NGO Żory: Prezydent został skazany za błedną wycenę w oświadczeniu majątkowym

Niezależna Gazeta Obywatelska1

nr_29Prezydent Żor Waldemar Socha został skazany. Jeśli wyrok się uprawomocni, będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 8 tysięcy złotych oraz zwrócić 890 zł kosztów sądowych. Straci też wówczas fotel prezydenta miasta, w którym zasiada od 1998 roku. Sędzia mówił, że ponieważ nie był wcześniej karany, uniknie kary pozbawienia wolności w zawieszeniu! To poważna przestroga dla wszystkich samorządowców. Sąd Rejonowy w Żorach uznał, że w oświadczeniu majątkowym prezydent miasta wycenił działkę przy ulicy Owocowej na 400 tys. zł, podczas gdy warta była 660 tys. zł. Do oświadczenia z następnego roku tej działki w ogóle nie wpisał! Na prezydencie ciążył jeszcze jeden zarzut – zatajenia środków na rachunku bankowym. Ten jednak został oddalony. Chodziło o pieniądze, które Socha dostał od siostry z zagranicy na kupno części działki. Prezydent miasta tłumaczył, że pieniądze wpłynęły na jego konto szybciej niż się spodziewał i dlatego nie wiedział o nich w dniu spisywania oświadczenia.

Po ogłoszeniu wyroku Socha nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Zabrał jednak głos przed jego ogłoszeniem. – Kiedy tutaj w Żorach w tej sali pojawił się po raz pierwszy mój obrońca prof. Zbigniew Ćwiąkalski, to zaczął swoje wystąpienie od tego, że ta sprawa nie powinna trafić do sądu, a jednak trafiła. Jaki był cel tego? Zdyskredytować mnie w oczach wyborców. Jestem pewien, że gdyby ta sprawa wybuchła w czasie kampanii wyborczej, nie wygrałbym wyborów. Z jakichś powodów nie dało się tego na czas zrobić. Tylko po wyborach rzecznik CBA ogłosił to na całą Polskę. Ja już zostałem tym postępowaniem sponiewierany. Media używały sobie. Mówiło się, że jestem podejrzany, że jestem przestępcą. Nie mogę sobie wyobrazić, że byłbym uznany winnym – mówił.

Waldemar Socha rządzi Żorami od 1998 roku. Ukończył prestiżowe I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Żorach, to samo, którego absolwentami są m.in. reżyser Krystian Lupa, aktorka Sonia Bohosiewicz czy wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Ten ostatni był prezydentem Żor przed Sochą. Waldemar Socha skończył też studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Od 1989 prowadził własną działalność gospodarczą. W 1998 roku po raz pierwszy objął stanowisko prezydenta Żor, potem wygrywał kolejne wybory. W 2010 roku wygrał wybory prezydenckie w pierwszej turze. 2011 roku przedstawiono mu zarzuty podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych, składanych w związku z pełnioną funkcją publiczną…

Więcej: http://www.kurierpolski24.pl/artykuly/czerwiec/prezydenci-na-celowniku

tk

  1. Irena
    | ID: 55fbbcc1 | #1

    Wycena majątku wykonana przez jednego biegłego sądowego od drugiego jest bardzo często zróżnicowana.Każdy ma swoje ” widzi mi się.” Przepisy nie są jednolite w tej materii. A nawet nie ma ich. W praktyce np. notariusze mają swoje cenniki,odbiegające od rzeczywistości.
    Więc trudno będzie ukarać za coś,co nie ma oparcia prawnego.

Komentarze są zamknięte