Zaproszenie: Pikieta pod ambasadą Ukrainy przeciwko dyskryminacji Tatarów Krymskich

Redaktor3

Pałac chana w Bakczysaraju, fot. Marcin ŻukowskiDnia 18 maja 2013 r. (sobota) przed ambasadą Ukrainy w Warszawie (Al. Szucha 7) o godzinie 14.30 przeprowadzona zostanie pikieta protestacyjna przeciwko dyskryminacji Tatarów Krymskich na Krymie. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętny los tego bohaterskiego narodu.

18 maja 1944 wywieziono do Azji Średniej wszystkich Tatarów Krymskich z ich ojczyzny – Krymu. W czasie podróży bydlęcymi wagonami, a i potem, po przymusowym osiedleniu w Uzbekistanie, umarło z chorób i głodu wiele tysięcy osób. Nawet tzw. „odwilż” w czasie panowania Chruszczowa (po 1956) nie przyniosła Tatarom powrotu na Krym. Zabraniano im tego aż do końca lat 80-tych. Wtedy to łamiąc sowieckie przepisy, sami masowo zaczęli wracać do domu, domu okupowanego przez rosyjskich kolonistów. Dzień dzisiejszy nie przyniósł rozwiązania problemu kompleksowej repatriacji. Wierchowna Rada Ukrainy nie uchwaliła ustawy repatriacyjnej, która pozwoliłaby na godny powrót na Krym ponad 200 tysięcy Tatarów, głównie z Uzbekistanu. Rząd Autonomii Krymskiej na czele z Anatolijem Mogilewem robi wszystko, by Tatarom, którzy powrócili na Krym – żyło się jak najgorzej. Rosyjskie lobby na Krymie zbroi organizacje kozackie i pomaga rosyjskim szowinistom – obywatele Krymu pochodzenia rosyjskiego nastawiani są przeciwko Tatarom. Dlatego też zaprotestujmy przeciwko temu bezprawiu. Zaprotestujmy przeciwko tolerancyjnej postawy Kijowa względem samowoli władz Autonomii Krymskiej. Czas, by towarzysz milicjant Mogilew podał się do dymisji.

Na naszej pikiecie zostanie odczytana specjalna rezolucja, pod którą można się będzie podpisać.

Informacja dla osób z Krakowa i okolic: o godz. 9.00 do Warszawy wyjedzie bus, który zawiezie zainteresowane osoby na pikietę protestacyjną do Warszawy. Powrót do Krakowa przewidziany jest na godz. 17.00. Jest jeszcze parę miejsc, zainteresowanych proszę o pisanie na mój adres mailowy [email protected], lub kontakt telefoniczny (numery telefonów-poniżej). Miejsce odjazdu będzie znane w czwartek.

Informację przekazał Piotr Hlebowicz

 1. Piotr Rubas
  | ID: 9cdde8f1 | #1

  Bohaterskiego narodu … Szczególnie gdy przez wieki napadał na rozległe połacie naszego kraju niszcząc i pustosząc ogniem polskie wsie i miasta oraz uprowadzając tysiące ludzi w jasyr. Naprawdę bohaterski!

  Ludzie, czy Wam odebrało rozum – jakie prawa historyczne mają Tatarzy do Krymu? Prawo najeźdźcy? Niech sobie pozostaną tam gdzie ich miejsce – w Azji!

  Gdzie tu polski interes narodowy!? Gdzie tu dbałość o rozszerzenie świętej wiary katolickiej w sprowadzaniu tysięcy muzli na Krym?!

 2. Irena
  | ID: 86e83251 | #2

  @ P.Piotr Rubas. Zwróciłes uwagę na polski interes narodowy.Masz racje.Trzeba się mocno zastanowić,aby blędów nie powielać.

 3. Anonim
  | ID: 1b57c779 | #3

  @Piotr Rubas
  Aleś pan drapieżny a w tej drapieżności zajadły. Obecnie Tatarzy Krymscy to ludzie spokojny, przedsiębiorczy i otwarci. Ich najnowsza tożsamośc opiera się na pamięci o stalinowskich zesłaniach, kiedy cały naród przesiedlono na tereny Uzbekistanu a legalnie powrócic na Krym mogli dopiero po roku 1990. Chyba żeś pan się za dużo Trylogii naczytał, a poza nią nic poza tym na ten temat, no i nomen omen Sienkiewicz też częściowo był pochodzenia tatarskiego.

Komentarze są zamknięte