Protest na rzecz uwolnienia Adama Słomki nabiera tempa

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Protestujący w Warszawie pikietują codziennie przez godzinę więzienie przy Rakowieckiej. We wtorek 24 stycznia czterech uczestników protestu podjęło w Warszawie strajk głodowy. W czwartek do protestu w Warszawie ma się przyłączyć dr Kornel Morawiecki z Wrocławia, legendarny przywódca Solidarności Walczącej.

Do Komitetu Obrony Sprawiedliwości przystąpiła we wtorek Halina Spasowska z Wrocławia, uczestniczka słynnej głodówki w Podkowie Leśnej w maju 1980 r. i osoba wspierająca strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Przystąpienie do głodówki osoby z opozycji demokratycznej lat 70. ma w tym przypadku wymiar symboliczny.

 Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz śląskiej Solidarności, zwrócił prezydentowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, informuje dziś „Gazeta Polska Codziennie”.

Powodem oddania odznaczenia jest – jak pisze gazeta – m.in. skandaliczny wyrok w sprawie autorów stanu wojennego. – To niedopuszczalne, że Kiszczak i inni zostaną na wolności, a do więzienia trafi Adam Słomka, który upomniał się o sprawiedliwość – powiedział „GPC” Rozpłochowski. – To przykład sowieciarstwa polskiego wymiaru sprawiedliwości – dodał rozmówca pisma.

O godz. 11:00 w Opolu zamierza przeprowadzić pikietę w obronie Adama Słomki Opolski Komitet Obrony Sprawiedliwości przed siedzibą Sądu Okręgowego w Opolu przy Pl. Daszyńskiego.

Krakowski Komitet Obrony Sprawiedliwości organizuje dziś o 15:30 w Krakowie, w kawiarni Literacka, przy ul. Kanoniczej 1 konferencję prasową poświęconą więźniowi politycznemu III RP Adamowi Słomce. Będzie mowa na przykładzie byłego posła o używaniu prokuratur i sądów do łamania podstawowych praw człowieka, do niszczenia przeciwników politycznych rządzącej partii PO, jak również o działaniu na szkodę społeczeństwa struktur rządowych i większości sejmowej.

 O godz. 12:30 środowiska Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych i osób represjonowanych w Stanie Wojennym zapraszają pod Pałac Prezydencki w Warszawie, gdzie zamierzają prowadzić pikietę oraz wręczyć apel o do Prezydenta RP w sprawie uwolnienia Adama Słomki. Kontakt z osobami wręczającymi petycję w dniu 25 stycznia br. – prezes Ruchu Obrony Bezrobotnych Zygmunt Miernik, tel. 505 770 567.

 Zwracamy uwagę na oddolne powstanie Komitetu Obrony Sprawiedliwości – tel. koordynatora Janusza Sanockiego, tel. 602 397 455, mail: [email protected]

Na zdjęciu: Listopad 2011 r. – Adam Słomka z żoną Beatą. Sąd Apelacyjny w Katowicach – sprawa dotycząca represji w Stanie Wojennym.

Przypominamy, że w dniu wczorajszym funkcjonariusze Służby Więziennej skandalicznie odmówili po raz drugi przekazania Adamowi Słomce korespondencji od żony. Przypominamy, że Adam Słomka poza działalnością opozycyjną w czasach PRL w latach 1991-2001 był posłem na Sejm RP I,II,III kadencji, polskim przedstawicielem w Zgromadzeniu parlamentarnym Rady Europy i członkiem Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.

Ze zdziwieniem obserwujemy stosowanie w Polsce standardów znanych z procesu Julii Tymoszenko. Jednocześnie w związku z faktycznym izolowaniem Adama Słomki przypominamy, że art. 19 Konstytucji RP mówi o otoczeniu szczególną opieką przez organa państwowe osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1991.

 Autor: BP KPN-OP

  1. galla
    | ID: 210c8c27 | #1

    Zwracam uwagę autorowi, że po skrócie dr nie daje się . (kropki).

  2. 25 stycznia 2012, 20:32 | #1
Komentarze są zamknięte