Sukces walki o lekcje historii – podpisy złożone w Sejmie [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska1

20 września zakończyła się ogólnopolska akcja „Przywracamy lekcje historii do szkół”. O godzinie 12.00 odbyła się w Sejmie konferencja prasowa, w której uczestniczył Prezes Zbigniew Ziobro, a następnie ponad 150 000 podpisów zostało złożonych w Gabinecie Marszałek Sejmu. Wysiłek wielu ludzi w całej Polsce, którym leży na sercu edukacja polskiej młodzieży w duchu tradycji, patriotyzmu i w poczuciu tożsamości narodowej nie poszedł na marne – odnieśliśmy wielki sukces.

„Przywracamy lekcje historii” to pierwsza obywatelska inicjatywa ustawodawcza, która narodziła się w Opolu. Jej inicjatorem był poseł Patryk Jaki, a działacze Solidarnej Polski w całym kraju wsparli akcję i zaangażowali się w zbiórkę podpisów. Jednak idea walki o lekcje historii w szkole zintegrowała różne środowiska. Akcję wsparła Solidarność, Młodzież Wszechpolska, Solidarni 2010, liczne kluby Gazety Polskiej, organizacje katolickie, stowarzyszenia historyczne, Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, wielu posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości.

Rada naukowa akcji skupiła wielu wybitnych historyków. W Komitecie honorowym znaleźli się m.in: dr Sławomir Cenckiewicz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Zuzanna Kurtyka, prof. Zdzisław Krasnodębski, Kornel Morawiecki, Jerzy Robert Nowak, Łukasz Warzecha, Bronisław Wildstein, Rafał A. Ziemkiewicz.

Akcję wsparły niezależne media: wpolityce.pl. Nasz Dziennik, Gazeta Warszawska, Radio Maryja.

Ale najważniejszy był wysiłek tysięcy ludzi w całej Polsce, którzy organizowali zbiórki podpisów. Młodzi ludzi w różnych miastach zbierali podpisy w strojach historycznych, zbiórki organizowano w wielu parafiach całego kraju, zbierali Solidarni 2010 w namiocie przed Pałacem Prezydenckim, kibice podczas meczy, nauczyciele w szkołach, zbierały urzędy gmin, wójtowie podczas dożynek, grupy rekonstrukcyjne na imprezach plenerowych, kombatanci, harcerze, biura Radia Maryja. Podpisy zbierano we Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i za oceanem.

Centrala akcji mieściła się w Opolu. To tu spływało codziennie tysiące kopert, a młodzi wolontariusze pomagali liczyć listy. To nam udało się skupić i zintegrować pod sztandarem walki o lekcje historii różne, często odległe środowiska. Wykorzystaliśmy narzędzie, jakie daje konstytucja i zbieraliśmy pod projektem ustawy posła Patryka Jakiego podpisy. 20 września o świcie wyruszyliśmy do Warszawy, zabierając ich ze sobą 150 000. Odnieśliśmy wspaniały sukces w niezwykle ważnej dla Polski sprawie – tożsamości narodowej młodych Polaków.

Przed nami jeszcze wiele pracy, ustawę czeka teraz typowa sejmowa droga: pierwsze czytanie, praca w komisjach, głosowania. Wierzymy, że w tak ważnej sprawie uda się zintegrować także posłów różnych klubów parlamentarnych i nasz sukces będzie pełny.

Autor: Małgorzata Wilkos, Solidarna Polska

  1. | ID: b927151a | #1

    Społeczeństwo rozumie, czym dla Polaków jest lekcja historii, więc akcję poparło.Mam nadzieję,że skutecznie!

Komentarze są zamknięte