Związkowcy zdecydowali o zawieszeniu prac w zespołach Komisji Trójstronnej

Niezależna Gazeta Obywatelska3

NSZZ Solidarność, PPZZ i Forum Związków Zawodowych zdecydowały o zawieszeniu prac w zespołach Komisji Trójstronnej. Związki zorganizują też w najbliższym czasie wspólne akcje protestacyjne. O tych planach poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej szefowie Solidarności, OPZZ i FZZ. Była to pierwsza w historii wspólna konferencja prasowa liderów trzech reprezentatywnych central związkowych. Po raz pierwszy też trzech duże centrale związkowe zamierzają podjąć wspólnie tak zdecydowane działania.

Skończył się okres sielanki dla tego rządu. Z tym rządem trzeba rozmawiać tylko siłowo. Zawieszenie prac w zespołach Komisji Trójstronnych to tylko początek. Od dziś działamy wspólnie, to co temu rządowi w nowej kadencji się udało tospowodowanie, że związki zawodowe wspólnie starają się przeciwdziałać złu i arogancji rządu – mówił podczas konferencji przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Od 8 listopada Komisja Trójstronna nie ma przewodniczącego. Pół roku nie było posiedzenia plenarnego i dzisiaj nie ma go kto zwołać. Na nasz apel, aby premier Donald Tusk przejął nadzór na KT, dostaliśmy odpowiedź, że za dialog społeczny odpowiada premier Pawlak. Zwróciliśmy się więc do premiera Pawlaka o zwołanie prezydium KT. Jedyną odpowiedzią było spotkanie 5 stycznia w Ministerstwie Gospodarki, gdzie usłyszeliśmy od premiera Pawlaka, że jego mandat wygasł 8 listopada w momencie złożenia rezygnacji z funkcji ministra w poprzedniej kadencji. Od tego czasu premier nie powołał w skład KT przedstawicieli rządu i z tego grona nie wyznaczył przewodniczącego. Prace w KT mają dzisiaj charakter dyskusyjny. Nie możemy skonsumować wypracowanych tam stanowisk, ponieważ posiedzenia plenarnego nie ma kto zwołać – wyjaśniał powody wycofania się z prac Komisji Trójstronnej Tadeusz Chwałka, przewodniczący Forum Związków Zawodowych.

Nasz okręt – Polska tonie. Za burtą ponad 2 mln bezrobotnych. Kolejne 2 mln zostało zmuszonych do emigracji. Następne 2 mln pracuje za głodową pensję, ponad 1 mln pracuje na umowach śmieciowych. Rząd porzucił już solidaryzm społeczny i dialog społeczny. Nikt nie dba o pracownika. Brak sprawiedliwej redystrybucji dochodu narodowego – wyliczał Jan Guz , przewodniczący OPZZ. – Dlatego zawieszamy nasz udział w zespołach KT, dlatego ogłaszamy przygotowania do akcji protestacyjnej. Tylko razem jesteśmy w stanie przeciwstawić się obłudnej polityce.

Akcja ma zaboleć rządzących, a nie społeczeństwo. Przygotowujemy scenariusz nie tylko jednej akcji. Naprawdę skończyła się sielanka – mówił Piotr Duda. – Jeśli rząd myśli, że da ludziom igrzyska, bo będzie Euro, a potem olimpiada i jakoś ten rok zleci, to się myli. Zastanawiamy się nad wystąpieniem do Platiniego, że przed Euro będą protesty. Niech się rząd tłumaczy – dodał.

Związkowcy poinformowali również, że OPZZ i Forum Związków Zawodowych przyłączają się do prowadzonej przez Solidarność akcji zbierania podpisów pod wnioskiem w sprawie zachowania obecnych rozwiązań emerytalnych. – Platforma oszukała swoich wyborców, bo przed wyborami nic nie mówiła o podniesieniu wieku emerytalnego. Związki zawodowe uważają, że jest to tak ważna sprawa dla wszystkich Polaków, że nie może być ustalona wyłącznie w gabinetach polityków. Mamy prawo jako Polacy wypowiedzieć się w tej sprawie – powiedział Piotr Duda.

 Szef Solidarności poinformował, że akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum będzie kontynuowana w kolejnych tygodniach. – W tej chwili mamy ok. 250 tys. podpisów. Chcemy jak najszybciej zebrać 500 tys. i złożyć je w Sejmie. Będziemy oczywiście zbierać dalej.

Przewodniczący przypomniał że Solidarność proponuje ujednolicenie wysokości składki emerytalnej od różnych form zatrudnienia. – Nie może być tak, że cały system utrzymują tylko zatrudnieni na umowę o pracę. Ponad 3 miliony ludzi pracuje na umowę zlecenie, o dzieło i inne formy tzw. umów śmieciowych. Jeżeli to ujednolicimy i każdy będzie płacił składkę proporcjonalną do swego dochodu, to wtedy więcej pieniędzy wpłynie do systemu emerytalnego, a deficyt będzie zdecydowanie mniejszy.

 źródło: Dział Informacji Komisji Krajowej

 1. ZigZag
  | ID: 5cc489bd | #1

  – Dla prywaciarzy odgórnie ustalić – MAXIMUM ! ! ! cztero i półkrotność najniższego wynagrodzenia.

  – Obniżyć podatki dla zarabiających najniższą krajową i tych którzy zarabiają niewiele więcej niż najniższa. Obniżyć tej grupie podatki do 21%.

  – podnieść najniższą krajową z 1500 bruto do 1670 brutto.

  – Opodatkować „Mundurówkę”—> 24%

  – zabrać „mundurówce” dodatek mundurowy (utworznie miejsc w których będą mogli wybierać potrzebne im ciuchy, sprzęt-po okazaniu kwitka).

  – ZABRAĆ „mundurówce” możliwość pożyczek bezzwrotnych (jeżeli takowa jeszcze istnieje)

  – Mundurówka -emerytura po 57 roku życia, przymusowe 22 lata pracy

  – Urzędnicy i „wszyscy siedzący za biurkiem” ,emerytura po 68 roku życia.

  – Pracownicy fizyczni – mężczyźni – emerytura po 63 roku życia.

  – Pracownicy fizyczni – kobiety – emerytura po 58 roku życia

  – Obowiązkowa „Trzynastka” w każdym zakładzie pracy – u prywaciarza przede wszystkim ! ! !

  – Comiesięczne niespodziewane kontrole Inspekcji Pracy w Fabrykach (tych należacych do prywaciarzy)

  – Surowe kary dla prywaciarzy i ich kierwników za „wykorzystywanie” pracowników, łamanie regulaminu BHP, MOBBING etc.

  – Rozliczenie prywaciarzy – wzrost dochodu firmy ,wzrost sprzedaży produktu = wzrost płac dla pracowników

  – Więźniowie – obowiązkowa praca przy brukach, zamiatanie ulic etc.

  – Likwidacja powiatów

  – Ustalić kompetencje burmistrza – Pierwsza kompetencja – Burmistrz jako podmiot powinien się starać o sprowadzenie inwestora który to w danym mieście wybuduje fabrykę.

  cdn

 2. ZigZag
  | ID: 267c44d9 | #2

  – zabrać syte renty i emerytury PZPR-owcom,UBekom, SBekom etc.

  – pozwalniać z urzędów państwowych oraz służb mundurowych DZIECI oraz WNUKI dawnych emisariuszy PZPR.

  -Otwarte IPNy

  – obniżyć pensje prezesom wielkich spółek skarbu państwa do 18 tyś. brutto.

  – LUSTRACJA ! ! !

  – TRAWA TYLKO DLA BYDŁA ! ! !

  – :) ;) TERAZ ODROBINĘ WESELEJ

  – Rudy Donald, Jacek Rostek ,Radek Sikorka , „Bufetowa” ,Swojski bronek , i reszta ferajny zamieszkali na Sybirze.

  – ADAM MYCHNYK – WIDYWANY CZĘSTO NA POCZEKALNI DWORCA PKS W OPOLU – BEZDOMNY BRUDNY ŚMIERDZĄCY Z DŁUGIMI CZARNYMI PEJSAMI I DZIWNEJ OKRĄGŁEJ MAŁEJ CZAPCE.

  – AGOORA SPRZEDANA – ZYSK PRZEZNACZONY DLA MŁODYCH PRAWICOWCÓW ABY MOGLI SIĘ DOBRZE POBAWIĆ I ROZBIJAĆ MELEXAMI :) ;)

  – JAROSŁAW GUUUGAŁŁA AMBASADOREM ANTARKTYDY, POdobno pingwiny już dyskutują o polityce.

  – JKM W SEJMIE – W OSOBNYM POMIESZCZENIU

  – SLAVKO – LIDEREM LIGII PODWÓRKOWEJ W PING PONGA

  – WŁADEK BARTOSZEWSKII – ROZJECHANY MELEXEM PRZEZ NIEZNANYCH SPRAWCÓW :) ;)

  – VLADEK PUTIK POSZUKIWANY LISTEM GOŃCZYM PRZEZ INTERPOL FBI CIA CBŚ CBA etc. – POSZUKIWANY ŻYWY LUB MARTWY- Boże on taki dobry był .Dzisiaj ludzie naprawdę nie mają serca :(

  – Ekipa eSeLDe – PRACOWNIKAMI WYSYPISK ŚMIECI, obecnie kłucą się między sobą o hiererchię w tym biznesie :)

  – palikoot widziany osatnio na ulicy Wodociągowej w Opolu. Ubrany w białą koszulę z długimi rękawami. Obok siebie miał obstawę – dwóch ochroniarzy. Hmmm… tylko dlaczego oni mieli białe bluzy z krótkimi rękawami, a nie czarne garnitury???????? Nowa dekada i nowa moda?

  – beata szawicka , weronika marczuuk, jolanta kwasznewska – zajęły się biznesem – otworzyły własny night club o nazwie THOMAS CLUB :) w którym to także pracują ;)

  -weronika myśli także o nakręceniu polskiej wersji przygód agenta jamesa boonda .
  Będzie odgrywała w nim rolę czarnego charakteruu- kobiety łasej na hajs. Film będzie dawał widzom do zrozumienia że „jak cię złapią za rękę to POwiedz że to nie twoja ręka”.
  Nieoficjalnie mówi się zę będzie to film 18+.

  – wojtek j – pochowany z Honorami – na placu czerwonym w ukochanej swej ojczyźnie.

  – kaniaa, kiszcaak oraz inni twórcy „mniejszego zła” żądają obywatelstwa ZSRR – obawiają się Melexów – wszechobecnych na polskich drogach :)

  – dzięki staraniom pewnego Patryka w Opolu powstała fabryka produkująca nowe wersje
  MELEXÓW :) ;)

  -TiViN wykupione za bezcen-1 pln – mówi się że niejaki niepospieszalski wygrał przetarg i teraz chce stworzyć własną stację TV.

  – film kręcony przez endru waajde o losach lecha w. nie ujrzał światła dziennego.
  Na ekranach kin gości mega komedia „Przygody Bolka ToWarzysza SB”
  Oto Trailer: (zwiastun)
  http://www.youtube.com/watch?v=-zvym5r8WjU

  -Pan Bolek ex pracownik SB , zatrudniony jest obecnie jako konserwator powierzchnii płaskich (to zapewne dobra fucha skoro taka długa nazwa :) ;) ) na hali montażowej w Gdańskiej fabryce… MELEXÓW. Dyrektorem owej fabryki jest Jacek K. który nieraz wypomina Panu Bolkowi pewną Czerwcową Noc roku pańkiego 1992.

  -Thomas Lys – pracownikiem lodziarni , myśli nad rozkręceniem interesu na… Sybirze , gdzie jego przyjaciele będą mogli POsmakować jago gałek :) ;)

 3. ZigZag
  | ID: 773f535e | #3

  „ALE PLAMA” – JANUSZ REWIŃSKI & KRZYSZTOF PIASECKI

  Logo Platformy Obywatelskiej łączące w sobie idee Unii Wolności (żydokomunistyczna partia wchodząca w skład Złodziejskiego PO)

  http://www.youtube.com/watch?v=phXJTwf8Wm0&feature=related

Komentarze są zamknięte