List Rady Programowej Akcji Obywatelskiej „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska” do władz RP

Niezależna Gazeta Obywatelska3

plakat -tak dla eoZwracamy się do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej aby podjął wszelkie możliwe działania dla doprowadzenia do wykonania inwestycji rozbudowy Elektrowni Opole o dwa kolejne bloki energetyczne.

Z punktu widzenia sytuacji energetycznej Rzeczpospolitej Polskiej rozbudowa Elektrowni Opole jest zadaniem o strategicznym znaczeniu, co podkreślił także Premier RP w swoim tzw. „drugim expose” w 2012 r. Energia elektryczna produkowana w Opolu będzie zabezpieczać przewidywane stale rosnące zapotrzebowanie Wrocławia i części Dolnego Śląska. Rezygnacja z tej inwestycji oznaczać będzie także problemy ze zbytem wydobywanego na Górnym Śląsku węgla kamiennego. Bez rozbudowy Elektrowni Opole Górny Śląsk nie sprzeda węgla, Opolszczyzna nie będzie miała miejsc pracy, a Dolny Śląsk nie dostanie energii elektrycznej. Zatem sprawa zaniechanej rozbudowy jest troską całego makroregionu.

Skreślenie budowy bloków 2×1000 MW, to dewastacja systemu degradująca bezpieczeństwo energetyczne Polski. To przekreślenie szans rozwojowych Opola i województwa, unicestwienie tysięcy miejsc pracy oraz wielu firm gotowych do współdziałania. To wykluczenie możliwości adaptacji zawodowej wielu absolwentów studiów politechnicznych.

Trzeba także podkreślić, że na przygotowania rozbudowy Elektrowni Opole wydano już setki milionów złotych. Pozyskano prawne zgody i decyzje oraz akcept społeczny. Samorządy przygotowały niezbędną infrastrukturę. Są sprawdzeni w dobrym zarządzaniu i kierowaniu energetyczni menadżerowie. Są rzetelni fachowcy obsługi i eksploatacji siłowni potrzebni na dziś i narzyszłość. Teraz potrzebna jest determinacja władz i o tę determinację apelujemy. Niewykorzystanie tego wysiłku oznacza także wymierne straty finansowe – do tej pory na przygotowanie inwestycji wydano już około 200 mln. zł. Ponadto trzeba będzie wypłacić odszkodowania za zerwane umowy z dostawcami i wykonawcami, których wiele już zostało podpisanych.

Elektrownia Opole jest jednym z największych pracodawców w regionie, a jej rozbudowa to szansa na poprawę sytuacji na lokalnym rynku pracy, zarówno dziś jak i w perspektywie dziesiątków lat. Bowiem bez tej inwestycji Elektrownia Opole będzie skazana na stopniową likwidację w miarę wyeksploatowania obecnie działających bloków i starzenia się zastosowanej w nich technologii. Tym samym kolejne setki specjalistów będą zmuszone do opuszczenia regionu w poszukiwaniu pracy. Dla Opolszczyzny oznacza to katastrofę gospodarczą. W ostatnim czasie funkcjonowanie Elektrowni Opole wpisano w realizację zadań Specjalnej Strefy Demograficznej – projektu o pilotażowym charakterze w naszym kraju.

Z wyrazami szacunku

Członkowie Komitetu Programowego Obywatelskiej Akcji „Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska”:

 1. Irena
  | ID: 55a8585a | #1

  To jest spóżniona akcja obywatelska.A winę ponoszą posłowie,którzy wiedzieli,że obwodnicy Niemodlin-Nysa -nie będzie, że Elektrownia rozbudowywana nie będzie i inne zadania są wycofane z planów rządowych.
  , .Poseł Tomczykiewicz wypowiadał się,ze kopalnie wegla kamiennego należy zlikwidować i teraz kłamie. bo się boi konsekwencji. Rozliczmy posłów.A jak nie można to zapamiętajmy i Nigdy ich na listach wyborczych nie umieszczać.Wymazać z pamięci raz na zawsze.Zmieść z powierzchni polskiej ziemi.Na zawsze.
  Wodzowie partii takich nieudaczników nam wyznaczyli na naszych przedstawicieli. Wodzowie to p.Kaczyński,p.Tusk,p.Miller,p.Pawlak i in. Wybory to była fikcja.Tylko JOW-y,zmiana ordynacji wyborczej może zmienić scenę polityczną.

 2. Sosen
  | ID: e6e723cf | #2

  Spóźniona to pojęcie względne. Nie ma uchwały zarządu PGE w sprawie wstrzymania inwestycji w Elektrowni Opole – póki co wydano tylko komunikat.

 3. Irena
  | ID: 264e0862 | #3

  @Sosen. Może ten komunikat to jakieś ostrzeżenie? Ja mam wiadomości z kilku żródeł i są jednoznaczne. Ale,miejmy nadzieję…

Komentarze są zamknięte