Collegium Nobilium Opoliensis – 1 września 2012

Autor Obywatelski1

Data 1 września jest jedną z najważniejszych w roku. Tego właśnie dnia, 72 lata temu hitlerowskie Niemcy napadły na słabszą, lecz nie bezbronną, Polskę. Dla uczniów szkół dzień ten kojarzy się jednoznacznie z końcem wakacji, okresu zabaw i swawoli. A czym jest on dla młodych ludzi w koszulach pośpiesznie zmierzających do budynku Villa Academica? Należałoby ich o to spytać, lecz nie ma na to czasu. Ludzie w garniturach pośpiesznie znikają w drzwiach budynku.

Powód jest prosty – tego właśnie dnia, 1 września, odbywa się III Zjazd Collegium Nobilium Opoliensis. Czym ów projekt jest, chyba nie trzeba kolejny raz powtarzać.

Zjazd rozpoczyna przed godziną 9 Marcin Ociepa, dyrektor projektu oraz Radny Miasta Opola. Chwilę potem przeprowadza on zajęcia teoretyczno-praktyczne na temat Debaty Oksfordzkiej. –Tej właśnie ogłady w wymianie argumentów brakuje naszym politykom – powtarza.

Po nim pani Krystyna Cieszyńska opowiada o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Historia jego życia urzeka Collegiantów. –Czy był on poetą spełnionym ? – pada pytanie. Może warto, by każdy z nas się nad nim zastanowił.

Przed obiadem mają jeszcze miejsce dwa wykłady. Arkadiusz Karbowiak, znany z wypowiedzi na łamach NGO, opowiada o rozwoju komunizmu na świecie w latach 1917-1989. –Finlandia, Niemcy, Polska, Bułgaria. Te kraje przed II Wojną Światową obroniły się przed wspomnianym totalitaryzmem – wymienia. Z kolei Mikołaj Antoniak mówi o pieniądzach: –Każdy chce je mieć, tylko nikt się do tego nie przyznaje.

Po przerwie obiadowej Collegianci spotykają się z Adamem Derą, który objaśnia różne sposoby prowadzenia wojen. Intelektualną część Zjazdu kończy wykład Bartosza Machnika, pt. „Jak opowiedzieć świat, by nim rządzić”.

Po krótkiej, treściwej summie Collegianci dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich wybiera się na szermierkę, druga natomiast jedzie poza Opole, by dosiąść koni. Wszyscy w dobrych humorach, forma fizyczna dopisuje.

I kończy się kolejny etap przygody pod nazwą Collegium Nobilium Opoliensis. Z głowami pełnymi wiedzy, ale także niedosytem.

Następny zjazd będzie miał miejsce 22 września.

Autor: Krzysztof Marcinkiewicz

  1. Anonim
    | ID: 858dd03f | #1

    Niezła hucpa! Kto za nią płaci? Nie inaczej – podatnicy.

Komentarze są zamknięte