Zaproszenie na wykład pt. „Życie i działalność Karoliny Lanckorońskiej 1898 – 2002”

Redaktor1

IMG_0001W dniu 23 maja br. (czwartek) o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, ul. Minorytów, odbędzie się wykład pt. Życie i działalność Karoliny Lanckorońskiej 1898 – 2002 , który wygłosi ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec – polski biskup rzymskokatolicki, profesor doktor habilitowany nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła, biskup pomocniczy opolski w latach 1993-2011. Stypendysta Fundacji Lanckorońskich..

Karolina Lanckorońska (1898-2002) – historyk sztuki, wybitna przedstawicielka polskiej emigracji we Włoszech, w swoim długim życiu konsekwentnie służyła wolności Polski i szerzeniu kultury polskiej. Wywodziła się z arystokratycznego rodu herbu Zadora. Badaczka twórczości Michała Archanioła. W czasie II wojny światowej zaangażowana w działalność konspiracyjną. Aresztowana przez gestapo, więziona w obozie koncentracyjnym Ravensbruck. Po wojnie zamieszkała we Włoszech, w Rzymie założyła Polski Instytut Historyczny. W 1994 r. przekazała ojczyźnie niezwykły dar – dzieła sztuki należące do kolekcji rodu Lanckorońskich, których wartość artystyczna i historyczna nie ma sobie równych w Polsce. Wybitne obrazy otrzymały zamki królewskie w Warszawie i na Wawelu. Założyła Fundację Lanckorońskich z Brzezia z siedzibą w szwajcarskim Fryburgu i w Londynie, wspierającą polskie instytucje emigracyjne w i krajowe (głównie biblioteki uniwersyteckie), jak i odbiorców indywidualnych. Karolinie Lanckorońskiej nadano kilka tytułów doktora honoris causa, odznaczono też m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasług z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, orderem Al Merito della Repubblica Italiana. Z okazji 100. rocznicy urodzin otrzymała z rąk Jana Pawła II Krzyż Komandorski Orderu św. Grzegorza Wielkiego z Gwiazdą.

Na spotkanie zapraszają:

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu,
Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu Delegatura w Opolu,
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

  1. Irena
    | ID: b1f4ec18 | #1

    Kolejna piękna postać.Bohaterka.Warto wysłuchac wykładu.Dziękuję organizatorom.

Komentarze są zamknięte