Kto im to mówi?

Niezależna Gazeta Obywatelska33

„Łukaszenka pręży muskuły” – donosi z pewną uszczypliwością „Gazeta Polska Codziennie” – opisując sytuację Białorusi w przeddzień Święta Niepodległości jakie prezydent Łukaszenka ustanowił na 3 lipca – dzień wyzwolenia Mińska spod okupacji niemieckiej w 1944 r. Wyraźnie pro-pisowska „GP-codziennie” ma pretensje do Łukaszenki, że to właśnie data wyzwolenia Mińska przez Armię Czerwoną, a nie data rozpadu ZSRR jest na Białorusi narodowym świętem. Ta niechęć do białoruskiego przywódcy w propisowskiej prasie jest zbieżna z antybiałoruskim nastawieniem rządu Tuska. Co w tym Łukaszence jest, że tak złączył polską koalicję z polską opozycją? Może to, że nie dopuścił do gospodarczej kolonizacji Białorusi?

Dwie strony dalej ta sama „Gazeta Polska-codziennie” omawiając książkę Andrzeja Waśki pisze, że przyczyną gospodarczego upadku Polski jest zgoda elit na kolonizację gospodarczą Polski. „Na początku lat 90. mieliśmy gałęzie gospodarki zdolne do konkurencji na rynku zewnętrznym i cenowo i technologicznie. Ale nie zrobiliśmy tego, co będący wtedy na podobnym poziomie Chińczycy. Poddaliśmy się trwającej już ponad 20 lat kolonizacji ekonomicznej” – pisze Robert Tekieli.

Święte słowa tylko dlaczego jako przykład podawać dalekie Chiny, kiedy tuż za płotem, na wschodzie mamy państwo, które właśnie nie dało się gospodarczo zwasalizować ani zachodowi, ani Rosji. Chociaż państwo to ma znikome zasoby naturalne, obroniło swoje kluczowe gałęzie przemysłu i dziś wytwarzają one traktory, autobusy i największe ciągniki na świecie. To państwo, to Białoruś. Od kiedy rządy objął tam pogardzany przez naszych inteligentów kierownik kołchozu Aleksander Łukaszenko, stopień wzrostu PKB jest tam regularnie dwa razy wyższy niż nasz. Może to jest ten kamień obrazy dla naszych autorytetów spod okrągłego stołu, zwaśnionych w ramach „wojny w rodzinie”?

Oczywiście Łukaszenka jest niedemokratyczny i niedawno przetrzymał w areszcie dziennikarza „Gazety Wyborczej” Andrzeja Poczobuta, za „znieważenie prezydenta”. To całkiem inaczej niż dzieje się w demokratycznej na wskroś III RP. Właśnie „Gazeta Polska –codziennie” donosi z oburzeniem, że twórcy satyrycznej strony „Antykomor.pl”  grozi 5 lat  a zniewagę prezydenta Komorowskiego. Co prawda „GP –c” oburza się, że naruszona jest tu wolność słowa, ale gdyby znieważano śp. Lecha Kaczyńskiego pytałaby o granice tej wolności i protestowała. Po prostu znieważać wolno tylko tych prezydentów, którzy nie są „nasi”. Łukaszenka nie jest „nasz”, więc lżyć go może zwłaszcza dziennikarz „Gazety Wyborczej”. I to nie jest bynajmniej „moralność Kalego”!

Oczywiście nie wszystko na Białorusi wyszło po naszemu. Np. wbrew ubiegłorocznym triumfalnym zapowiedziom władze tego kraju opanowały inflację i jakoś sobie poradziły z przejściowymi trudnościami z brakiem dewiz. A pamiętacie Państwo jak triumfalnie zapowiadał gospodarcze załamanie Mińska „nasz” minister Sikorski? Tymczasem jak – z nieukrywanym żalem – donosi na łamach „Rzeczpospolitej” „analityk do spraw wschodnich”- Anna Dyner – „Białoruś poradziła sobie z ubiegłorocznym kryzysem gospodarczym”.

Ale zaraz dodaje informacje jak to wzrosty ceny i wyciąga – jak się wydaje – radosny wniosek, że postępuje gospodarcze uzależnienie Białorusi od Rosji. Wniosek jest „radosny” bo gdyby był prawdziwy, potwierdzałby główną tezę polskich mediów, w myśl której Białoruś, to rosyjski satelita. Anna Dyner – „analityk do spraw wschodnich”- cokolwiek by to miało znaczyć – nie zadaje pytania w jaki sposób polska polityka presji na Białoruś, domaganie się sankcji, wpycha Łukaszenkę w objęcia Moskwy? Chyba już takie pytania są tendencyjne i nie wolno ich zadawać ani w koalicji, ani na opozycji.

Za to „misja” („pokojowa” – ma się rozumieć) w Afganistanie kosztowała Polskę 4,3 mld zł. I ani koalicja, ani opozycja nie widzą tu pola do konfrontacji. Są jednak sprawy wspólne. Nurtuje mnie tylko pytanie (tez niepoprawne), kto o tym co jest wspólnie bronione i wspólnie atakowane, decyduje?

Autor: Janusz Sanocki

 1. Eleonora
  | ID: 1bade2ce | #1

  Nareszcie jakiś rozsądny artykuł

  Panie Redaktorze, przecież Pan wie, że nasza prawica i lewica w zasadniczych sprawach niewiele się różni.
  O GP w każdym jej odcieniu- szkoda gadać….
  Bo oto patryjoci spod smoleńska nijak nie rozumieją niewłaściwości swoich posunięć.

  Polecam świetny tekst prof. Bartyzela:

  http://www.bibula.com/?p=58254

  Nie rozumieją, że neokonserwatyści ( pani senator Ileana Ros-Lehtinen) nie są naszymi sojusznikami.
  Lub pan były pracownik CIA, mason wysokiego szczebla pan Eugene Poeat.
  Chociaż….. może idą do swoich?!
  Ciekawe, że wrzeszczą o utracie niepodległości ( na rzecz ” ruskich” oczywista) …ale ziemię należącą do Serbii – Kosowo w podskokach odebrali!
  Ciekawe, czy pamiętają jeszcze jak nasza ” elita” z prezydentem Kaczyńskim na czele, szybciutko uznała nowe państwo- Kosowo.
  Ciekawe, czy pamiętają jak w podskokach wymyślono nazwę dla nowopowstałego ” narodu” kosorowianie :)

  Proszę Pana nami rządzą (mówiąc oględnie) – świry- :)

  Którzy dla podlizania się swoim ( nowym) panom zdolni są do poświęcenia swoich mniejszości….
  Nie mówiąc już o utracie szacunku do Polski?
  ( co nam zrobili persowie, afgańczycy, serbowie czy białorusini?)

  Na dowód niepoczytalności co poniektórych wkleję świetną dyskusję. Ona oddaje stan umysłów naszych przedstawicieli…

  http://www.konserwatyzm.pl/artykul/4529/artur-gorski-o-polakach-i-demokracji-na-bialorusi

 2. | ID: 2e56de97 | #2

  @P.Eleonora
  Czekam na P.komentarze,bo są wnikliwe,.słuszne i uczę się…., miłości do „polityki” na artykułach P.Sanockiego! Ja się na polityce nie znam, a, szczególnie tej polskiej, Dla mnie ważne są wartości,dobro kraju,dobro Rodaków, oczywiście bez ukrywania się przed sąsiadami,którzy dobrze się rządzą!Uważam,że do kierowania ludżmi potrzeba tej iskry bożej ,którą nieliczni posiadają, ale trzeba ich wyłuskać z rzeszy śmiertelników! Gdy Kuba z Michałem będą nadal w eterze to i polityka z nich wzorce będzie czerpała,bo nic nie wymyślą ci,których wybraliśmy!!! /nawiązuję do artykułu „Me/r/dia III RP”P.JS./.pozdrawiam

 3. Kolonista
  | ID: 996ea2f9 | #3

  Ech, ten Łukaszenka, wzorzec suwerena i wielka milość Janusza Sanockiego i Eleonory. Dla jednego z powodu oparcia sie kolonizacji Zachodu stał się wzorem rzekomej niezależności pozostając pod kolonialną kuratelą Moskwy w sensie dosłownym, i jak mowa wyżej, symbolicznym również. Proponuję, by Janusz Sanocki utworzył wspolnie z Łukaszenką Komitet Ocalenia pomnika Czterech Śpiących na warszawskiej Pradze (upamiętniającego „wyzwolenie” Warszawy przez krasnoarmiejców) i podobnie , jak Łukaszenka, w imię podonbnie pojmowanych interesów narodowych, miast 11 listopada, oglosił świetem niepodległości Polski dzień 22 lipca 1945 roku, kiedy symbolicznie, podobnie, jak na Białorusi w 1945, zainstalowano w Polsce komunistyczne rządy z pomocą niosącej wolność narodom Armii Czerwonej. Na prezesa honorowego komitetu proponuję powołać Władymira Putina, a sekretarzem mianować Eleonore, która w nowe święto niepodległości spali przed pałacem namiestnikowskim kukłę śp. Lecha Kaczyńskiego, ktory stoi jej ością w gardle.

 4. Kolonista
  | ID: 996ea2f9 | #4

  Żeby nie było niejasności, rząd Tuska, chwalony na Zachodzie za skuteczne działania antykryzysowe (czytasj – wsparcie Grecji 6 mld euro), zawdzięcza swój sukces medialny … mediom. Ocena stanu gospodarki Białorusi podobnie nie budzi wątpliwości. Rodzi się oczywiście pytanie, kto pcha masy w takie odczytywanie realiów gospodarczych? Bez wątpienia również zagadkowa jest rola GW, która w obu przypadkach zajmuje skrajnie odmienne stanowisko, choć oba rządy mają zasadniczo podobny stosunek do Rosji. Wniosek narzuca się sam – mają odmienny stosunek do Zachodu. Dramatycznie rozdarte stanowisko w zasadniczej kwestii miłości do ZSRS i putinowskiej Rosji musi budzić najpowazniejsze zastrzeżenia Eleonory i Janusza Sanockiego do motywacji działań kolaboracyjnej GW. Wydaje sie, ze w sprzyjających okolicznościach, tzn. ustanowienia 22 lipca dniem niepodległości Polski, stanowisko GW zostanie odpowiednio zmodyfikowane.

 5. Janusz Sanocki
  | ID: 32d9426f | #5

  @Kolonista!
  Ale bełkot! Podoba mi się zawsze jak jakiis głupek napompowany propagandą, probuje komentowac cos czego ni w ząb nie rozumie.
  Tlumacze wolno – chodzi o to, że:
  1) Białorus jest niezależna – pomimo zachodniej propagandy pomimo symboli sowieckich – bo symbole to symbole, a rzeczywistość jaka za nimi sie kryje to calkiem „drtugoje”;
  2) Polska niezależna nie jest – gospodarczo zmarnotrawiono wszystko co zbudowaly 4 pokolenia (w tym w okresie PRL) – o tym jest ksiażka Waski.
  3) Najlepszym przykładem niesuwerenności Polski jest udział naszych wojsk w akcji w Afganistanie co nas kosztowało 4,3 mld zł do tej pory.
  4) Przykładem i dowodem, ze ws prawach sitotnych opozycja w Polsce nie rózni się niczym od koalicji są własnie dwie sprawy: nagonka na Łukaszenkę, która wpycha Białoruś w strefę rosyjskich wpływów (a przynajmniej takie działanie ułatwia) i stosunek do interwencji w Afganistanie. Takich przykładów można mnożyc.
  Ale zawsze jakiś dureń wydutkany prezez GW cos będzie opowiadał o pomnikach czterech śpiacych.
  Niestety dzieje glupoty w Polsce mają dlugą historię.

 6. wredny miś
  | ID: 69866a04 | #6

  @Janusz Sanocki
  A czy dziadu stary nie przyszło ci w tym twoim stetryczałym łbie, że jak będziemy akceptować białoruskie standardy i bezczynnie przyglądać się łamaniu praw człowieka w tym kraju to sami pewnego dnia przyzwolimy na to, że zostaną one wprowadzone i u nas? Naprawdę panie Sanocki jesteś pan niezwykłym przypadkiem moralnego i ideologicznego zaczadzenia. Nie dziwiłby mnie to, gdyby takie poglądy głosił jakiś stary komuch ale wychodzą one od człowieka, który sam był ofiarą bezwzględnego reżimu i rok przesiedział w w więzieniu, więc trudno taką postawę oceniać inaczej jak w kategoriach jakiegoś skretynienia umysłowego.

 7. Hard
  | ID: fc5e357f | #7

  @Kolonista

  Podziw – zmiażdzyłeś Lukaszenkę.

  Białoruś jest tak niezależna że zwykli obywatele nie mogą paradować z białoruską flagą na ulicach.

 8. aaa
  | ID: 2d06cd3b | #8

  Pan Janusz Sanocki ma poglady socjalistyczne – widac to po jego pytaniach ulozonych dla Referendum Obywatelskiego – wiekszosc z nich dotyczy tzw. „socjalu” – zwiazki zawodowe, dodatki i inne bzdety. Nie po drodze mi z nim bo socjalizm spowoduje upadek kazdego kraju chociaz niektore inicjatywy Pana Saonckiego sa madre!

 9. radio ma ryja a telewizja morde
  | ID: 69866a04 | #9

  @Eleonora
  Co za zakuty kato-endo-komuszy łeb. Tłuk, który nie potrafi zrozumieć nawet najprostszych postaw z geopolityki i historii. I takie coś jest szefową koła RM – żenuła.

 10. Janusz Sanocki
  | ID: 698a772e | #10

  @wredny mis
  A czy głupku widziałeś jak działa polski sąd?
  A czy słuszałeś, że chłopakowi, który zrobił antykomora grozi 5 lat?
  Zajmij sie ośle tym co dzieje się w Polsce! Bo o Białorusi tyle co napisze ci GazWyb.

 11. Janusz Sanocki
  | ID: 698a772e | #11

  skad się biora te trolle? Mnoża się jakoś czy co?
  Swoją droga podziwiam to sterowanie basolutne. Poziom wymóżdżenia osiagna apogeum. Można juz byle kit wcisnąc tym „misiom” i innym. a moze to tylko jeden gosc pod róznymi nickami?
  Eleonoro, Ireno – pozdrawiam wzxyzstkich, którzy jeszce nie dali sobie sprasowac mózgu!

  No i jeszcze ta chec naprawiania u sąsiada demokracji, kiedy to co jest w III RP, to zwykly smietnik. No ale jak takie trolle głosuja – to nic dziwnego.

 12. Eleonora
  | ID: 3cddc12a | #12

  @Janusz Sanocki

  Proszę Pana Janusza- z (nawet patryjotycznymi trollami) nie dyskutuje się….
  Proszę zauważyć- zamiast merytorycznej dyskusji, miotanie się, obelgi i głupota….

  „Nasza walka z Rosją w XIX stuleciu dała liczne karty poświęcenia i męczeństwa, zrodziła największą poezję patriotyzmu, jaką świat widział, ale w tej walce myśl nasza nie mężniała, nie hartowała się, nie pogłębiała; przeciwnie, wyrodniała i coraz bardziej dziecinniała, nasz stosunek do Rosji stawał się coraz bardziej bezmyślny i coraz bardziej upokarzający. (…) Ten stosunek do Rosji, wojujący na każdym kroku frazesem o godności narodowej, był właściwie najbardziej upokarzający, bo przemawia przezeń psychologia zbuntowanych niewolników.”

  Te słowa wypowiedział jeden z najmądrzejszych polityków polskich Roman Dmowski.
  Czyż nie miał racji?
  No, ale pamiętajmy sam pan poległy prezydent ( niedościgły ideał komentujących) był łaskaw zauważyć, że jego patriotyzm nie ma nic wspólnego z „plemiennym nacjonalizmem endeckim”.
  No to mamy, to co mamy!
  Mylą się im postacie jakiegoś bojara z krasnoarmiejcem :)
  Ale- im to wsio ryba, byle ruski!

  Pozdrawiam.

 13. Gandalf
  | ID: ba43ffa1 | #13

  Szkoda, że nie dodała pani kiedy Dmowski to napisał i w jakich okolicznościach. Wrzucanie ludziom głupot i skrótów myśliwych, że Dmowski broniłby dziś sowietów i Łukaszenki jest idiotyzmem. Może lepiej nich się pani zajmie się gotowaniem… Ostatnio spotkałem w kawiarni kobietę, która zaczytywała się w biografii Putina. Zagadałem i się dowiedziałem, że ona go uwielbia, że to co o nim piszą to bzdury, że to najwspanialszy i najlepszy człowiek pod słońcem. Cóż, jak widać w edukacji jest jeszcze wiele do zrobienia.

 14. wredny miś
  | ID: 69866a04 | #14

  @Janusz Sanocki
  „A czy głupku widziałeś jak działa polski sąd?
  A czy słuszałeś, że chłopakowi, który zrobił antykomora grozi 5 lat?
  Zajmij sie ośle tym co dzieje się w Polsce! Bo o Białorusi tyle co napisze ci GazWyb.”

  O, o właśnie i to jest kwintesencja działania i myślenia Janusza Sanockiego. Kieruje się on jakąś tylko sobie znaną i pokrętną logiką, że skoro u nas jest tak źle to my nie mamy się prawa wypowiadać o tym co dzieje się na Białorusi. Dlaczego to kretyńskie założenie ma być prawd objawioną? Bo co? Bo tak zadecydował jakiś stary dziad i wspiera go w tym jędza z radio maryja? A przecież jedno drugiego nie wyklucza – walczmy z patologiami u siebie i reagujmy na to co się dzieje za naszą wschodnią granicą.
  A swoją drogą to niezły poziom wypowiedzi jak na byłego burmistrza Nysy, właściciela gazety i statecznego pana w słusznym wieku, zamiast spokojnie udowodnić swoje racje i nie reagować na prowokację „młodego głupka” (wyjaśnienie dla tłuka z RM – to autoironia) dostosował się on do jego poziomu wypowiedzi – wstyd.
  Jak jestem tak przekonany o swoich racjach, bo poznałem ofiary reżimu Łukaszenki i jest to kilka osób. I naprawdę jakby pan dowiedział się o Białorusi to co ja to albo musiałby zupełnie przewartościować swoje poglądy albo, jeżeli masz pan jakieś sumienie, zapaść się ze wstydu pod ziemię po tym co tutaj głosisz.

 15. Eleonora
  | ID: 9f5d1f6f | #15

  @Gandalf

  Zapewniam pana że Dmowski doskonale wiedział czym są sowieci…
  A, musi pan przyznać, że wówczas byli silni i przyjaźnie traktowani przez zachód
  (bynajmniej przez większość intelektualistów)

  Proszę mi powiedzieć: cóz takiego zrobił pan Łukaszenka, że powinnismy stanąć u granic Białorusi?!
  Proszę tylko nie prawić prawo-człoweczych głupot.
  Bo takie ględzenie ( obserwując Palestynę, Koree, Kosowo itp) dowodzi miałkości argumentów….

  Gotowanie jest pożytecznym zajęciem.
  I bynajmniej należy do czynności przeznaczonych dla ludzi myślących :)
  Czego- nie polecam szanownemu panu.

  Panie, a co ma lubienie jakiegoś polityka( nawet Putina) do roztropnej polityki wobec sąsiadów??
  Co do edukacji: Proszę mi powiedzieć, kto ma ją poprowadzić?
  Zakochani w Wielkim Izraelu neokonserwatyści i ich poplecznicy?
  A może miłośnicy UPA ( nawet ci z IPNu? Pan Motyka dla przykładu?)
  Jak to jest panie Gandalfie, że musimy hurtem nienawidzieć z połowę ” ruskich” i trzy czwarte białorusinów, ale pogrobowców zbrodniarzy z UPA takich Juszczenków czy Tymoszenkówny koooochamy bardzo mocno?
  Dlaczego?
  Może dlatego, że zostali namaszczeni przez Unych, demokratów, rzecz jasna.
  Czy panów Adamskusów, naszych litewskich ” przyjaciół” ???
  ( uciekających przed Armią Czerwoną, gdyż mieli niemieckich mocodawców. Ponary się kłaniają)
  Nie widzi pan sprzeczności i braku logiki?
  To nazywa pan samodzielną polityką?

  Swoją drogą- jezeli irytują pana czytające kobietki, to niech pan ich ” nie zagaduje”
  Bo zdaje się, że i niewiele ma do powiedzenia.
  Bo rozumiem idol Putin jest tym złym, ale idol Szaron czy Bush są bohaterami wartymi pańskiej uwagi :)

 16. Janusz Sanocki
  | ID: 32d9426f | #16

  Odwal sie matole od mojego wieku.
  do moderatora strony: Prosze usunac tego typu trolli jak „weredny miś”. To nie ma nic wspolnego z jakakolwiek dyskusja. Juz nioe chodzi o mnie, ale chamus, ktory na argumenty popartre wiedzą pa. Eleonory odpowiada wyzwiskam, nie moze byc uczestnikiem forum.
  To moj ostatni wpis. i – jesli tego typu trolle nie zostana usuniete z fiorum – ostatni felieton.
  @wredny miś

 17. wredny miś
  | ID: 69866a04 | #17

  @Janusz Sanocki
  Ojojoj już argumentacja się skończyła to wzywamy na pomoc administratora. A jakbyś pan się wgryzł w moje wypowiedzi to jest tam kilka kwestii na które trzeba rzeczowo odpowiedzieć. Tak więc przypominam: czy bezczynne przyglądanie się łamaniu praw człowieka na Białorusi nie spowoduje w przyszłości zagrożenia, że i u nas będzie przyzwolenie na takie metody? Oraz: dlaczego patologie targające nasz kraj mają zabraniać nam reakcji na to co dzieje się u naszego wschodniego sąsiada?
  Uspokojony już pan? To teraz proszę się ustosunkować do problemów.

 18. Janusz Sanocki
  | ID: d16a776d | #18

  Do Administratora!
  Żądam usuniecia z forum gościa, który uzywa nicka „wredny miś” i zapewne jeszcze innych nicków.
  Internet stwarza mozliwośc anonimowego uczestnictwa w dyskusji, ale chamstwo nie może być wpuszczane za próg.
  A tu mamy chamskie wyzwiska. co to w ogole jest?

 19. wredny miś
  | ID: 69866a04 | #19

  @Janusz Sanocki
  No widzę, że wzory swobodnej dyskusji i wyrażania poglądów ściągnięte wprost od swojego mentora z Białorusi. Brawo, brawo, gratulacje Towarzyszu, trzymajcie tak dalej a daleko zajdziecie.
  A tak poważnie, to proszę się odnieść do kwestii poruszonych przez mnie w poście nr 17. No chyba, że to dla pana zbyt niewygodne bo burzy pański światopogląd, ale to już nie mój problem.

 20. Kolonista
  | ID: eb1c7b01 | #20

  Przypomnę jedynie, że to Janusz Sanocki pierwszy odniosł się w chamski i arogancki sposób do moich ironicznych uwag, by nie podawał nam za przykład rzekokmej białoruskiej suwerenności, czego konsekwencje byłyby takie, jak opisałem. Zgodnie z jego postulatem tępienia chamstwa na stronie NGO przez administratora należałoby usunać wpisy Janusza Sanockiego. Proszę jednocześnie nie imoputować tym, którzy mają (i mają prawo mieć)w sprawie Białorusi inne zdanie niż Janusz Sanocki, związków z obcą Polsce i Polakom gazetą, jaką jest GW. O Eleonorze nie warto byłoby wspominać, gdyby nie wtwoływała ducha Dmowskiego. Niestety jej idol pomylił się wówczas w ocenie Rosji i rozwoju wydarzeń w Europie. Nie warto nam (Polakom) wciskać zatem na siłę przez niewłaściwe analogie pozytywnego stosunku do Putina i np. jego wielkomocarstwowych pomysłów z odtwarzaniem prawosławia, pełniacego tam funkcję wypełniacza, które zastapi na powrót zużytą komunistyczną ideologię. Nie przekona nas Eleonora, byśmy kochali i wierztli niedawnemu zaborcy.

 21. Eleonora
  | ID: 81f89d32 | #21

  @Kolonista

  „Grzesiu” tym wpisem udowodniłeś, że o polityce nie masz zielonego pojęcia.
  Nie rozumiesz niczego.
  No, może poza tym, że usiłujesz wmówić czytajacym żeś ” prawdziwy Polak”

  Kończąc, zacytuję ci Dmowskiego z radą- poczytaj go :)

  „Nie ma siły ludzkiej zdolnej przeszkodzić temu, ażeby oderwana od Rosji i przekształcona na niezawisłe państwo Ukraina stała się zbiegowiskiem aferzystów całego świata, którym dziś bardzo ciasno jest we własnych krajach, kapitalistów i poszukiwaczy kapitału, organizatorów przemysłu, techników i kupców, spekulantów, rzemieślników i organizatorów wszelkiego gatunku prostytucji. Te wszystkie żywioły przy udziale sprytniejszych, bardziej biegłych w interesach Ukraińców, wytworzyłyby przewodnią warstwę, elitę kraju. I żaden z krajów nie mógłby się poszczycić tak bogatą kolekcją międzynarodowych kanalii. Ukraina stałaby się wrzodem na ciele Europy.”

  znasz pana Sorosa i jego zamiłowanie do kwiatków i rewolucji?!

  Kończę, bo nie mam z kim rozmawiać.

 22. wredny miś
  | ID: 69866a04 | #22

  @Janusz Sanocki
  Panie Sanocki jak pan nie chcesz tutaj pisać to tym lepiej. Jest to dla mnie tylko jeszcze dodatkowa satysfakcja, że takie przeciwstawienie się pańskim chorym poglądom dało jakiś wymierny efekt w postaci rezygnacji z pisania dla NGO. Z drugiej strony trzeba się też poważnie zastanowić kto tu pana z takimi poglądami wpuścił i pozwolił publikować. Wiem, wiem zaraz mi tu przedstawiciele NGO wytkną, że przecież chodzi o swobodę wypowiedzi, ścierania się poglądów itp, itd. No ale się przecież jakieś granice zdrowego rozsądku i przyzwoitości. Umieszczane publikacje świadczą o linii poglądowej i ideowej danego medium. Więc jak się wpuszcza tutaj człowieka, który otwarcie wychwala reżim Łukaszenki to świadczy to też źle o samym portalu NGO.
  Panie Sanocki ja wiem, że nie wszystko w Polsce jest czyste i piękne i pouczanie Białorusinów z pozycji tych, którym się udało obalić komunę mija się z celem ale to nie znaczy, że nie mamy wspierać tamtejszej opozycji. Opozycji, która wcale nie jest taka kryształowa – jest słaba, wewnętrznie rozbita, rachityczna, skłócona i walcząca o różne cele. Ale jest. I gdyby była tak mało znacząca to by jej Łukaszenka tak bezwzględnie nie zwalczał. Tamtejsza opozycja przypomina naszą z lat 60 i 70 i raczej z tego stanu nie wyjdzie, bo raczej żaden Białorusin nie zostanie Papieżem by zainspirować tamtejszy lud.
  Ale to wszystko nie zwalnia nas z obowiązku pomocy, kiedy w tym kraju w wymiarze czysto ludzkim dzieje się krzywda. Ludzie tam są masowo zamykani do więzień, bici, poniżani, opozycjoniści i ich rodziny są represjonowani metodami, które Polacy znają z czasów PRL.
  Tak więc panie Sanocki zaproponuję panu jedno rozwiązanie, bo ja tam mściwy nie jestem, przeprosisz pan publicznie tych ludzi za swoją postawę – tak w wymiarze czysto ludzkiej przyzwoitości, tych bitych, poniżanych, tych, którzy przyjechali do naszego kraju jako emigracja polityczna i odseparowani od swoich rodzin tęsknią za powrotem. I co jest pan gotowy na taki gest ?

 23. Kolonista
  | ID: 1632c058 | #23

  Jak zwykle Eleonora trafia kulą w płot. Co do sedna sprawy, zacytowanym z Dmowskiego fragmentem potwierdza, ze sądy Dmowskiego, rozbieżne diametralnie od koncepcji międzymorza reprezentowanej przez J.Piłsudskiego, napiętnowane były niewiarą w możliwość istnienia nie tylko Ukrainy bez kurateli Moskwy, ale Polski, sprzymioerzonej z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, rownież. Koncepcja Dmowskiego nie zrealizowala się wowczas, gdy żył i próbował ją kreować. Nie miała szans na realizację w następnym półwieczu za czasów Rosji czerwonej, pod której butem znalazlo się pół Europy. Skadinąd wiadomo, ze Eleonora nie uważa, by okupacja sowiewiecka pozbawiła Polskę calkowicie suwerenności. Wielokrotnie na tym forum dała np. upust przekonaniu, co do polskiego charakteru „ludowej armii” podporządkowanej sowieckiemu okupantowi. Twierdzenia Dmowskiego tak w przeszłosci, jak i dziś stoją w sprzeczności z polskimi i ukraińskimi ambicjami do pełnej suwerenności obu krajów.Osobiście mam nadzieję, że nie znajdą one posluchu w obu społeczeństwach. Byłoby to dla nich śmiertelne zagrożenie, niezależnie od zagrożeń płynacych z Zachodu. Co do jednego z Eleonorą wypada się zgodzić – nie mówimy tym samym językiem, choć z pozoru wygląda on na polską mowę.

 24. | ID: 7333fa2b | #24

  Z powyższej dysputy można wysnuć jeden wniosek;że historii naszego państwa niestety nie znamy wystarczająco dobrze ; zważywszy,że od września ,w szkole będzie mniej lekcji historii więc dysputy będą coraz bardziej chamskie,z powodu braku wiedzy przez jednych … i światłych,miłujących ład,sprawiedliwość przez drugich, …..Tak czy siak, skłóconym narodem łatwiej się rządzi! I oto chodzi!!!Budować pokój, to podstawa istnienia państwa!Polityka poszczególnych państw jest tak konfekcjonowana,żeby była tylko barwna a to jest za mało!

 25. Eleonora
  | ID: 81f89d32 | #25

  Wydaje się, że komentarze ” wrednego misia i kolonisty” wychodzą z jednego komputera
  Szkoda, że dyskutuje pan ze sobą…
  Niedobry to znak.
  Pozostaje mi czytanie bzdur….
  Żałuję, że szanowna redakcja wycięła mi komentarz z Dmowskim, do którego odnosi się pan kolonista.
  Nie na tym polega dyskusja, ale nie moja redakcja, nie moja sprawa :)
  faktycznie, przyznaję: jeśli poziom dyskusji ma być na takim poziomie, panu Januszowi pozostanie tylko milczenie, bo przepraszać chyba nie ma za co!
  Mnie się nie chce kolejny raz tłumaczyć najprostszych rzeczy…
  Sowiecki okupant, czy ambicje ukraińskie…
  Ech…
  Nic pan nie rozumie i tyle.

  http://www.endecja.pl/historia/artykul/27

 26. legionista
  | ID: ba43ffa1 | #26

  Wielka szkoda, że i Eleonora nie zamilknie i nadal będzie imputować nam miłość do sowietów i reżimów sowieckich. Przynajmniej wywalili ją z Radia Maryja…

 27. Czytacz
  | ID: bca4de63 | #27

  Panie Sanocki, nie dziewię się, ze nie jest Pan już burmistrzem Nysy. Prezentując taki poziom przynosił Pan tylko wstyd takiemu pieknemu mistu.

 28. Irena
  | ID: 05c69c3c | #28

  W Nysie,pani władza, stara się za wszelką cenę obniżyć poziom nauki zamachując się na SP3 co jej się nie udało, bo prawnicy zawiedli.Tutaj jest wstyd niekompetencji za nasze podatki i to P.Czytacz nie przeszkadza????????jakiż poziom reprezentujesz ,skoro nawet nie potrafisz napisać prawidłowo słowo Miasto?Takie piękne ” mistu”.Analfabeta ?

 29. Irena
  | ID: 05c69c3c | #29

  @P.Czytacz! proszę mi przetłumaczyć Pański zwrot cyt. „nie dziewię się”?????????pkt27.Bądż Czytaczu Polakiem, pisz w języku polskim!

 30. Czytacz
  | ID: 78905a64 | #30

  Szanowna Pani, a w Ameryce bija murzynów!!! Literówki droga Pani, literówki. A co do Pani informacji, to akurat byłem autorem skargi do WSa na likwidacje szkól w powiecie nyskim. Więc się Pani odstusunkuj.

  A Panu S. proponuję wyjazd na Białoruś i przyjęcie tam azylu politycznego, bo w Polsce „rezim Tuska” go gnębi.

  Ludzie opamiętajcie się, macie wolne wybory (na Białorusi nie ma), możecie pisać największe bzdury w internecie i macie swoje gazety (ten portal jest najlepszym tego przykładem), średnia pensja wynosi 1 000 USD (na Białorusi ok. 150 USD i galopujaca inflacja).

  A co do antykomor.pl: art. 135 par. 2 k.k. zagrożenie jest do 3 lat a nie 5, taki mądry Sanocki, a nawet nie chciało mu się w kodeksie sprawdzić.

  Pytanie: czemu wielki najlepszy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (ten co aplikację prokuratorską i pracę doktorską obronił na – 3, tak przynajmniej twierdzi prof. dr hab. Andrzej Zoll) nie zniósł tego przepisu, skoro był/jest taki niekonstytucyjny. PiS miał władzę, mógł ten przepis uchylić.

  A Pan Sanocki zawsze będzie pluł na polskie sądy, bo za swoje chamskie wypowiedzi na temat przeciwników politycznych był skazywany i tyle.

 31. Irena
  | ID: 36be1e7d | #31

  @P.Czytacz lubie polemizować ale z kulturalnymi ludżmi,których w NGO jest większość!Skargę w temacie szkół kierowano do Wojewody,bo on był władny unieważnić uchwałę rady, która nie mogła być podjęta z powodów proceduralnych,które burmistrz Nysy zlekceważyła ! Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przysługuje,ale Wojewoda sprawę załatwił z korzyścią dla dzieci nyskich , więc nie wiem co Pan pisał do „WSa” Serdecznie pozdrawiam!

 32. Czytacz
  | ID: 0661f9bd | #32

  Przepraszam za przejęzyczenie, oczywiście chodzi o skargę do wojewody na decyzję ws szkoły w Kopernikach. wiem, że było kilka innych odwołań m.in. jedną z nich miał sporzadzić adw. Medyk (ten od sprawy Gleich vs Szubert) dla jednej z Pań z Kopernik.

 33. Irena
  | ID: 67bfd22b | #33

  Dzisiaj przeczytałam wszystkie komentarze do artykułu pt. „Kto im to mówi „,. autorstwa Pana Janusza Sanockiego.I tak się zastanawiam,czy polemika na forum poszła we właściwym kierunku?……. Prośba do @NGO – wskażcie linki tematyczne aby można było potwierdzić albo zaprzeczyć treści artykułu…..Dobrze byłoby merytorycznie dyskutować na dany temat , zgodnie z treścią artykułu. Marnowaniem cennego czasu uważam pisanie o wszystkim i niczym , wywody na różne tematy, bez pokrycia służą tylko wywoływaniu demonów! ! Dziękuję,że mogę się wypowiedzieć w NGO.Cieszę się, że ona istnieje, o czym sporo czasu nie wiedziałam!!Dziękuję!

Komentarze są zamknięte