Łysiak: Czy komuś na tym zależy, czy ktoś to sprawia?

Niezależna Gazeta Obywatelska23

W poniedziałek 17 września w 73. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, staraniem opolskich środowisk patriotycznych zorganizowano pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Opolu manifestację pamięci. Z flagami i banerami uczestniczyło w niej ponad 100 mieszkańców. W podniosłej atmosferze wystąpienia przedstawicieli poszczególnych przedstawicieli organizacji niepodległościowych i patriotycznych przeplatane były starannie dobranymi piosenkami i pieśniami patriotycznymi, także z terenów Kresów Wschodnich.

Na marginesie tej pięknej patriotycznej manifestacji warto odnotować, że wkrótce po jej zakończeniu, w tym samym miejscu hałaśliwe opolskie ugrupowanie partii Solidarna Polska z posłem Patrykiem Jakim odbyło swoją seperatystyczną imprezę rocznicową, wyłamując się w ten sposób z inicjatywy wspólnego manifestowania. Kilka dni wcześniej, w lokalu OSPN odbyło się spotkanie przedstawicieli opolskich środowisk patriotycznych. Prócz gospodarzy reprezentowani byli: PiS, Solidarna Polska, Stop Korupcji, Uniwersytecka NSZZ „S”, Liga Polskich Rodzin, Klub GP, ONR, LOS. Chodziło w wspólne przygotowanie manifestacji, której chciano nadać charakter społecznej, obywatelskiej inicjatywy, unikając rywalizacji międzypartyjnej. Problemem nie do rozwiązania okazała się jednak najpierw rezygnacja z wielkich banerów z nazwą partii, a wreszcie samo prowadzenie imprezy. Przedstawicielki Solidarnej Polski, pozostające cały czas w telefonicznym kontakcie z posłem Jakim, twierdziły, że tylko ich partia ma moralne i faktyczne prawo do organizowania i prowadzenia imprezy. Uzasadniane to było organizowaniem przez szereg lat w przeszłości tej manifestacji osobiście przez pana Patryka Jakiego, aktywnego, bojowego członka PiS, wraz ze środowiskiem Młodych Konserwatystów oraz z faktu, że SP już tę imprezę w magistracie zgłosiła. Dla nich, miało być zatem naturalne, że to jest ich manifestacja i oni sami ją będą prowadzili. Mimo wysiłków nie udało się osiągnąć porozumienia. Termin 17 września 2012 r. godz. 20.00 nie został przez ugrupowanie posła Patryka Jakiego oddany, zatem pozostałe organizacje, chcąc manifestować nie pod szyldem Solidarnej Polski, musiały wybrać inny termin imprezy. Zdecydowano się na godzinę 18.00.

Wracając do samych zgromadzeń. O godz. 18.00 obecni byli mieszkańcy (zresztą nie tylko z Opola, głownie PiS zaprosił osoby ze swoich zarządów terenowych, widziałem też przynajmniej kilka osób spoza PiS-u z Nysy, Prudnika, Kędzierzyna-Koźla), były przemówienia przedstawicieli licznych środowisk, była grupa rekonstrukcyjna Wojska Polskiego, byli oczywiście policjanci, jak należy, w tych swoich ochronnych chałatach (bo tego, w co teraz policję poubierano, żadną miara mundurem nazwać nie można), był pan Całka z magistratu, osobiście i myślę, że byli przedstawiciele służb specjalnych, dawniej zwani esbecją. Media: prasę, radio i telewizję reprezentowali nasi zapowiadani patroni medialni – redaktorzy z kwartalnika „Historia Lokalna” i z portalu „NGOpole.pl”. Był też fotoreporter „Gazety Wyborczej”. Innych dziennikarzy nie było. Natomiast na zgromadzeniu o godz. 20.00 była oczywiście Solidarna Polska z posłem Patrykiem Jakim i rozpoznawalnymi dwiema przybocznymi paniami, przejętymi z Klubu Gazety Polskiej, byli podobno członkowie bliżej obecnie nieokreślonego ugrupowania Młodzi Konserwatyści (czy to ichnia młodzieżówka?) i mieszkańcy (nie warto się spierać gdzie było ich więcej). Nie było natomiast żadnych odwodów policyjnych, służby zaś – wiadomo, nierozpoznawalne. Były za to media i to te oficjalne, nie żadne tam niszowe, była prasa, radio i telewizja.

Bronisław Wildstein na swym odczycie w Opolu, na pytanie, dlaczego ugrupowania lewicowe występują zwykle blokiem, a ci z prawicy mogą im tego tylko zazdrościć? odpowiedział, że jest tak, ponieważ lewicowcy są bezideowi, chodzi im tylko o władzę, natomiast prawicowcy muszą się spierać o racje.

Otóż, nie sądzę. Czy Solidarnej Polsce chodzi o racje? O jakie racje, skoro pomimo swej nazwy są tak jednoznacznie niesolidarni wobec tych, z których wyrośli?

Czy, taki skądinąd sprawny intelektualnie, pan Patryk Jaki nie widzi jak skończyło ugrupowanie pod zapomnianą już nazwą „PJN”, gdzie są teraz jego liderzy i członkowie?

Czy mam uwierzyć że im chodzi tylko o „parcie na szkło”, tylko o występy w telewizorze z oświadczeniami przeciwko partii PiS i Kaczyńskiemu i o popularność przy wyborach do europarlamentu? To wprawdzie nic budującego, nie są to przy obecnych standardach na razie żadne moralne dyskwalifikacje.

Ale co na ich zgromadzeniu robiła „Gazeta Wyborcza”, dlaczego to tylko do nich przyszła telewizja i radio? dlaczego ich nie niepokoili policjanci?

Są potrzebni, aby można było twierdzić, że nie jesteśmy razem!

Czy komuś na tym zależy, czy ktoś to sprawia?

Nie wiem, choć się domyślam odpowiedzi.

I niech sobie każdy sam odpowie na te niepokojące pytania.

Autor: Jerzy Łysiak, prezes Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej

Za: www.ospn.opole.pl

 1. Gandalf
  | ID: dc88f94b | #1

  Dobry tekst! Czyli wychodzi na to, że to Jaki rozwala prawicę w Opolu!

 2. | ID: e1ae59e4 | #2

  Szron na włosach oznacza doświadczenie życiowe
  Należy je wykorzystać i dążyć do Jedności z wszystkimi partiami.partyjkami ,grupami, którzy cenią ….wolność, miłość i historię Narodu.
  Solidarna Polska winna świecić przykładem .Mam nadzieję,że najbliższe uroczystości będą wspólne.
  Polska jest nasza,!
  W Jedności siła – to należy pamiętać !

 3. Czytelnik
  | ID: 053e6726 | #3

  i PO Jakim , w następnych wyborach wystartuje z list PO-PZPR

 4. Ozi
  | ID: 362886c5 | #4

  Panie Łysiak mniej jadu!!! Artykuł pisał Kłosowski czy inny politruk.
  Osobiście cieszę się,że jest nareszcie alternatywa dla PiSowskich „pracusi”.
  Nie jestem członkiem SP i podobnie jak pan oburzam się, ale w druga stronę.Teraz jedynie słuszni /Ziarnisty i pokłosie/chcą mieć monopol na prawdę i rację.Bardzo musiał im dopiec Jaki pokazując,że można inaczej,że można bez wazeliny,bez kłamstw, wyrzucania itd.
  Byłem na uroczystościach o 20 i przykre ,że pisze pan nieprawdę.Było doniośle,patriotycznie i licznie.

 5. Eleonora
  | ID: 04512e52 | #5

  Właściwie nie rozumiem żali pan Łysiaka?!
  Co takiego wydarzyło się, że pan Jaki przestał byc pańskim autorytetem?
  Jako reprezentant PISu miał moralne prawo do organizacji tychże manifestacji, teraz Pan mu je odbiera?
  Na jakiej podstawie?

  Poza tym:
  Można rzec: to panowie ( m.inn) spijają piwko przez siebie nawarzone…
  Bo przed wyborami to kto drukował gazetki agitacyjne, na kogo powinniśmy zagłosować? Pod wymownym tytułem
  ” Poseł naszych marzeń…”
  No to spełniły się Pańskie marzenia, czego Pan chce???
  A, że pan Jaki pożegnał się z PISem?
  No cóż…. trzeba było wspierać bardziej ” dowarzonych” kandydatów. Choćby pana Sanockiego, z którym znacie się od lat, a PIS w pewnym momencie ” przestał go lubieć” :)
  Przynajmniej- bylibyście lojalni wobec swoich, sprawdzonych…

  Trzeba było zapamiętać kłótnie, jakie urządzali towarzysze partyjni po Marszu za TV Trwam…
  A ci mieli baner, wbrew ustaleniom, ci go nie przytargali bo są w posiadaniu szmaty, a nie baneru
  (Teraz cytuję naszych prawicowych robaczków :)

  A rozumiem, że Panie, kiedy pracowały na rzecz GP i siłą rzeczy PISu- były pierwszej klasy -Patryjotkami- teraz już przestały?!
  Jak to łaska partyji na pstrym koniku jeździ…

  … No tego, że zazdrości pan obecności Gazety Wyborczej na wiecu Jakiego, bym się nie spodziewała.
  Ukryte tęsknoty???!
  Pan się nie martwi- i pana ujęli w artykule ( ze zdjęciami)

  http://opole.gazeta.pl/opole/1,35086,12503929,Tak_PiS_i_SP_podzielili_17_wrzesnia_w_Opolu__WIDEO_.html
  Wnioski nalezy wyciagać!
  Trzeba było zapamiętać kłótnie, jakie urządzali towarzysze partyjni po Marszu za TV Trwam…
  A ci mieli baner, wbrew ustaleniom, ci go nie przytargali bo są w posiadaniu szmaty, a nie baneru
  (Teraz cytuję naszych prawicowych robaczków :)
  A rozumiem, że Panie, kiedy pracowały na rzecz GP i siłą rzeczy PISu- to były pierwszej klasy -Patryjotkami- teraz już przestały?!

 6. Eleonora
  | ID: 04512e52 | #6

  Przepraszam- niezamierzona powtórka tekstu.

 7. you
  | ID: c2182233 | #7

  Już PO Jakim!

 8. Anonim
  | ID: 52eeecb9 | #8

  I co, będziecie się tak ciągle nawzajem zagryzać? Co pan chce w ten sposób osiągnąć panie Łysiak? Niech sobie SP robi własną manifestację, co to panu wadzi? Od razu trzeba się mścić, pluć jadem, posądzać Bóg wie o co? Te pańskie insynuacje między wierszami są obrzydliwe. Boi się pan, że młodzi o panu zapomną i pójdą własną drogą? Boli pana, że młody człowiek został posłem a pan nigdy nie był nawet radnym? Śmieszny prezes kanapowego kółka wzajemnej adoracji. Może pański czas już minął i czas odpocząć? Młodzież poradzi sobie bez pana, nie musi pan nic robić, wystarczy nie przeszkadzać.

 9. Anonim
  | ID: 9b623a54 | #9

  Sanockiego

  @Eleonora

  I może chamstwo wyborcze JOW – niedemokratyczną ordynacj wyborczą, która tego który minimalnie wygrywa POdnosi POd niebiosa i daje bonusy. Usunięcie SLD z sejmu kosztem wzmocnienie PO? POdwojenia PO – kretyństwo !

 10. Autor
  | ID: 262ea668 | #10

  Super tekst
  Pozdrawiam

 11. Eleonora
  | ID: 04512e52 | #11

  @Anonim

  Nie bardzo Pana rozumiem?
  Jest pan Za czy Przeciw?
  Na pańskim miejscu nie stawałabym w obronie SLD.
  Już raz pisowszczykom zdarzyło się głosować z tą partią,
  razem głosowali za usunięciem ” faszysty” Farfała z funkcji prezesa TVP…
  Pamieta szanowny pan słowa ” demokraty” Kaczyńskiego?
  „Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od rządu stanowczych działań w TVP. Według Kaczyńskiego, Piotr Farfał powinien zostać usunięty z telewizji siłą”

  Co było dalej, to wiemy i widzimy…
  Jakie z nowego kierownictwa TVP anioły!
  Ile podpisów zebral o Rydzyk by uratować TV Trwam?
  Ile razy uczciwi ludzie maszerują by dać wyraz swojemu niezadowoleniu?!
  No, ale LPRowski ” faszysta” był Be…..
  Takie to dobro objawiło nam się w koalicji SLD-PIS :)

  Wolę bezpartyjnego posła od bylejakiego partyjniaka, co walczy o przetrwanie i we wszystkim ślepo podąża za panem prezesem.

  http://www.mojeopinie.pl/wojny_w_tvp,3,1267054474

 12. Michał
  | ID: 3cdde673 | #12

  Szkoda wyłomu SP, ale może taka jest ich cała idea działania: wyłom, wyłom, wyłom… Na szczęście siedem innych organizacji i niezrzeszeni opolanie spisali się!

 13. Anonim
  | ID: d85596f7 | #13

  @Eleonora

  Nie bardzo rozumiem – HA ! Dobre !

  Pani umie czytać ze zrozumieniem ,myśleć logicznie ???

  Matematyke pani umie ,dodawanie,odejmowanie,mnożenie ! , dzielenie ! ?

  Widać że nie !

  http://www.bibula.com/?p=60711

  Nikt z nas nie lubi SLD, tylko trzeba ozdwierciedlić wolę społeczeństwa. NIE EGO kogoś tam.

  Bezpartyjny – zawsze idzie albo w kierunku PO , albo PiS ,albo SLD. Bezpartyjny to może być radny- i tu nawet nie tak do końca.

 14. Eleonora
  | ID: 9319002a | #14

  @Anonim

  zaprzeczasz pan sobie.

  „Bezpartyjny – zawsze idzie albo w kierunku PO , albo PiS ,albo SLD.”
  „Nikt z nas nie lubi SLD, tylko trzeba ozdwierciedlić wolę społeczeństwa”

  To lubi pan partie czy nie?
  Bo jezeli partie bywają ważniejsze od społeczeństwa, na które się powołują- to dlaczego nie lubi pan SLD???
  Oni również istnieją ” dla naszego dobra”
  :)

 15. Morszczuk
  | ID: 62139e05 | #15

  Wcale się nie dziwię Patrykowi, że woli organizować manifestacje we własnym zakresie. Przypomnijcie sobie kto rok temu zawalił sprawę zgłoszenia manifestacji w ratuszu i przez kogo Patryk miał kłopoty z policją i sądem. Nie będę jechać po nazwisku. Zainteresowani wiedzą o kogo chodzi.

 16. Klaudiusz
  | ID: dc09e0ed | #16

  @Ozi
  ” że można inaczej’…
  Inaczej CO?
  Budować niepodległą POLSKĘ?
  Jakim przykładem?
  ZDRADY? i to nie koniecznie ideałów, czy interesów koncernów, ale WYBORCÓW!!!
  Ten przejściowy aparatczyk, pomimo młodego wieku, był już w zbyt wielu ugrupowywaniach. (siła charakteru?)
  To nie są już idee, chęć pomocy, współczucie NARODOWI. To chęć WŁADZY.
  Żałosne. Nieprawdaż? Sprzedać się za srebrniki….
  Chciałbyś tego gościa w okopie pod Ossowem?
  Jeśli tak to życzę powodzenia…

 17. Klaudiusz
  | ID: dc09e0ed | #17

  @Morszczuk
  No kto?
  Spytaj Jakiego.
  Spytaj się, a zdziwienie Twe będzie wielkie…
  Chcesz szczegółów w postaci zeznań (nie klarownych, zaznaczę) w tej właśnie sprawie? Przyjdź na Spotkanie Klubu Gazety Polskiej.
  Patryk J. został wyrzucony za swe działania z KGP, wraz ze świtą.
  Bogu niech będą dzięki :)

  @Eleonora

  @Anonim

 18. Klaudiusz
  | ID: dc09e0ed | #18

  @Eleonora
  Szmaty? Lewicowy robalu?
  Pani mówi po Polsku?
  A czy Pani rozumuje po Polsku?
  Szmatę to widzę tylko jedną..
  Faceta sobie znajdź, wyjdzie na zdrowie i fizyczne i psychiczne.
  Ustalenia i umowa to rzecz ŚWIĘTA.
  Kojarzy: dane słowo?
  Jak się coś ustala, to się się dotrzymuje. Tylko bolszewia tego nie rozumie….
  I Pani się z Radiem Maryja kojarzy?
  Wyp…j do spowiedzi.
  \LPR i mister Giertych to się wykazało: broni pomiotu tusko…. Chwali się:)

 19. Anonim
  | ID: 94b0afd0 | #19

  Wybaczcie starej Eleonorze. Wszystko jej sie wali na zyczenie, albo na zamówienie. Nieszczęsna bredzi coraz mniej zrozumiale. Nawet sędziwemu Łysiakowi dziecko w brzuch wciska nienarodzone – Jakiego Patryka, którego ten nigdy nie zauważał, a autorytetem mógłby chyba być dla Łysiaka po jego śmierci (życzę długich lat życia!). Tym razem powiem dosadnie – do miesznia w garach zrzędliwa babo!

 20. | ID: 8c13df69 | #20

  @P.Anonim! Do mieszania w garach zrzędliwa baba nie nadaje się – a propo @P.Eleonora.
  Czasy są trudne,więc aby gary napełnić, to potrzeba tzw,” wkład”.
  Aby „wkład” kupić to kasa niezbędna, więc trzeba zarobić , albo już mieć zasłużoną emeryture. Cyt. „Wybaczcie starej Eleonorze” oznacza,że to Emerytka, Pracowita Pani ma forse i czas i chce służyć na forum ,a że nie zawsze zgadzają się z Nią forumowicze to już inna kwestia.
  NGO daje możliwość wypowiadania się każdemu i to uszanujmy.
  NGO ma też możliwość skasowania.
  Dodam, że gotowanie to przyjemna i pożyteczna czynność; można Rodzinę przy stole zjednoczyć, porozmawiać i pośmiać się z niektórych komentatorów. Uśmiechnij się:)

 21. Majka
  | ID: b4b578a3 | #21

  Młody i aktywny poseł to wielka szansa opolskiej prawicy. Wszyscy powinni się cieszyć. A tu co? Żółć i kwasy. Wybił się chłopak, no to trzeba go ściągnąć na dół i utopić w szambie. Pretensje, insynuacje. Polskie piekło. Tak prawica marnuje kolejne szanse a potem zdziwienie, że inni są górą.

 22. Eleonora
  | ID: 2b0329c3 | #22

  ” Pretensje, insynuacje. Polskie piekło. Tak prawica marnuje kolejne szanse a potem zdziwienie, że inni są górą.”

  aach… żeby to jeszcze była prawica….
  Zwykłe prowincjonalne kombatanty, którym wydaje się, że zasługują na miano ” elity”… ech….
  Prawica nie wrzeszczy o swoich ” wiekopomnych” dokonaniach.
  A bynajmniej nie oczekuje pochwał… jak dzieci!

  Pozdrawiam Panią Irenę.
  Nie dać się chamusiom, co myślą że są prawdziwymi demonami intelektu :)

  I jeszcze jedno:
  Anonimie dlaczego kłamiesz?
  Rozumiem twój wstyd, pewno dałeś ciała z akcją ” Swiadomy wybór”
  Ktoś wprowadził koleżankę w błąd, podając niekoniecznie ciekawe nazwiska ” uczciwych kandydatów” na których warto zagłosować….
  Niefrasobliwość czy głupota???
  Uprzejmię proszę linka dla przypomnienia, bo ja stara może ale pamiętliwa…
  W przeciwieństwie do ciebie, młodzieniaszku :)
  Okręg nr 21

  https://acrobat.com/app.html#d=6z3kMz-naFD5412PDRkZDA

 23. | ID: f83a9ba7 | #23

  @P. Eleonora! Odwzajemniam pozdrowienia. A może @P.Anonim to flirt ? – czyli „czułe słówka” bez temperamentu!

Komentarze są zamknięte