Zostaw auto w garażu przynajmniej w tę sobotę

Niezależna Gazeta Obywatelska

Już w sobotę, 22 września Dzień Bez Samochodu, który jest uwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym roku mieszkańcy prawie 90 polskich miast przekonywali się, że podróżować ekologicznie można nie tylko rowerem, komunikacją publiczną czy chodząc, ale nawet jeżdżąc samochodem. Co przygotowały miasta w województwie opolskim na ten dzień?

W weekend miejskie autobusy i tramwaje wypełnią się „gapowiczami”. W sobotę, z okazji Dnia Bez Samochodu kierowcy z Opola i Kędzierzyna-Koźle mogą bezpłatnie korzystać z transportu publicznego. Miasta chcą tym samym zachęcić do podróżowania środkami komunikacji publicznej, która jest bardziej przyjazna dla środowiska. Ponadto w Opolu zamknięty dla ruchu drogowego zostanie Plac Wolności, na którym zorganizowany zostanie festyn rodzinny. W ramach imprezy odbędą się koncerty, występy zespołów tanecznych, a także pokazy ratownictwa medycznego podczas pozorowanego wypadku drogowego. Z kolei Kędzierzyn-Koźle zaprasza mieszkańców na rajd rowerowy, który rozpocznie się o godzinie 14.00 na Rynku. Inauguracja Dnia Bez Samochodu odbędzie się na Hali Sportowej, a każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł wziąć udział w giełdzie starych samochodów, grach miejskich, a także bezpłatnie sprawdzić stan techniczny swoich „dwóch kół” i pozbyć się niepotrzebnych elektrośmieci.

W obchodach jedenastej już edycji ETZT wzięło udział ponad 1500 miast w całej Europie, w tym aż 87 z Polski. – Zachęcamy do korzystania z ekologicznych środków transportu przez cały rok. Każdy z nas odczuje korzyści finansowe i zdrowotne. Im więcej osób zdecyduje się na takie działania, tym większy zysk dla nas wszystkich. Mniejsze korki, więcej zieleni i czystsze powietrze to bardziej przyjazne miasto – mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Ministerstwo Środowiska w kampanii promującej tegoroczne ETZT pod hasłem „Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!” przekonuje, że nawet samochód może być ekologicznym środkiem transportu. – Gdy przychodzą chłodniejsze dni, znacznie trudniej podróżować rowerem czy pokonywać drogę do pracy pieszo. Jednak jeśli decydujemy się na jazdę samochodem, warto pamiętać, że stosując już kilka prostych zasad ekojazdy, możemy ograniczyć ilość spalanego paliwa, a przez to płacić niższe rachunki – tłumaczy Marcin Korolec. Na stronie internetowej kampanii www.miejskajazda.pl, możemy sprawdzić, czy zasługujemy na miano ekokierowcy – służy do tego specjalny test w postaci symulatora ekojazdy. Przed egzaminem warto obejrzeć filmy instruktażowe, w których Maja Włoszczowska, ambasadorka kampanii, przedstawia zasady przyjaznej środowisku jazdy samochodem.

Ekologicznie i ekonomicznie podróżować autem możemy jeszcze w inny sposób. Oszczędności dla kierowców i ulgę dla środowiska przynoszą takie rozwiązania jak car pooling i park and ride. Pierwsze z wymienionych rozwiązań dotyczy wspólnego przejazdu samochodem osób, które jadą w tym samym kierunku i o tej samej porze i dzielenia się przez nie kosztami transportu. Natomiast „park and ride” jest przeznaczony dla mieszkańców przedmieść, którzy parkują samochody poza centrum, resztę drogi pokonując transportem publicznym.

 Oprac. TK, za: info prasowa dobocom.pl

Komentarze są zamknięte