Kącik literacki NGO: Nocna symfonia

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Jeden z moich bardzo starych tekstów poświęcony bezsenności. Dlaczego człowiek, który zazwyczaj śpi, jak bombardier pod armatą, od czasu do czasu po prostu spać nie może? Czy to tylko kwestia pełni i okresowych wahań ciśnienia, czy jakiś rodzaj choroby, lub wręcz przekleństwa? Są przecież ludzie cierpiący na chroniczną bezsenność, która na pewno jest jednostką chorobową i nie można jej tłumaczyć stanem księżyca.

Czemu służy czas nocny? Czy tylko męce oczekiwania na sen, nawet wywołany mniej lub bardziej szkodliwą farmakologią i burzony byle szelestem? A może w tym szaleństwie jest jakaś metoda, może istnieje coś takiego jak „nocna symfonia” przyczyna nieuchwytna a jednocześnie nie pozwalająca spać wielu osobom, w wielu miejscach jednocześnie. Jeśli zdarza się nam sytuacja, na którą nie mamy wpływu, bezpieczniej jest przyjrzeć się jej i poszukać jakiegoś sensu, niż od razu zaczynać z nią wojować. Bezpieczniej dla naszego zdrowia. Człowiek, który mało śpi funkcjonuje nieco inaczej, ale wcale nie musi mieć zrujnowanych nerek, żołądka i wątroby.

NOCNA SYMFONIA

 

Poświęcona niedoskonałym

Poświęcona niedoskonałym uchodźcom

Uchodźcom z Edenu,

Których oczy widziały,

Których oczy widziały to, co święte.

Których usta smakowały,

Których usta smakowały to, co zakazane

To, co zakazane było słodkie.

 

 

Co noc grana

Co noc grana na skrzypcach ciszy,

Na skrzypcach ciszy przez anioły stróże

Anioły stróże nie dające spać

I nie pozwalające się obudzić.

 

 

Poświęcona niedoskonałym uchodźcom z Edenu

Co noc grana na skrzypcach ciszy

Zakłócająca wiecznie sprawiedliwym sen

Pokornie szara, żałobnie fioletowa

Niedokończona.

Maria, 25 III 2001.

  1. | ID: cb54487f | #1

    Piękne i dające sporo do myślenia.Faktem jest,że człowiek,który mało śpi funkcjonuje nieco inaczej! Są sytuacje w życiu,na które nie mamy wpływu i musimy się z tym pogodzić. To „coś” nagle przychodzi i nie chce odejść względnie ..szybko odchodzi.! Trzeba się przyjrzeć danej chwili, może uczuciu i poszukać jakiegoś sensu bezpiecznego dla zdrowia Jak to w piosence:” Spadającą gwiazdkę schowaj do kieszeni,nigdy nie daj wypaść jej,… spadającą gwiazdkę schowaj do kieszeni.. przyda się w deszczowy dzień”Pozdrawiam.!

  2. Ewa
    | ID: 2d2c35b1 | #2

    Bezsenność powoduje tempo życia i wysokie oczekiwania jakie ono przed nami stawia. Nadmiar stresu, nadmiar obowiązków. Więc w jakimś sensie przyczyna tej bezsenności jest wspólna dla wielu osób… albo przynajmniej podobna.

Komentarze są zamknięte