokół-ze-spotkania-roboczego-Komitetu-społecznego_czytelnictwo

„Nasze projekty trochę się różniły rozłożeniem akcentów w poszczególnych sprawach, ale były zbieżne jeśli chodzi o cel, do jakiego zmierzamy. Powstał więc jeden wspólny projekt; powoli rozpoczynamy realizację programu” – zapowiedział w rozmowie z PAP minister kultury.

Projekt Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ma zostać ostatecznie zaakceptowany na czerwcowym spotkaniu Obywateli Kultury w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szczegóły programu zostaną ogłoszone niebawem – poinformował PAP Zdrojewski.

W Narodowym Programie Czytelnictwa mają się znaleźć m.in. gwarancje finansowe dotyczące wspierania czytelnictwa na najbliższe 3-5 lat. Pieniądze będą przeznaczane na m.in. zakupy biblioteczne. „Kwota minimalna przeznaczona na ten cel to 20 mln zł rocznie.

Określiliśmy też dość precyzyjnie strukturę nowości bibliotecznych – jedna trzecia książek z tej puli powinna stanowić lekturę dla dzieci i młodzieży” – wyjaśnił Zdrojewski.

Źródło: Samorząd PAP

tk

  1. Irena
    | ID: 411c9c72 | #1

    PanBoni likwiduje biblioteki Drugi minister pan.Zdrojewski rozwija czytelnictwo.Czy to można pogodzić?

  2. grzech
    | ID: f855a1ec | #2

    można. Na sprzedaży nieruchomości po bibliotekach się zarobi, a na tworzenie nowych zrobi się przetargi….na dostawę książek zrobi się przetargi… I wszystko staje się jasne.

Komentarze są zamknięte