Minął dzień na sygnale: poniedziałek 4 czerwca

Niezależna Gazeta Obywatelska

Leśnica: Ukradł 1200 litrów paliwa za prawie 7 tysięcy złotych!!!

Leśniccy policjanci ustalili i zatrzymali mężczyznę, który ukradł prawie 1200 litrów oleju napędowego. Wartość skradzionego przez 24-letniego mieszkańca województwa śląskiego paliwa to 6 700 złotych. Kradzież z włamaniem zagrożona jest karą pozbawienia wolności do 10 lat. Policjanci z Leśnicy ustalili i zatrzymali 24-letniego mieszkańca województwa śląskiego. W marcu włamywał się do pojazdów należących do jednej z firm w Jaryszowie i ukradł prawie 1200 litrów oleju napędowego. Wartość skradzionego paliwa to 6 700 złotych. Policjanci podczas przeszukania pomieszczeń należących do 24-latka ujawnili 8 kanistrów 20 i 30-litrowych. Mężczyzna wyjaśnił, że skradzione paliwo zużył na swoje potrzeby.

Policjanci przedstawili mieszkańcowi województwa śląskiego zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Polskie prawo przewiduje za ten czyn karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Opole: Wymyślił i zgłosił rozbój

Policjanci z Opola zakończyli sprawę rozboju, w wyniku którego poszkodowany miał stracić ponad 44 000 zł. Jak ustalili prowadzący sprawę funkcjonariusze do przestępstwa nie doszło. Rzekomy poszkodowany skorzystał z ubezpieczania. Teraz grozi mu odpowiedzialność karna za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie i za oszustwo. 19 kwietnia policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu zostali powiadomieni telefonicznie prze 34-letniego mieszkańca miasta o rozboju, którego stał się ofiarą. Poszkodowany zgłosił, że do zdarzenia doszło około godziny 20:30 na ulicy Spacerowej w okolicy opolskiego ogrodu zoologicznego. Natychmiast na miejsce skierowano patrole, które podjęły penetrację terenu w poszukiwaniu opisanych przez poszkodowanego sprawców. Do penetracji terenu wykorzystano psa tropiącego. Jak wynikało ze zgłoszenia mężczyzna podczas fotografowania został zaatakowany przez dwóch nieznanych mu mężczyzn w wieku około 20 lat. Jeden z napastników rozpylił w jego kierunku substancję, która spowodowała intensywne łzawienie. Sprawcy wykorzystując ten fakt zabrali poszkodowanemu plecak ze sprzętem fotograficznym. W plecaku znajdowała się między innymi cyfrowa kamera, aparat fotograficzny i dodatkowe obiektywy. Mężczyzna wycenił swoje straty na ponad 44 000 zł. Policjanci przyjęli formalne zawiadomienie o przestępstwie. Zgodnie z procedurą 34-latek został uprzedzony o odpowiedzialności karnej za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie. 23 kwietnia w sprawie rozboju zostało wszczęte śledztwo, w którym czynności wykonywali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępstwami Przeciwko Życiu i Zdrowiu KMP w Opolu. Funkcjonariusze zebrali materiał dowodowy świadczący o tym, że do opisanego przestępstwa nie doszło. Jak wynika z ustaleń policjantów 34-letni opolanin od trzech lat płacił raty leasingowe za posiadany sprzęt. Sprzęt był ubezpieczony. Jak powiedział policjantom „poszkodowany” płacąc ubezpieczenie nie miał z tego tytułu żadnych korzyści. Postanowił zgłosić kradzież by uzyskać ubezpieczenie. W tym celu udał się na opolską wyspę Bolko i dzwoniąc powiadomił dyżurnego KMP o wymyślonym przez siebie przestępstwie. Jak powiedział policjantom chciał w ten sposób zarobić parę groszy. Policjanci zabezpieczyli w całości rzekomo skradziony sprzęty fotograficzny. Znajdował się on w domu 34-latka. 30 maja zakończono postępowanie w sprawie zgłoszonego rozboju. Postępowanie zostało umorzone wobec braku przestępstwa. Policjanci wyłączyli materiały do odrębnego postępowania w sprawie zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie, składania fałszywych zeznań oraz oszustwa mającego na celu wyłudzenie pieniędzy. Z takimi też zarzutami musi liczyć się opolanin. Za takie przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Brzeg: Włamali się do 5 samochodów, przy ostatnim skoku wpadli

Brzescy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn, którzy kradli radia z samochodów. Funkcjonariusze odzyskali skradzione tej nocy cztery radioodtwarzacze. 30 i 45 – latek są znani Policji. Za przestępstwo, którego się dopuścili grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

2 maja br., podczas patrolowania miasta, policjanci zauważyli dwóch mężczyzn „kręcących się” w okolicy zaparkowanych pojazdów. Kiedy funkcjonariusze podjechali bliżej mężczyźni zaczęli uciekać. Dzięki szybkiej reakcji policjantów, mężczyźni zostali zatrzymani.

Jak się okazało, włamali się oni łącznie do 5 samochodów: volkswagena, fiata, opla, mercedesa i hondy. Z czterech pojazdów ukradli radia, które ukryli w mieszkaniu kolegi. Kiedy wracali po radio z 5 samochodu zostali zatrzymani. Policjanci odzyskali wszystkie skradzione radioodtwarzacze.

30 i 45 – latek byli nietrzeźwi. Łukasz S. i Wojciech B. znani są brzeskim policjantom – byli już karani za podobne przestępstwa. Mieszkańcy powiatu brzeskiego przyznali się do zarzucanych im czynów. Teraz grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Kędzierzyn-Koźle: nieznane zatrucie

O godz. 18:35 przyjęto zgłoszenie od dyżurnego z pogotowia w Kędzierzynie – Koźlu dotyczące sprawdzenia obecności tlenku węgla w mieszkaniu; strażacy przy użyciu urządzenia pomiarowego nie potwierdzili obecności czadu; zespół ratownictwa zabrał poszkodowaną do szpitala; ustalana jest przyczyna zatrucia osoby

Opole: Z Odry wyłowiono zwłoki

O godz. 19:03 policja zgłosiła o dryfującej zwłokach na rzece Odrze przy śluzie Wróblin; strażacy w liczbie dwóch zastępów PSP z Opola przy użyciu łodzi wydobyli mężczyznę z wody; lekarz potwierdził zgon osoby

 Oprac. Tomasz Greniuch

Komentarze są zamknięte