Wyngiel je we wiosce!

Niezależna Gazeta Obywatelska10

Jest coraz weselej. Prokurator wojskowy wziął się i postrzelił w policzek, broniąc honoru wojskowej prokuratury i swojego zwierzchnika. Lekarze (nie pytając go czy jest ubezpieczony)  błyskawicznie go zszyli, tak że już następnego dnia mógł udzielać licznych wywiadów nadawanych przez telewizornie, wiec nawet ten policzek nie został chyba specjalnie skancerowany. Przy okazji pułkownik Przybył oznajmił, że prowadzi szereg śledztw na temat korupcji na samych szczytach politycznej drabiny w III RP. Samobójstwo z rozpaczy czy tylko hucpa służb specjalnych – trudno powiedzieć. Ale jakie medialne to wszystko! No i powiedzcie czy gdzieś w jakimś innym kraju coś podobnego kiedykolwiek się wydarzyło?

W tym samym państwie, które niedawno jeszcze przewodziło całej Unii Europejskiej, rząd nie potrafi napisać ustawy co widać po drgawkach w jakie wpadło całe państwo po zmianach w refundacji leków. Co więcej nie wiadomo właściwie kto za cały ten bajzel odpowiada – obecny minister, który jeszcze niedawno był przeciw, ale teraz jest za, czy jego poprzedniczka („Te dziewczyny o twarzach ascetycznych”)  która wczoraj była za, ale teraz jest nawet przeciw i już popiera nowelizację.

Nawiasem mówiąc ta sama minister, która po Smoleńsku wróciła z Rosji publicznie, z sejmowej trybuny oświadczyła, że Rosjanie przekopywali cała ziemię na terenie katastrofy, co w tydzień później okazało się wierutną bzdurą. I nic. Włos jej z głowy za to bezczelne kłamstwo nie spadł. To czego oczekujemy? Że teraz kiedy jej własny projekt ustawy okazał się bulwersującym bublem, ktoś ją za coś rozliczy?

Podobne jaja wystąpiły na odcinku „Unia Jewropejska”. Okazało się, ze wbrew nadziejom i  zapowiedziom naszego premiera, kierownictwo Unii ani myśli dopuścić Polskę do udziału w naradach strefy euro. Ale zapłacić 6 mld na ratowanie bogatszych od ans Włochów, Greków i Hiszpanów (a może i Francuzów) nam kazali i nawet Donek już o tym zadecydował , że w zębach zaniesiemy forsę do Londynu.

W tym samym czasie, mniejsze od nas czterokrotnie Czechy wypięły się na strefę euro i jej ratowanie. Co jest zatem z tym naszym Donkiem? Dlaczego on taki usłużny? Czyżby Angela miał  na niego jakieś papiery? Wszystko to należałoby jakoś wyjaśnić, zapytać, rozliczyć – ale kogo? Może Putina, może on coś wie? W końcu w Smoleńsku coś tam sobie obaj do ucha szeptali po czym nastąpiło „ocieplenie stosunków”.

Ja wiem, że Kaczor jest z gruntu niesympatyczny (sam go nie lubię bo i za co) i że wymachiwał szabelką na prawo i lewo, ale z kolei strategia stulenia pod siebie ogona i płynięcia z głównym nurtem jak „gówno potokiem”, okazuje się bardziej kosztowna od tej szabelki.  Ruskim trzeba drożej płacić za gaz, Angeli wpłacać haracz na ratowanie niemieckich banków, a całej Unii superpodatek za emisję CO2, ze spalania naszego węgla.

Przypomnijmy, że Polska z naszymi 6 mld ton zasobów węgla kamiennego jest na pierwszym miejscu Unii i na 8 na świecie jeśli idzie o wydobycie. I premier kraju, leżącego na węglu podpisuje traktowe zobowiązanie do płacenia za emisję dwutlenku węgla czyli zgadza się na uderzenie we własną energetykę i w rezultacie w obywateli. Ale jaki on przy tym sympatyczny i przekonujący! (Może dlatego go właśnie trzymają?)

Oczywiście te koszty muszą być przerzucone na konsumentów w różny sposób. Nie tylko pośrednio przez wzrost cen energii elektrycznej, ale również bezpośrednio. Właśnie rząd, który nie potrafi porządnie napisać ustawy o refundacjach leków, wprowadził od 2 stycznia 2012 akcyzę na węgiel. Owszem gospodarstwa domowe będą z tej akcyzy zwolnione pod warunkiem, że każdy kto kupuje choćby pół tony, wypełni czterostronicowy formularz, okaże dowód osobisty i zobowiąże się do spalenia tego węgla we własnym piecu.

Takiego cyrku to nawet Bareja w swoim „Misiu” nie przewidział. Chociaż i tam padało słynne – prorocze jak się okazało – zdanie: „Dzieciaki dawajta kubełek! Wyngiel je we wiosce!”

I to był węgiel bez akcyzy. Jak przed wojną.

Autor: Janusz Sanocki, wydawca „Nowin Nyskich”

 1. Eleonora
  | ID: dca47fa9 | #1

  A widział pan jakieś inne państwo by ministrem zdrowia został gość z Big Brodera?
  Lub
  żeby posłem został ktoś, kto karmi nas opowieściami o swoim homoseksualnym sexie i molestuje opowiastkami o nowym partnerze?!
  A pan poseł Ania-Rysio, za co zasiada w poselskich ławach? Za łzawe opowiastki, jak bardzo chciał być dziewczynką!?
  A widział pan Janusz takie państwo, gdzie chorzy masowo wykupują resztki potrzebnych im leków, bo wiedzą, że rząd swoimi posunięciami funduje im eutanazję!?
  A panowie posłowie uchwalają Ustawę o Ochronie Praw Zwierząt ( ręka w rękę z opozycją, bo one bardzo kochają koty)
  Czytał pan co zafundowali polskim psom, bo dla Polaków pomysłów im brak :(

  Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o ochronie zwierząt – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Zwiększa ona kary za znęcanie się nad zwierzętami, zakazuje stałego trzymania psów na łańcuchach, odstrzeliwania błąkających się w łowisku zwierząt domowych przez myśliwych oraz przycinania psom ogonów i uszu.
  W wieczornym głosowaniu za ustawą opowiedziały się wszystkie kluby – za było 382 posłów, siedmiu było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa idzie do Senatu”

  Ot, jaką mamy opozycję :)
  Za przycięcie uszu pójdziesz człowieku do pierdla, ale za śmierć z powodu braku forsy na leczenie- niekoniecznie…

  Polecam artykuł z pozdrowieniami dla chłopca z butonierką ( ale zawalczył nasz bohater)

  http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111229/ZACHODNIOPOMORSKIE/274113098

  Upadlismy panie Januszu, bardzo.
  Pozdrawiam.

 2. svatopluk
  | ID: c6aaeb3d | #2

  Węgla może i mamy pod dostatek ale koszty wydobycia są o wiele wyższe niż n.p. w Australii lub RPA. Nie dotyczy to wszystkich kopalni ale wiele jest nierentownych.

 3. Janusz Sanocki
  | ID: 73755b14 | #3

  Pani Eleonoro!
  No jasne, ze wszystkie elementy cyrku dadzą utrzymanie felietoniscie na dobre kilkanaście lat.
  svatopluk b.mnie sie podoba. W Australii są koszty niższe, ale transport chopie kosztuje.
  A poza tym nie wiem jak te koszty liczyć. Bo jakby kurs zlotego…. Odpowiadasz sobie na swoje wlasne pytania, tylko ze jako „straszny mieszczanin” wszystko widzisz oddzielnie.
  (Ciekaw jestem czy svatopluk wie o czym piszę?)

 4. | ID: d0937849 | #4

  p.Januszu nie rozumie – dopiero pan startowałeś pod szyldem PIS, nawet jak oficjalnie wycofali się z poparcia pana to nadal pan używałeś logo PIS do Senatu a teraz J.Kaczyński jest be.
  Może mnie ktoś uświadomi kto w Polsce może odebrać władzę POmatołom i kiedy. Z resztą krytyki obecnych rządów zgadzam się 100% i co dalej.

 5. Eleonora
  | ID: 6eaa9d1e | #5

  @angor50
  Nie rozumiem jak mozna domagać się szacunku do demokracji, jednocześnie odmawiając prawa do krytyki polityków?!
  To w ramach tzw. wolności słowa mozna krytykować posunięcia POmatołów, POpaprańców, Pokraki itp…itd…
  A jaką my mamy opozycję, co!?
  Na Węgrzech się gotuje, Czechy jak zwykle mądrzejsi od naszych, europejskie dziady skubią nas aż miło… a opozycja leniwie sobie drzemie…
  No, może budzi się kiedy wrzeszczą o łamaniu Prawa Zwierząt Futerkowych :_

 6. Janusz Sanocki
  | ID: 6fb9b153 | #6

  angor50
  Uprzejmie prozę o sformułowanie pytania. Co Pan ma na mysli? Że Kaczxnski jest cacy? Ze jak startowalem z poparciem PiS to musze na wieki pokochac Kaczynskiego?
  Czy ze mam kochac Kaczynskeigo bo tylko on moze pokonac POmatolow?
  Otoz wg mnie „milosc” wielu Polakow do Jaroslawa wlasnie wyplywa z tego trzeciego podejscia. Ale prosze sie nie ludzic. Kaczynski nie ma szans wygrac z PO. Kaczynski to najlepsza opozycja jakiej moglby pragnac Tusk. Przeciez to widac golym okiem. Wlasciwie Kaczynskiemu, jego bledom i nienaprawialnemu charakterowi Tyusk zawdziecza w duzym stopniu swoje rzady. To co stworzyl Kaczynski jako partie prawicowa, to zaprzeczenie a) prawicowosci, b) skutecznosci. Ale to temat na osobny artykul. Moze go kiedys napisze., chociaz nie bardzo mi sie chce. To taki banalny temat.

 7. Eleonora
  | ID: 6eaa9d1e | #7

  To taki banalny temat.

  Panie Januszu, a czy banał nie jest Prawdą?!
  I to taką oczywistą?!
  Czekam więc na banalny artykuł o panu prezesie i jego partii.
  Może niektóre banały ( a prawdy oczywiste) znajdą swoje miejsce w niektórych głowach :)

 8. Janusz Sanocki
  | ID: 73755b14 | #8

  Pani Eleonoro!
  Czy niektóre banały znajdą miejsce w głowach naszych Rodaków?
  Ja się obawiam, ze to jest b. trudne. I co ciekawe, to nie jest zjawisko naszych czasów. Ach któż to napisał:
  Przeklnij, lecz ciebie przepędzi mma dusza
  Jak Eumenida przez węzowe rózhi
  Bos Ty jedyny syn Prometeusza
  Sęp ci wyjada nie serce, lecz mózgi”
  U nas jest przewaga emocji – niczym nie opanowanych – nad rozumem.
  I niczego się nie uczymy z kolejnych porażek, klęsk, i strasznie łątwo dajemy sie manipulowac.
  Kaczyński jest elementem układanki, która ma trwale zabezpieczyc ład pookrągłostołowy w Polsce. I nie jest ważne czy robi to świadomie (co świadczyłoby że jest agentem) czy tylko z osobistej głupoty. ŻZ drugiej strony – żeby przegrać politycznie taką sprawę jak smoleńska katastrofa, żeby zmarnować ten wielki entuzjazm i współczucie (któremu każdy z nas uległ – wiadomo – serce) to trzeba być nie lada głupcem.
  Ale ja rozumiem wielu, którzy w nim właśnie widzą nadzieję, bo oczywista szkodliwośc Tuska aż bije w oczy. Wiec jeśli Tusk to szkodnik, a Kaczyński z nim walczy – to kaczyński jest narodowy bohater.
  A pamiętacje jeszcze niejakiego Lecha W. „TW Bolek”? A pamietacie zacinajacego się Michnika pod komisariatem w Otwocku, kiedy pacyfikował tłum deklarując: „Ttt..oo, ja Adam Mm..iichnik. Element Antysocjalistyczny”. Ech nauczcież się wreszcie czegoś moi Drodzy Rodacy!

 9. Eleonora
  | ID: 2426106b | #9

  ” Tragizm dziejów Polski”
  (świetna książka)- jeszcze nie dokończony…
  Zgadzam się z panem odnośnie naszego charakteru: wpierw serce potem rozum :(
  Jednakże nie uważam pana Prezesa za głupca!!!
  Oooo, to by było zbyt proste!
  Głupiec w końcu się wykłada ( patrz Lech W.)
  To jest bardzo sprytny i przemyslny człowiek, bardzo….
  A jakie są efekty tej umiejętności stosowanej w polityce?
  Ano Donald Tusk jest tego wypadkową, brak prawicy ( bo, umówmy się PIS nią nie jest!)
  Pogrzeb Leppera i wielka po nim cisza.
  Kto wie?
  Może i te paskudne katastrofy wstrząsające naszą ojczyzną także?!
  Nie wiem.

  A, jesli rozmawiamy z poezją w tle, zacytuję swojego ulubieńca, Z. Krasińskiego
  ” Niedokończona dziejów praca
  Nieprzepalony glob sumieniem”
  … i od tego chyba czas zacząć?
  Ale co na to Kościół?!?!

 10. | ID: ae6f48d0 | #10

  p Januszu a lie wyborów pan przegrał z Ligą Nyską i nie wylączając do Senatu. A ma się pan za coś lepszego od Kaczynskiego. Zrób pan partie opozoycyjną ogólnopolską i wygraj pan z POmatołami. Zapomina pan że w Polsce zanikły wolne obiektywne media. Szanuje pana ale proszę nie porównywać PIS i kaczynskiego do obronców okragłostołowych na równi z Pomatołami. Przypominam ze też pan był w podstoliku w czasie obrad okragłostołowych.
  Zacznij pan lepiej bronić wolnych mediów-chociażby TVTrwam której nie chce się udostępnić miejsca na multiplexie. Pozdrawiam i życze wytrwałości w walce o pełną demokracje bo jak na razie od 89r mamy pozory tej demokracji.

Komentarze są zamknięte