„Historia Roja” z lufą przy głowie!

Niezależna Gazeta Obywatelska1

13 stycznia 2012, w piątek, otrzymałem pismo od dyrektora Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej – pana Barta wyrażające również stanowisko innych współproducentów filmu „Historia Roja , czyli TVP i SKOK. Zdjęcia do filmu o żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych zrealizowałem w 2010 roku, a przez cały rok 2011 film był blokowany przez TVP pod pretekstem jego długości.

Pismo zdaje się zamykać szanse na porozumienie ze współproducentami w sprawie kształtu filmu, bo o kształt przecież, a nie długość tu chodzi. Działania Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej i Telewizji Polskiej mają charakter cenzury. Dlaczego SKOK  zgadza się z ich stanowiskiem – nie wiem.

W stosunku do mnie, w piśmie przedstawiony jest rygor zwrotu zaangażowanych w produkcję pieniędzy, wnoszony przez współproducentów.  W związku z tym oświadczam , że nie jest to możliwe, a ja zrobię wszystko, co w mojej mocy, by film w optymalnym kształcie był udostepniony polskiej widowni.

W najbliższym czasie powstanie fundacja bądź stowarzysznie w obronie filmu Historia Roja, która zorganizuje pokazy kopii roboczej filmu – bo na takim etapie obecnie jest film – podczas których zbierane będą fundusze niezbędne do ukończenie produkcji filmu.

Niedługo w Interencie i mediach II obiegu przedstawię projekt dystrybucji kopii roboczej fimu „Historia Roja”.

Liczę na Państwa wsparcie, myślę zresztą, że sytuacja filmu jest silnie zdeterminowana stanem kondominium, w którym znajduje się Polska. W tym stanie nie ma prawa zaistnieć w sferze kultury głos mówiony po polsku.

Autor: Jerzy Zalewski, więcej o filmie tutaj

Oświadczenia w sprawie sytuacji filmu „Historia Roja” odczytano w dniu 14.01.2012. w klubie „Hybrydy” w Warszawie w czasie panelu „Polska – „kondominium”, stan europejski czy wolna Rzeczpospolita?” organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczpospolitej.

  1. gośc
    | ID: 48a518fa | #1

    Z chęcią zakupie nawet 2 kopie i dam jeszcze naddatek, aby przytrzeć nosa czerwonej „SB-ckiej”zarazie która blokuje puszczenie tego filmu, jak nie raz historia pokazała, takie blokowanie podwójnie wzmaga chęć obejrzenia tego filmu.

Komentarze są zamknięte