Kartka z kalendarza: dziś mija 66. rocznica śmierci Antoniego Markowskiego, anatoma i antropologa

Niezależna Gazeta Obywatelska

66 lat temu, 29 maja 1947 r. zmarł polski anatom i antropolog Józef Antoni Markowski. Uczony urodził się 29 października 1874 r. we Lwowie. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Stryju, a następnie studiował na Uniwersytecie Lwowskim na wydziale filozofii i lekarskim. W 1900 r. otrzymał tytuł doktora medycyny, potem ukończył wydział filozofii i w 1903 r. złożył egzamin z nauk matematyczno-przyrodniczych. W 1896 r. został najpierw demonstratorem, a potem młodszym asystentem w Zakładzie Anatomii Prawidłowej we Lwowie, prowadzonym przez Henryka Kadyia. W 1905 r. habilitował się w zakresie anatomii prawidłowej i topograficznej, a rok później kontynuował studia Innsbrucku u Hochstettera i Iheidera, w Neapolu i Trieście. Od 1911 r. wykładał histologię i embriologię na Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie, w 1912 r. objął katedrę Anatomii Prawidłowej na Uniwersytecie Lwowskim, od 1913 r. jako profesor zwyczajny. W latach 1921-22 organizował Zakład Anatomii Uniwersytetu Poznańskiego.

Markowski zajmował się głównie anatomią prawidłową i porównawczą układu nerwowego. Pierwsze prace dotyczyły rozwoju mostka i jego kostnienia; następnie poświęcił się badaniu embriologii opon, zatok opony twardej i żył mózgu. Badał wpływ nikotyny na ośrodki oddechowy i naczynioruchowy u zwierząt. Część prac, m.in. dotyczących anatomii układu limfatycznego nigdy nie została opublikowana. Brał udział w przygotowywaniu podręcznika anatomii prawidłowej Adama Bochenka.

W 1944 r. podczas przymusowego wysiedlania Polaków ze Lwowa wyjechał z rodzinnego miasta do Dąbrowy Tarnowskiej na Podkarpacie, gdzie zmarł w 1947 r.

Oprac. WN

zobacz też: Sokołowska-Pituch J, Walocha JA, Skrzat J, Mazur M, Gziut T. In memory of Professor Józef Markowski, an anatomist from Lvov. „Folia morphologica”. 66 (4), s. 360–4, 2007. PMID 18058762.

 

Komentarze są zamknięte