Państwo, w którym nie ma podatków

Niezależna Gazeta Obywatelska14

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo, w którym nie ma podatków ani ceł. W znacznej mierze jest to możliwe dzięki dochodom ze sprzedaży ropy, ale eksploatowane w tym tempie złoża wyczerpią się za 10 lat.Jesteśmy świadomi problemu i systematycznie przygotowujemy naszą gospodarkę do zmiany – mówi dr Harib Saeed Al Amimi, który stoi w Emiratach na straży publicznych pieniędzy.

Prezes Państwowego Urzędu Kontroli tłumaczy, że Zjednoczone Emiraty Arabskie od wczesnych lat 70. zdają sobie sprawę z problemu wyczerpywania się złóż ropy naftowej. Dlatego konsekwentnie inwestują w inne sektory gospodarki (głównie bankowość i turystykę) oraz nowoczesne technologie. Już teraz większa część dochodów państwa pochodzi z innych źródeł niż sprzedaż ropy. Federacja przeznacza duże sumy na edukację obywateli oraz system opieki zdrowotnej. Konsekwentnie rozwija też infrastrukturę. – Emiraty inwestują w tych obszarach ogromne kwoty, a to stawia przed najwyższym organem kontroli poważne wyzwania – mówi dr Harib Saeed Al Amimi.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie ma podatków ani ceł. Wszystkie publiczne środki pochodzą z przedsięwzięć realizowanych przez rząd. – Ale praca najwyższego organu kontroli w moim kraju polega na tym samym, co praca NIK w Polsce – wyjaśnia Al Amimi – tzn. na informowaniu społeczeństwa, czy publiczne pieniądze są wykorzystywane we właściwy sposób i czy ostatecznie zostały spożytkowane dla dobra obywateli.

Dlatego Al Amimi chciałby rozwijać współpracę z Najwyższą Izbą Kontroli. – Jesteśmy szczególnie zainteresowani wymianą wiedzy na temat kontroli wykonania zadań – wyjaśnia. I dodaje, że choć to nowa forma kontroli w Emiratach, to już dostrzeżono jej efektywność, a doświadczenia Izby z przeprowadzania tego typu audytów mogą okazać się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich bardzo pomocne.

Oprac. TK, za: NIK.gov.pl

 1. | ID: 88cdbf97 | #1

  Podoba mi się treść artykułu.Państwo ZEA funkcjonuje ,a nie pobiera ani podatków ani ceł!
  Widzę rozkwit naszej gospodarki w dobie wydobycia gazów łupkowych i ponownego uruchomienia kopalni z bogactwami naturalnymi,! NIK będzie tylko instytucją czuwającą!

 2. Andrew
  | ID: 74ee98b9 | #2

  Gaz łupkowy nie jest tyle wart co ropa, nie będziemy go eksportować na dużą skalę, jeśli wogóle będziemy wydobywać, czemu jestem przeciwny. Kopalnie wiążą się ze zwiększeniem ryzyka różnych chorób i degradacją środowiska, na co nie możemy sobie pozwolić, gdyż dokonaliśmy już tego w dużej skali. Jak napisano w artykule większość dochodów NIE POCHODZI z eksportu ropy naftowej, tylko z innych sektorów gospodarki.

 3. Anonim
  | ID: 15b0395d | #3

  @Andrew

  Proszę Pana ależ dobro Polski naszych patriotów nie interesuje.
  Będziemy wydobywać choćby nie wiem co!
  Nie po to wszelkie ” amerykańskie” firmy postarały się o koncesje by teraz brać pod uwagę jakieś choroby tubylców czy degradacje ich środowiska naturalnego.
  Nie wiem czy zauważył Pan nasz status?
  Ano posiadamy go na poziomie indian z Amazonii.
  czy ktoś się nimi przejmuje!??!
  ewentualnie rezerwaty nam urządzą ( dolina Rospudy) by wielki świat z zaciekawieniem na nas spogladał:
  A któz to jest, ci Polacy?!
  dzicy jacyś….

  Pod pretekstem posiadania technologii hydraulicznego szczelinowania przez jedynie słuszne firmy „amerykańskie”, wydano bezprzetargowo, za ok. 30 mln zł koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce (na terenach, na które wydano koncesje znajdują się również złoża towarzyszące jak np. w tzw. rowie lubelskim największe w Europie złoża węgla kamiennego antracytu, złoża węgla brunatnego, metali szlachetnych, wód leczniczych, solanek, geotermii – te złoża też należą do właścicieli wydanych koncesji!),w tych koncesjach jest 13 dla firmy FX Energy Poland sp. z o.o., wydanych
  2. PGNiG Nafta Piła – póki co spółka państwowa polska, za własne (nasze!) pieniądze wykona wiercenia. Odbierze sobie należność albo obejmując część koncesji lub barterem w wydobytym i sprzedanym na polski rynek gazie. Co oznacza, że sami sobie zapłacimy własnym gazem za wykonane prace przez państwową spółkę!
  3. Forma FX Energy nie musi wiele inwestować, bo gaz wydobywać będzie firma polska, FX Energy będzie ten gaz sprzedawać przez PGNiG dla polskich konsumentów, który z kolei sprzeda NAM gaz z marżą, dzięki której PGNiG dalej będzie mógł finansować wiercenia jako podwykonawca firmom amerykańskim.
  Firma FX Energy Poland Sp. z o.o. powstała głównie dla prowadzenia na terenie Polski działalności poszukiwania i eksploatacji złóż ropy i gazu – kapitał amerykański 100%, siedziba firmy matki jest w Teksasie.
  A co nas ewentualnie czeka?

  http://wolnemedia.net/ekologia/fx-energy-zatail-wyciek-na-ziemi-czarnych-stop/

  Pierwszą koncesję otrzymała w roku 1997 (W departamencie Koncesji w MŚ był wtedy Pan Jacek Jezierski, rekomendowany przez PIS na prezesa NIK) i jest to koncesja tzw. „łączna” na poszukiwanie i eksploatację, w koncesji tej firma ma 49 % udziału, resztę posiada PGN i G, w składzie Zarządu firmy zasiada były wieloletni prezes PGN i G. Wszystkie informacje i szczegóły dotyczące obszarów występowania złóż gazu i ropy, które firma obecnie uściśla poprzez badania sejsmiczne i odwierty, firma otrzymała od PIG, AGH i PGN i G.
  Ilość koncesji i daty ich wydania.
  1 koncesja w roku 1997, 1 koncesja – 23.12.2003r., 5 koncesji – 24.10.2006r., 8 koncesji w roku 2007. (koncesje wydane w roku 2007 są w 100% własnością firmy).
  Jak widać pan prof. Jędrysek wydał jednej firmie FX Energy Poland sp. z o.o. 13 koncesji w latach 2006 i 2007, zatem NIE DO KOŃCA PRAWDĄ JEST JAK TWIERZDI POSEŁ O. JĘDRYSEK W TRAKCIE WYWIADU, że wydał ok. 11 koncesji różnym firmom. Wszystkie koncesje wydane tej SAMEJ firmie obejmują najlepsze perspektywicznie złoża gazu. Firma FX Energy sprzedaje od kilku lat gaz PGNiG, za ile?, można wyczytać z jej sprawozdań na stronie firmy matki.
  Mija się również z prawdą pan prof. Jędrysek w wypowiedzi, że wydał tanio koncesje, bo nie mieliśmy pieniędzy na odwierty (proszę sprawdzić z ostatnich lat zyski PGNiG), że wydał koncesje na pilotażowe poszukiwania gazu łupkowego, skoro dziś twierdzi, że pod Kutnem jest złoże gazu konwencjonalnego. Nie sprowadził do Polski inwestora w postaci FX Energy Poland sp. z o.o., na pilotażowe badania, bo ta spółka była w Polsce od roku 1997 i doskonale radziła sobie na robieniu interesów z PGN i G.

 4. Andrew
  | ID: 74ee98b9 | #4

  @Anonim
  Nie zaprzeczam argumentom, ja przedstawiłem swoje zdanie. Gaz łupkowy jest niebezpieczny, ale prawie nikt o tym nie mówi, ja jestem świadomy konsekwencji jakie mu grożą, nie mamy na tyle dużego kraju aby eksperymentować i niszczyć nasz skarb – naturalne środowisko, którego i tak nie zostało dużego obszaru. Powinniśmy wykorzystywać nasze zasoby naturalne, ale najpierw poinformujmy spoółeczeństwo czym to może grozić i jakie jest prawdopodbieństwo wystąpienia komplikacji. Mamy inne skarby naturalne, które możemy wykorzystać, jak w Pana/Pani poście napisano są to między innymi złoża węgla kamiennego antracytu, złoża węgla brunatnego, metali szlachetnych, wód leczniczych, solanek, geotermii, jednak jestem przeciwny zwiększaniu wydobywania węgla i innych kopalnych związków, zwłaszcza iż nie mamy odpowiednich planów składowania odpadów bez całkowitej degradacji przyrody i zanieczyszczenia wód.

 5. Anonim
  | ID: 15b0395d | #5

  @Andrew

  Z dwojga złego wolę odpady powstałe podczas wydobywania i przetwarzania kopalin od odpadów radioaktywnych.
  A wygląda na to, że zafundują nam przestarzałe technologie atomowe.
  Wszystkie kluby parlamentarne były ZA.

 6. Andrew
  | ID: 74ee98b9 | #6

  @Anonim
  Właśnie to jest problem naszego rządu, że zgadzają się na przestarzałe technologie.

 7. Anonim
  | ID: 15b0395d | #7

  @Andrew

  Proszę pana, nasze władze wykazują całkowitą kapitulacje we wszystkich aspektach.
  Myślę, że wyznają zasadę ” ratuj się kto może” i uchwalają ( wszystkie kluby parlamentarne) wszystko co im nakazują. Oczywiście grabieżcy Polski.
  Tylko dla zmyłki każą nazywać się ” prawicą albo lewicą”
  Czymże innym jak nie szubrastwem jest wprowadzenie nowego Prawa Geologicznego.
  Pisze o tym prof Śliwiński, polecam ( szczególnie miłośnikom tzw prawicy)

  http://www.katolickie.media.pl/polecane/publikacje-polecane/2580-prof-dr-hab-artur-liwiski-zamach-na-polskie-zasoby-naturalne

 8. Eagle
  | ID: 070354bc | #8

  @Anonim

  @Andrew

  Trzeba było przyjść na Uniwerek i posłuchać wykładu Mariusza Oriona Jędryska, a nie biadolić.

  Gaz Łupkowy jest bezpieczny

 9. Anonim
  | ID: 330731e4 | #9

  Sądząc po artykułach pan Jędrysek nie wydaje się być osobą wiarygodną. Wydając koncesje okazał się ( prawdopodobnie) niezłym ” agentem wpływu” jak powiadacie państwo w stosunku do Rosji.
  Bo lobbowanie na rzecz firm ” amerykańskich” jest przejawem zdrowego patriotyzmu.
  Polecam filmik:

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=RvwEGLrATAk

 10. Eleonora
  | ID: 330731e4 | #10

  Myślę, że każdy powinien zobaczyć ten film.
  żeby przekonać się jak jest z tym wydobyciem łupków, jak to wyglada w Ameryce.
  Żeby zobaczyć jak jest z tą ich ” nieszkodliwością”
  I nie gadać bez końca, że ten polityk z ” prawicowej partii” jest dobry, a ten z drugiej zły.
  Bo wszyscy oni mają swój udział w niszczeniu Polski.
  I to jakim!

  http://www.dailymotion.com/video/xkzznh_gasland-1-2-pl_news

 11. Patelacha
  | ID: 963ef7c7 | #11

  @Eleonora

  Nawiedzona „pseudo prawicowa” powróciła

 12. Eleonora
  | ID: 0c69c7d4 | #12

  -1 stycznia 2012 roku weszła w życia ustawa górniczo geologiczna.
  -zrobi ona z Polski kolonię, gdyż pozwala na niczym nieskrępowane wywłaszczanie Polaków z ich ziem, niszczenie nawet całych wsi i kwartałów miast.
  -ustawa pozwala używać różne toksyczne materiały i technologie przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu łupkowego.
  -milczą na ten temat wszyscy: PiS, SLD, kościół katolicki, naukowcy, dziennikarze, urzędasy.
  -nie jest to nasz gaz, gdyż amerykańskie i rosyjskie firmy wykupiły większość koncesji za.. 0,5% ceny! A i tak zyski z wydobycia gazu (podatki) przejdą w ręce rządu, Polak nie otrzyma za nie złamanego grosza. Żeby było śmieszniej: pieniądze z podatków pójdą na.. obsługę długu publicznego i na finansowanie deficytu budżetowego. Co to oznacza w praktyce? Że i tak skromne dochody z podatków za wydobycie gazu łupkowego będą transferowane wprost do kieszeni zagranicznych banków i naszych wierzycieli! W końcu nasz dług publiczny wynosi coś około 4 biliony złotych lub nawet więcej. Takie posunięcie zapowiadał rząd.
  -wydobycie gazu łupkowego wiąże się z niewyobrażalnym skażeniem środowiska. Mowa nie tylko o stosowaniu toksycznych substancji, które skażą wody naziemne i głębinowe, ale także o naruszeniu tektoniki Ziemi.
  -gdyż gaz i ropa naftowa zalegające pod powierzchnią Ziemi to taka naturalna poduszka, na której “pływają” płyty tektoniczne. Brak tej poduszki powoduje to, że płyty się zacinają, trą o siebie i występują zaburzenia geologiczne.
  -w tym te poważne. Np w Niemczech parę dni temu obudził się wulkan wygasły przed milionami lat. Podobnie może się stać i w Polsce. Ostatnio, na początku stycznia było trzęsienie ziemi w Kaliszu, czyli w miejscu, gdzie takie zjawiska nie powinny w ogóle występować. Wstrząsy odczuwano nawet w sąsiednich województwach: Lubuskim i Zachodniopomorskim. Podobnie rzecz ma się z jeszcze silniejszym trzęsieniem ziemi w USA, w okolicach Nowego Jorku i Pensylwanii. W tych wypadkach wiąże się to z pracami nad gazem łupkowym.

  Nooo ale przecież najważniejszymi patriotycznymi obowiązkami są: latanie pod pomniki i gadanie o przepędzaniu ruskich :(
  Co tam dobro kraju!
  Boże zmiłuj się!

 13. Patelacha
  | ID: 77fc0b19 | #13

  Pani chyba została przeniesiona w czasie ZE ŚREDNIOWIECZA. Czasem poczytam te pani insynuacje i inne próby obalania rzeczywistości.

  Ciekaw jestem czy temu iż 2 + 2 = 4 pani też zaprzeczy.

  Pani jest po prostu ZACOFANA

 14. Eleonora
  | ID: 6ffe5fa4 | #14

  Gdybyście państwo choć trochę rozumieli rzeczywistość…
  Pan Jędrysek w rozmowie z panią Kanią chwali się, że w Polsce on sam rozpoczął poszukiwania gazu łupkowego.
  Ciekawe gdzie?
  W przedszkolu?

  http://www.youtube.com/watch?v=UP0OmFnbyJs&feature=related

  Bo z oficjalnych stron PGNiG wynika, że;
  „PGNiG Nafta Piła wykonała pierwsze kierunkowe wiercenia już w 1973 roku. Patent na szczelinowanie został zgłoszony w Polsce w roku 1976 i opublikowany w roku 1977 – Biuletyn Urzędu Patentowego Nr 24 (104) 1997 rok str. 80. Kto i kiedy wywiózł do USA pełną informację geologiczną wykonaną za NASZE POLSKIE pieniądze w latach 60 i 70 ub.wieku?
  Wykonano na przełomie lat 70 i 80 – tych ok. 9 tys. otworów badawczych, z czego ok. 3 tys. głębokich (takich jak w Kutnie do 5966 m, potem podobno łamały się wiertła). Koszt jednego głębokiego odwiertu to obecnie ok. 50 mln zł., koszt odwiertu płytszego do ok. 2500 m to ok. 15 mln zł.
  Koszt szacunkowy samych badań, bez opracowania wyników wynosi:
  Otwory głębokie:
  3000 x 50 mln = 150 000 000 000 zł = 150 bln zł
  Otwory płytkie:
  2500 x 15 mln = 37 500 000 000 zł = 37 bln zł
  Razem same odwierty = 187 bln zł, bez uwzględniania wynagrodzeń geologów, którzy opracowywali dokumentację każdego z odwiertów, też za nasze pieniądze.

  Teraz co do zagrożeń podczas wydobycia tego gazu, naprawdę polecam film pt. gasland ( poprzedni link)
  Amerykanie zaczynają się budzić, może się stać, że cwaniaków rujnujących ich środowisko naturalne przepędzą na cztery wiatry, być może dlatego w Polsce ” nagle” odkryto ogromne złoża gazu?!
  Nie można wykluczyć.
  Teraz co do koncesji:
  Wiadomo złe jest tylko peło, bo PISowczycy pretendują do pozostania Santo Subito względnie Rejtany im się marzą.
  Nalezy więc przypomnieć szanownemu panu profesorowi, że te kilkanaście koncesji, które wydał podobno różnym firmom, by ” poszukiwali gazu gdyż Polska była na to nie gotowa” ( o gotowości patrz wyżej) wydał jednej firmie o nazwie FX Energy. ( może zapomniał czy przejęzyczył się ?!)
  ” Amerykanskiej”
  Przyjrzyjmy się jej strukturze, kto w niej zasiada:

  Dennis B. Goldstein – Prokurator z ponad 25 lat działalności międzynarodowej i doświadczenie z zakresu prawa górniczego. Wcześniej wiceprezes i Corporate Counsel Company Homestake Górniczego.

  Arnold S. Grundvig, Jr – Prezes i Dyrektor Finansowy A-Systems Corp Graduate University of Utah oraz MBA Phoenix University.

  Richard Hardman – czołową postacią w Morzu Północnym poszukiwania od 1969 roku, eksploracja VP dla Amerada Hessa 1983-2002 odpowiedzialny za północno odkryć morza w Val Hall, Scott & S.Arne.

  H. Allen Turner – Emerytowany Devon Energy Corp DVN: NYSE) w 2001 r. po dwudziestu lat jako członka zarządu finansowej, w tym starszego wiceprezesa ds. rozwoju korporacyjnego.

  Dyrektorzy

  David Pierce – Prezes i Dyrektor Naczelny
  Prokurator z ponad 25 lat doświadczenia w zasoby naturalne, papiery wartościowe i prawa międzynarodowego biznesu. Absolwent Princeton i Stanford Law School.

  Tom Lovejoy – wiceprezes i prezes
  Ponad 30 lat inwestycja doświadczenie energia bankowy z Dillon Read., Blyth, Eastman Dillon, Paine Webber, i Prudential. Absolwent MIT-BS i Harvard-MBA.

  Jerzy Maciolek – Wiceprezes International Exploration
  Ponad 25 lat doświadczenia jako geofizyk z PGNiG, Badań Olej Gulf i jako konsultant. MS w geofizyki poszukiwawczej z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w Krakowie, Polska.

  Jak widać sami ” amerykanie” plus jakiś Polak…
  A któż to jest pan Maciołek?
  Jerzy Maciolek –
  Wiceprezes FX Energy International Exploration
  Ponad 25 lat doświadczenia jako geofizyk z PGNiG.
  Obecnie dyrektor w firmie FX Energy w Solt Lake City oraz członek zarządu FX Energy Poland sp. z o.o.

  Ale jak rozumiem przejście z posiadaną wiedzą na stronę ” amerykańską” panom patryjotom nie przeszkadza?!
  Co innego gdyby chodziło o Gazprom….
  O szatki byłyby już porwane :(

  Nie chcę się rozpisywać o nowym Prawie Geologicznym i Górniczym.
  Zostaliśmy tam jako naród ( czyli prawowici właściciele) zupełnie pominięci. Mało tego w jego ramach będzie można delikwenta, na którego ziemi odnajdą gazzzz, wysiedlić, nawet bez jego zgody. Nie mówiąc już o zanieczyszeniach, które powstaną podczas wydobycia ” bezpiecznych”łupków. Rekultywacja będzie w gestii samorządów (czyli społeczeństwa), a nie firm wydobywczych… Czystej krwi kolonializm ( w wydaniu ” amerykanskich” sojuszników)

  Panom ( niezacofanym) patryjotom życzę słodkich snów o potędze!

Komentarze są zamknięte