Pikieta ws rejestracji „narodowości śląskiej”

Niezależna Gazeta Obywatelska15

Jutro  tj.  17.01.2012 r. (wtorek)    o  godz.  14.00    pod   Urzędem  Wojewódzkim  odbędzie  się  pikieta  LIGI  OBRONY  SUWERENNOŚCI  w  związku  z  zarejestrowaniem  przez  Sąd  Rejestrowy tzw. Stowarzyszenia  Osób  Narodowości Śląskiej.  Ta  kontrowersyjna  decyzja   Sądu,  oraz  Starosty  opolskiego  Henryka  Lakwy  [mniejszość niemiecka, organ  założycielski]  budzą  zastrzeżenia  co  do  podłoża podstawy  prawnej,  oraz  zasadności  użycia  sformułowania   „narodowość”.  W  tym zakresie  zostały  złożone  dwie  apelacje,   w  tym  jedna  przez  prokuraturę. /HM/

 1. Patriota
  | ID: a58afed3 | #1

  Do zobaczenia w dniu jutrzejszym! Nadchodzi czas patriotów!

 2. Pejter
  | ID: c3249a51 | #2

  :)

 3. svatopluk
  | ID: 44cef646 | #3

  Patriota :
  Do zobaczenia w dniu jutrzejszym! Nadchodzi czas patriotów!

  Prawdziwy patriota akceptuje patriotyzm bliźnich.
  Zgadnij kto to powiedział?

 4. Janusz Sanocki
  | ID: 0aca2ab8 | #4

  Moi Drodzy Rodacy!
  Nie wpadajcie w histerię i nie podejmujcie fałszywych ruchów. Państwo „III RP” jest państwem toksycznym dla swoich obywateli niezaleznie od tego jakiej są narodowości etnicznej. Nasi bracia Ślązacy mają nadzieję, że „autonomia” i określenie osobnej „narodowości” cos w tym stosunklu do obywatela zmienią. Moim zdaniem mylą się i jeśliby w obecnym kształcie ustrojowym dane im było zrealizować swoje zamierzenia – srodze by się zawidli na … Ślązakach. Ale pozwólmy im na swobodne poszukwianie swojej tożsamości. Moim zdaniem „Polskość” ma wa wymiary: kulturowo- historyczny, w którym utożsamiamy się z pewną tradycją, literaturą i pewnym etosem, a prez to i pewnym etnosem (językiem), ale polskość ma też wymiar polityczny – utożsamienie sie z okreslonym państwem. I otóz musze oświadczyć, że ja z państwem pn. III RP się nie utożsamiam. uważam III RP za państwo wrogie człowiekowi, gwałcące podstawowe zasady w tym zasady etyki chrześcijańskiej. To państwo w obecnym kształcie narzucono nam podstepem w interesie postkomunistycznych klik. To państwo -wg mojej opinii – szkodzi Narodowi Polskiemu (temu kulturowo-etnicznemu) a niszczy zupełnie „naród polityczny” w tym Ślązaków, Kaszubów, Mazurów i Podlasian. Za to państwo nie oddałbym nawet kropli krwi i wręcz uważam, że nalezy je jak najszybciej zlikwidować, bo ono zlikwiduje nas – Polaków (jako naród oczywiście).
  Dlatego Ślązacy, któzy chcą podkreślić swą kulturową odrebność – moim zdaniem nie stanowią żadnego dla nas Polaków zagrozenia. Wręcz przeciwnie – mamy wspólnego wroga – psotkomunistyczną biurokrację rządząca III RP. Dlatego jestem przeciwny atakowaniu ich. Jeśli okazemy rozum polityczny (co w Polsce niestety przychodzi b. trudno) to oni i tak muszą odwołać się do naszej wspólnej tradycji i kultury.
  Jestem przeciwny pikiecie przeciwko Ślązakom.
  Jeśli odbudujemy uczciwe, sprawiedliwe i sprawne państwo polskie, zrobimy to wspólnie ze Ślązakami (albo nie zrobimy w ogóle i zginiemy). Czy takie państwo może miec strukture federacyjną czy konfederacyjną? Oczywiście ze może! a jaką strukturę ma Szwajcaria? A jakimi językami mowią Szwajcarzy?

 5. Eleonora
  | ID: c667e00b | #5

  Zgadzam się z panem Januszem odnośnie III RP
  Jednakże pragnę podkreślić, że to nie panstwo jest bytem najwyższym ( w czysto ludzkiej hierarchii)
  Ale naród. Bywało, że nie było państwa ale naród przetrwał.
  Państwo jest tylko sposobem urządzania się tegoż narodu.
  Wygląda na to, żeśmy stworzyli sobie beleco :)
  I w związku z tym, żerują na tym jakieś dziwne twory, jak ten RAŚ na przykład.
  Jestem przekonana, że inspiracyjne prądy płyną z innego państwa (lepiej funkcjonującego)
  W tej chwili nie występujemy przeciw ślązakom ale przeciwko występowaniu przeciwko naszej ojczyźnie ( fakt licho urządzonej, jak mówiłam)

 6. svatopluk
  | ID: 44cef646 | #6

  Z jakiego to państwa?
  Może by podać jakikolwiek dowód (wsparcie finansowe, etc.)?

  @Janusz Sanocki
  wygląda na to że możemy się zgadzać:)

 7. Eleonora
  | ID: c667e00b | #7

  @svatopluk

  Nie po to poważne państwa posiadają świetne słuzby specjalne, by jakiś tam pyrpeć miał od razu o ich istnieniu i działalności wiedzieć :)

 8. Zeus
  | ID: fc7b2725 | #8

  Ale tak to bywa, jeśli nikt się nie przeciwstawi to pomyslą, że mogą robić co im się tylko podoba.

 9. | ID: 1bd9de49 | #9

  Zdecydowanie popieram ten protest. Ruchy ślązakowskie sa niebezpieczne bo próbuja zawłaszczyć termin Ślązak dla siebie. Bo swoboda szukania tożsamości przez ślązakowców skończy się tym, że najpierw zrobią z siebie paraNiemców a potem narzucą taką tożsamość wszystkim Ślązakom jako tożsamość śląską. Bo wszystko by było ok jakby oni mówili – jesteśmy grupą regionalną w ramach narodu polskiego ale tak nie mówią. Niech podkreślaja swoją regionalną polską tożsamość ale niech nie mówią, ze nie sa Polakami. Istota sporu jest w tym, że oni chcą pchać tą sląską tożsamość w kierunku nie związanym z polskością a nawet wrogim polskości.

  PS Panie Januszu zawiódł mnie pan. Może III RP to nie jest państwo idealne ale jest nasze i ja się z nim utożsamiam i nie będę się jednoczył z ludźmi (ślązakowcy) którzy polskości i Polsce życza źle. Tak jak napisała Eleonora, naród jest ważniejszy ale bez własnego państwa jego istnienie jest mocno utrudnione czego co chwila doświadczają Polacy na Wileńszczyźnie. Nasi rodacy na litwie daliby wiele za choć takie państwo polskie jakie mamy my. A co potrafią niektórzy patrioci u nas? Nie utożsamiac się z państwem polskim. Nie dostrzegać, że pomimo wszystko bardzo dobrze, że jest. Nie dostrzegać, że państwo polskie jest takie jakim je zrobimy. Mentalność postsowiecka w rodzaju nie my robimy państwo, nie my jesteśmy za nie odpowiedzialni, nie do nas pretensje jakie ono jest. Taka moda im mocniej dowalę RP tym większym będę patriotą, Polakiem.
  I prosze nie gadać głupot w rodzaju my Polacy i oni Ślązacy bo Ślązacy to Polacy.

 10. | ID: 1bd9de49 | #10

  Śląski separatyzm powstrzymany przez prokuraturę

  Rejestracja w opolskim Sądzie Rejonowym Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej była nielegalna. Prokuratura Okręgowa w Opolu zaskarżyła postanowienie sądu w tej sprawie.

  http://gpcodziennie.pl/4524-slaski-separatyzm-powstrzymany-przez-prokurature.html

 11. Pejter
  | ID: 94096ed1 | #11

  @JS: Panie Januszu, dziękuję za wprowadzenie normalności w tej debacie.

  PS. Co do przykładu Szwajcarii. Przed świętami gościł w Opolu na spotkaniu RAŚ „fanatyk” demokracji bezpośredniej ze Szwajcarii właśnie. Gdy nam przybliżył system funkcjonowania tam od gminy, przez kanton po konfederację, oraz minimalny wpływ na polityków na życie „szarego” Szwajcara, to ludzie wychodzili lekko zasmuceni w jak dziwnym ustroju nam przychodzi żyć i jak nikłe są szanse aby nasz kraj poszedł w stronę normalności.

 12. Janusz Sanocki
  | ID: ae16b53b | #12

  Drogi Panie Adamie Lutostański!
  Przykro, że Pana zawiodłem, ale „amicus Plato…” Reagujemy na RAŚ w sposób taki, jak reagują mieszkańcy wsi Kepnica na mieszkańców wsi Hajduki (obie w gminie Nysa). Wyobrażamy sobie że RAŚ dziala na rzecz zniemczenia Ślaska jest – jak to ujął klasyk – „Ukrytą opcją proniemiecką”.
  Wg mnie takie podejście wynika z kilku nieporozumień i z kilku naszych kompleksów.
  Nieporozumieniami nazywam przypisywanie RAS-owi tego czego sie boimy i tego co w przyszłosci zrobi. Nie ma na to żadnych dowodow i ne esposob z tymi przewidywaniami dyskutować – no bo niby jak?
  Natomiast niewątpliwie RAS jest czyms zupelnie odmiennym od Mniejszości Niemieckiej, która a) niewątpliwie jest finansowana przez inne pańtwo; b) utożsamia poęcia Ślązak-Niemiec (Ich bin ein Schleizer); c) nawiązuje do politycznej sytuacji przedwojennej i niewątpliwie w razie ew. zmian to wlasnie MN stanie się kadrą dla innego panstwa. Pisze bez sentymentów, mam wsrod MN wielu przyjaciol na dole ale dostrzegam też w dzialanaich jej liderów wyrazną tendencje do antagonizowania dwu grup: Polaków i Ślązaków-Niemców. Zresztą nic w tym dziwnego – bo przecież to jest racja bytu MN.
  A poza tym MN ma wyborcze przywileje lamiące zasadę równosci obywateli wobec prawa. Jesli ktoś zorganizuje pikietę przeciwko tym przywilejom dla Niemców w Polsce, to ja chętnie wezmę w niej udzial, bo to jest ewidentne złamanie Konstytucji. Ale wolimy gonic jak widać za fantomem ewentualnego zagrozenia ze strony RAS, niz narazic sie konsulowi RFN.
  Dalej – nasze kompleksy. Atakując taki ruch jak RAS wykazujemy elementarny brak pewności co do walorów polskości. Widocznie nie wierzymy, że mozna dobrowlnie wybrac opcję polską ze względu na wspaniała historię, literaturę, którą może poszczycic się zaledwie kilka narodów na swiecie, na nasze umilowanie wolnosci (az do anarchizmu), zdolnosc do improwizacji tid.itp. Moglbym wymieniac dalej i pokazywac przyczyny dla których wlasnie w „TYM Kraju” nie bylo Hitlera, a byl Jan Pawel.
  Ale jak widac wolimy zalatwic sprawę przez sąd i prokurature, które to instytucje zaslugują, żeby je rozgonić na cztery wiatry bo nigdy od 1945 r. do dzis nie reprezentowaly polskiego interesu.
  Cale szczescie, że w XIX w. nie bylo „polskich sądów” ani „polskiej prokuratury” bo pewnie narodowe odrodzenie Ślązaków nigdy by nie nastąpiło!
  Zastanówicie się moi Drodzy Patrioci i popracujcie nad swoim patriotyzmem, zeby wydobyć go z poziomu na którym moi bardzo sympatyczni mieszkańcy Kepnicy reagują na mieszkańców Hajduk Nyskich. Bo to mniej więcej prezentuje Liga Suwerenności i ci, którzy odmawiaja poważnego dialogu z liderami RAS. Moim zdaniem ich działanie w niczym nie zagraza państwu polskiemu. A III RP zycze jak najgorzej. Jet to panstwo okupacyjne rozmaitych bolszewiczków i sierot po PRL nad Narodem Polskim (do którego zaliczam inne „narody” jak Łemków, Białorusinów, Ukraińców czy Niemców – zamieszkujacych terytorium Polski. W sensie etnicznym moga sobie być kim chca. W sensie politycznym mają być Narodem Polskim. Politycznym Narodem Polskim.
  Kiedy byłem burmistrzem Nysy zaprosiłem do składania kwiatów pod Pominkiem Patriotów Polskich szefostwo nyskiej MN. przyszli i byli zadowoleni, że są razem ze wszystkimi.
  Polska – w moich wyobrażeniach – to takie państwo, w którym wszystkim obywatelom jest dobrze, w tym sensie, że wiedzą iż mogą liczyć na SWOJE państwo, neizależnie czy mówią po slasku, ukraińsku czy po mazowiecku.
  III RP to państwo, w którym wszystkim uczciwym ludziom jst źle. Takim jak ja – mówiacym (mam nadzieję) czystą polszczyzną, też a możę szczególnie.
  Wiec jakiej cholery czepiacie się chłopaków z RAS.
  RAS przedstawia na polu politycznym kocnepcje federacyjną Państwa Polskiego. Uważam, ze taka koncepcja zasługuje na uwage i poważną dyskusje. I wcale nie musi oznaczac osłabienia państwa czy Narodu (tego wielkiego, politycznego).
  Jeszcze raz powołuje się na model Szwajcarii, który dla mnie jest wzorcem, do którego powinniśmy dążyć.
  Wyluzujmy z tym atakiem na ludzi, którzy mają prawo do szukania własnej tożsamości. Zobaczymy co z tego wyniknie. To nawet ciekawe.
  Ja, polski patriota, deklaruje moja symaptię do RAS.

 13. svatopluk
  | ID: 808ba1ee | #13

  Eleonora :
  @svatopluk
  Nie po to poważne państwa posiadają świetne słuzby specjalne, by jakiś tam pyrpeć miał od razu o ich istnieniu i działalności wiedzieć

  No jeżeli Pani o tym wie do wychodzę z założenia że pracuje Pani dla jednej z tych służb. Nie wstydzi się Pani pracować dla Tuska i Komorowskiego?

 14. svatopluk
  | ID: 808ba1ee | #14

  @Adam Lutostański

  Zdecydowanie popieram ten protest. Ruchy polakowskie sa niebezpieczne bo próbuja zawłaszczyć termin Ślązak dla siebie. Bo zakaz szukania tożsamości przez polakowców skończy się tym, że najpierw zrobią z siebie paraPolaków a potem narzucą taką tożsamość wszystkim Ślązakom jako tożsamość śląską.

  Każdy ocenia innych według własnej nikczemności.

 15. Janusz Sanocki
  | ID: ae16b53b | #15

  svatopluku – wiecej spokoju i nie rzucac sie prosze na pania Eleonore!
  Nie wiem co to są „ruchy polakowskie”? wyjasnijcie mi to prosze?
  Moim zdaniem nie ma nic złego w poszukwianiu tożsamosci regionalnej nawet posuniętej do pewnej przesady. Ludzie mają do niej rpawo. Histeryczna reakcja nic tu nie zmieni, jedynie osmiesza tych, którzy tak się rzucają. Historyczny, Wielki Naród Polski jest potężna siła w stosunku do takich regionalnych grup. Wielkośc polskiej tradycji nie polega akurat na glajszlachtowaniu wszystkiego, a wręcz odwrotnie. Na zapewnieniu każdej grupie, która chce życ w granicach Polski maksymalnej swobody. Jesli ktos uwaza, ze wystapienia RAS Polskiemu Narodowi mogą zaszkodzic, to nie rozumie prostych zjawisk i rzuca się tylko na kogoś, kto rózni sie od niego.
  Jestem zdecydowanie przeciwny takiej postawie bo to nie patriotyzm tylko slepy nacjonalizm. Taki sam nacjonalizm, który natchnął Ukrainców do mordowania nas na Wołyniu i w Galicji.
  Wiecej rozwagi i spokoju!
  Osobiście nie wierzę, ze na takiej podstawie jaka wybral RAS mozna stworzyc Naród polityczny. Ale wystąpienia wszsytkich „antyseparatystów” pikiety przeciwko itd. oczywiście pomagaja wyobdrębnic osobny naród. Róbta tak dalej, to sami stworzycie ‚Naród Ślaski”!

Komentarze są zamknięte